Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Mi lesz a táppénz, TGYÁS és...

Mi lesz a táppénz, TGYÁS és GYED alapja, ha 1. gyermekünk februárban töltötte be a 3. évét, jelenleg a felhalmozódott szabadságaimat veszem ki, és úgy tűnik újra kisbabát várok?

Figyelt kérdés

Konkrétumok: 1. gyermek megszületése előtti bruttó bér: 210000 Ft

2009. aug-tól veszélyeztetett terhesként táppénzen voltam.

2010. febr.-ban született a gyermek, utána kezdtem a TGYÁST, majd GYED-en és 2012. februártól GYES-en voltam.

A GYES lejárta után megkezdtem a felhalmozódott szabadságok kivételét (ápr. közepéig tart),de nagy valószínűséggel kisbabát várok, kb. november elején születik majd. Ha veszélyeztetett terhesként áprilisban táppénzre mennék, mi lenne a táppénz, TGYÁS és GYED alapja?



2013. márc. 10. 15:31
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Mivel szülésig meglesz a 180 bérezett napod, mivel most a szabikat töltöd, majd táppénzre mész, akkor a szerződésed szerinti bér lesz a tgyás alapja. A gyeded max. gyed lesz, mivel a bruttód több mint 198 ezer forint. Illetve, ha 2014-ben is megemelik a minimálbért, akkor annak a kétszereséhez fogják viszonyítani majd a gyeded bruttóját.
2013. márc. 10. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
12%
Nem így van, ahogy az első írja, az előző évet nézik, és mivel azon főként gyesen voltál, így nem fogsz szinte semmit sem kapni. max. 30-35 ezret.
2013. márc. 10. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Kedves második! A gyest nem lehet alapul venni, mivel ellátás nem lehet egy másik ellátás alapja. A Kérdező novemberben fog szülni, így a gyedet 2014-ben igényli, így a 2013-as szerződés szerinti bért fogják nézni.

A Kérdezőnek a munkaviszonya fennáll és bérezett napjai is vannak 2013-ban. Mivel meglesz neki a 180 bérezett nap, így kedvezményszabályt fogják alkalmazni nála, mivel a munkaviszony fennáll. A biztosítási ideje folyamatos. Ha gyes alatt szülne és több mint 180 napot van gyesen, akkor lenne a minimálbér az alapja, de jelenleg a szabadságát tölti és táppénzen lesz, vagyis olyan, mintha dolgozna.

Így a szerződés szerinti bére lesz a tgyás alapja és nagyon valószínű, hogy a max. gyedet fogja kapni.

2013. márc. 10. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Gyes, gyed, táppénz nem lehet tgyás és gyed alapja!!!
2013. márc. 10. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Igen, csak azt számoltad el, hogy 2014-ben fog szülni. Mert azt írja, hogy úgy tűnik terhes, akkor kb. november közepén fog szülni 2013-ban.!!

Ezért a tavalyi évet nézik neki. Ami neki a gyeses év volt.


Legalábbis én ebből indultam ki...

2013. márc. 10. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

2014-ben nem szülhet, ha teszem azt, most 5 hetes terhes, akkor 1 hónapos, vagyis rászámolsz 8 hónapot, az 2013 novemberére jön ki. Tehát október-novemberben igényli a tgyást. 2014-ben a gyedet. Gyest nem vesznek alapul, mivel az egy segély! Nem lehet más ellátás alapja.

Írtam, hogy mindenképp kell lennie 180 bérezett napnak, ez meg is lesz neki, ugye szabadságok és táppénz. De a táppénz szintén nem lehet egy ellátás alapja. Mindenképp ami a munkaszerződésében szerepel, amivel be van jelentve az lesz a gyed alapja.

2013. márc. 10. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Ha a kezdőnapot megelőző év január 1-jétől a tgys kezdőnapjáig van 180 napi jövedelem

A terhességi-gyermekágyi segély összegének alapjául szolgáló jövedelem napi átlagát a táppénzre

vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani, ha a biztosítottnak – az ellátásra jogosultsága első

napját megelőző naptári év első napjától a terhességi gyermekágyi segélyre való jogosultságot

megelőző napig – az ún. irányadó időszakban 180 naptári napi jövedelme van.

