TGYÁS és GYED?!

Figyelt kérdés
TGYÁS esetén ugye 365 nap biztosításban töltött időnek kell lenni, ebből 180 nap jövedelem. Ha mondjuk 3 hónapos terhesen elmegyek táppénzre, akkor a tgyás kiszámításánál a táppénz előtt töltött munkabérem az alap ugye? és a GYED-nél ez hogy alakul? Ott is a táppénz előtti munkabérem az alap?

2012. aug. 7. 15:00
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
igen,én úgy kapom.
2012. aug. 7. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
A szülést megelőző év az alap, tehát ha 2012-ben szülsz, akkor 2011. jan 1-2011. dec. 31-ig eltelt idő alapján számolnak.
2012. aug. 7. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Attól függ, mikor mégy táppénzre, és mikor szülsz.


Ha most vagy 3 hónapos terhes, és most mégy táppénzre, akkor a 2012-es évben elért jövedelmed lesz a tgyás és a gyed alapja is.

Ha mondjuk jövő márciusban mégy táppénzre 3 hónapos terhesen, akkor a tgyás alapod a 2012-es évben elért bruttó jövedelmed lesz, a gyed alapod viszont 180 bérezett nap híján a kedvezményszabály értelmében ugyanaz lesz, mint az utoljára kapott ellátásé (a tgyásé).

2012. aug. 7. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
15%
Teljesen mindegy, hogy táppénzen vagy e vagy sem, mindkettő a munkáltatónál töltött biztosítási idő. Te pl. jövőre szülsz és az idei fizetésed veszik alapul, így benne lehet akár a táppénz is meg a rendes munkaidő, amikor munkába voltál. Attól függ, hogy mikor szülsz. Ha megírod, hogy pontosan mikor szülsz, akkor pontosabban megmondom.
2012. aug. 7. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Utolsónak:

az ÖSSZEG szempontjából egyáltalán nem mindegy, hogy táppénzen, van, vagy dolgozik, ugyanis a táppénz nem bérezett nap, így egyik ellátás alapjába sem számít be az összege.

2012. aug. 7. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
A 3-mas és az 5-ös komment teljesen korrekt, így van, ahogy ő mondja.
2012. aug. 7. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
köszi mindenkinek! Még sajnos nem vagyok terhes, csak már előre gondolkodom hogy járok majd a legjobban. Tehát, mondjuk terhes leszek idén szeptemberben, akkor a 2011-es vagy a 2012-es jövedelmet veszik figyelembe (a jogszabály úgy írja: az ellátásra jogosultsága első napját MEGELŐZŐ naptári év első napjától a tgyás-ra való jogosultságot megelőző napig) , tehát most a "MEGELŐZŐ NAPTÁRI ÉV" a 2011? A GYED-nél pedig úgy fogalmaz, hogy "KÖZVETLENÜL MEGELŐZŐ", akkor az 2012? Ne haragudjatok, pedig elvileg nem nehéz a felfogásom, de ez tényleg kicsit komplikált nekem:)
2012. aug. 8. 10:57
 8/12 anonim ***** válasza:
Ha idén szeptemberben leszel várandós, akkor jövőre szülsz, tehát a szülést megelőző év, ebben az esetben az idei év lenne. Tehát ha jövőre szülsz, akkor a 2012-es évedet veszik alapul, abból számolnak.Nem az a lényeg, hogy mikor esel teherbe, hanem a baba születésének éve (és így aztán az azt megelőző év). Remélem így érthető.
2012. aug. 8. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Kérdező, az utolsó választ helyesbíteném:

"Nem az a lényeg, hogy mikor esel teherbe, hanem a baba születésének éve (és így aztán az azt megelőző év)".


De az is lényeg, hogy mikor esel teherbe, mert ha mondjuk csak novemberben, akkor a tgyás alapja valóban 2012 lesz, azonban a gyed igénylés már átcsúszhat 2014-re, így annak az alapja már eltér a tgyás alapjától.


Vagyis mindig az igénylést megelőző évet vedd alapul, mert ez nem minden esetben egyezik meg a szülés évével!

2012. aug. 8. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
értem. szóval ha pl. teherbe esem 2012. novemberben, szülök 2013.júliusban, a tgyás alapja 2012, a tgyást kapom 168 napig, mondjuk év végéig. Aztán igénylem a gyedet 2014. januárjában, akkor ennek alapja már 2013-as jövedelem? De ha én pl. táppénzen vagyok 2013-ban a szülés előtt, akkor a táppénz az alap ugye?
2012. aug. 9. 11:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!