Ha a szülési szabadság kezdőnapját megelőző január 1-jétől a szülési szabadság kezdetéig nincs

180 napi jövedelem

Ha az anya nem rendelkezik a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultságot megelőző évben és a

szülési szabadság kezdő napját közvetlenül megelőzően sem 180 naptári napi, figyelembe vehető

jövedelemmel, akkor a terhességi-gyermekágyi segély napi összegének alapja a jogosultság kezdő

napján érvényes minimálbér kétszeresének (2012-ben 186.000 Ft) harmincad része.

Ha azonban az anya – egészségbiztosítási járulékalapot képező – tényleges jövedelme az irányadó

időszakban nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor a terhességi-gyermekágyi segélyt a tényleges,

ennek hiányában pedig a szerződés szerinti jövedelem alapján kell megállapítani.


Ezt az OEP írja. Így talán hihetőbb!

2013. márc. 10. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

A gyed alapjául szolgáló jövedelem meghatározása, ha

 a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári évben van 180 napi

jövedelme

Ha a gyed jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben a szülőnek volt 180 naptári

napi jövedelme, akkor a gyed-et a gyed jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben

elért jövedelem alapján kell megállapítani.

 a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári évben nincs 180 napi

jövedelme

Ha a gyed-re jogosult szülőnek a gyed jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző évben nem volt

180 naptári napi jövedelme, akkor a gyedre való jogosultság kezdő napját megelőző naptól visszafelé –

maximum a jogosultság kezdőnapját megelőző naptári év első napjáig – számított 180 naptári napi

jövedelemből kell a gyed összegét kiszámítani, ha a biztosítási idő folyamatos. Ha a biztosítás

megszakadt, a megszakítást megelőző jövedelmet nem veszik figyelembe a számításnál.

 a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőzően nincs 180 napi jövedelme

Ha a szülőnek a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően

sincs 180 naptári napi jövedelme, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér lesz a gyed

alapja (ha a gyed-re való jogosultság kezdőnapján fennálló szerződés szerinti vagy a tényleges

jövedelem a minimálbért nem éri el, az a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni,

szerződés hiányában pedig a ténylegesen elért naptári napi jövedelemből számítják a gyed-et).

E szabály alól kivétel az, akinek azért nem volt meg a 180 napi keresete, mert táppénzben, terhességigyermekágyi segélyben vagy gyed-ben részesült.

 a szülő a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően

táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesült,

és ezért nincs meg a 180 naptári napi keresete.

Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt

közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességigyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított

ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint

a minimálbér.

A kifizetőhely vagy az egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szerv kérelemre tájékoztatást nyújt a

megállapított ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.


Ez pedig a gyed, az OEP-től. Mivel 2014-ben igényli a gyedet a kérdező, így az igénylés napját megelőző évet fogják nézni, ahol is megvan a 180 bérezett nap!

Mivel az igénylés előtti évet nézik. 2013 október-novembertől tgyást kap 168 napig, így az már 2014-ben fog lejárni, így a gyedet 2014-ben igényli, aminek a megelőző éve 2013!

2013. márc. 10. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
a táppénzt a minimálbér alapján fogod kapni, ha nem lesz 180 bérrel ellátott napod.
2013. márc. 13. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Ez a kérdés engem is érdekelne.

7-es írja a végén:

"Ha azonban az anya – egészségbiztosítási járulékalapot képező – tényleges jövedelme az irányadó időszakban nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor a terhességi-gyermekágyi segélyt a tényleges, ennek hiányában pedig a szerződés szerinti jövedelem alapján kell megállapítani. "

Nomost, a GYES nem éri el a minimálbér 2xesét...

Én hasonló helyzetben vagyok, a GYES lejárta (2013. november) után fogok szülni (2014. április)

Ha jól értelmezem a dolgokat a szerződés szerinti bérem alapján fogják számolni a TGYÁSt, ha táppénzen vagyok a GYES vége és a szülés között, mivel TB ellátás nem lehet alapja egy másik TB ellátásnak. A legutolsó momentum, ami alapján számolhatják az a szerződés szerinti bérem- Hiába nincs meg a szülés és a GYES között a 180 napi bérezett időszak (sőt! a táppénz miatt zéró), az előző TGYÁS előtt viszont megvan.

Azért az nem lenne túlságosan motiváló az OEP részéről, hogy ha valaki kicsúszik a szüléssel a GYES időszakon túlra (ne adj Isten önhibáján kívül 1-2 vetéléssel megtarkítva), akkor éhezésre kárhoztatják a családot... Szerintem azért nem ez a cél...

2013. szept. 24. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!