Táppénz-Gyed kérdés!?

Figyelt kérdés
A táppénz bele fog számítani a tgyás illetve a gyed összegébe???? Ha 2014-ben szülök akkor a 2013-as év bruttó összegét nézik vagy a táppénz előtti egy évet fogják?????
2013. jún. 3. 19:18
 1/9 anonim ***** válasza:
Ha 2014-ben szülsz akkor (javítson ki valaki ha nem jól tudom)a 2012-es évet fogják nézni van-e 180 napod ha nincs a 2013-as évet veszik alapul.
2013. jún. 3. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Ha 2014-ben szülsz, akkor a 2013-as béredet veszik alapul.

Ha 2013-bean annyit voltál táppénzen, hogy nincs 180 bérezett napod, akkor a szülés napjától visszafelé számolnak 180 napot.

Kérdés, mert fontos: táppénzen vagy-e már, és mikor szülsz, addig végig tp-n leszel-e?

Mert ha már táppénzen vagy, és a szülésig azon is maradsz, akkor minimálbér lesz az alapod a táppénzre, sajnos. Ebből az évből nem telt el még 180 nap, és hiába számolunk vissza a szüléstől 180 napot a második számítási időszakban, nem lesz annyi, hiszen a tp előtti időt vehetjük csak figyelembe, és nem mehetünk 2013. január 1. elé.


Ha megírod, mikor szülsz, mikortól meddig akarod a tp-t, akkor mondhatok bármi pontosat...

2013. jún. 3. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Pár hónapja próbálkozunk a baby-vel,szóval még nem vagyok táppénzen de ha sikerül a kicsi akkor egyből táppénzen leszek mert olyan helyen dolgozom!A mostani alapom 114ezer erre jön rá a pótlékok vagyis a 2013-as évi havi bruttóm olyan 150-160körül van,a tavalyi évem vagyis 2012-es pedig 108900 volt az alapom és olyan 140-150bruttó!
2013. jún. 4. 07:17
 4/9 anonim ***** válasza:

2-es? Lehet rosszul tudom, de ha nincs az illetőnek 180 bérezett napja egyáltalán, akkor nem a tényleges jövedelmet vagy szerződés szerinti bért kell nézni? Én így tudtam. Nekem sem volt 180 bérezett napon, mert gyedbe szültem és a szerződés szerinti bérem lett a tgyás és gyed alapja.

Bár tudom, hogy idén júl. 1-től változnak a táppénz, tgyás és gyed szabályok.

2013. jún. 4. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Ha jövőre szül, akkor a 2013-as bér alapján számolnak.

Ha nem lesz idén 180 napja, akkor a jogosultságtól visszafelé 180 nap (ez veszélyes, mert ha idén úgy megy el tp-re, hogy nincs 180 nap), végig a szülésig tp-n lesz, akkor ezzel a módszerrel sem lehet számítani, mert biztosan nincs meg a 180 nap...)

Ha nincs sehogy 180 nap, akkor tgyás a minimálbér kétszerese, ha a tényleges jövedelem ennél kevesebb, akkor tényleges jövedelem alapján, tényleges jövedelem hiányában jön csak be a szerződés szerinti jövedelem.

Gyednél fordítva, ott csak a minimálbért veszik figyelembe, ha ennél kevesebbet kapott, akkor először szerződés szerinti, ennek hiányában tényleges bér.

Ne keverjük bele azt, ha valaki ellátásba szül bele...

2013. jún. 4. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Vagyis, ha a Kérdezőnek azért nem lesz meg a 180 bérezett napja, mert táppénzen volt, akkor a tényleges bére vagy szerződés szerinti bére lesz az alap, mivel a táppénz is ellátás. Nyugi kérdező, nem a minimálbér lesz az alapod, kivéve, ha azzal vagy bejelentve.

Itt a szabály:

"az igénylőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőzően nincs 180 napi jövedelme,

akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér lesz a gyed alapja (ha a gyed‐re való

jogosultság kezdőnapján fennálló szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelem a

minimálbért nem éri el, az a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni, szerződés

hiányában pedig a ténylegesen elért naptári napi jövedelembőlszámítják a gyed‐et).

 E szabály alól kivétel az, akinek azért nem volt meg a 180 napi keresete, mert táppénzben,

terhességi‐gyermekágyisegélyben vagy gyed‐ben részesült.

 az igénylő a gyed‐re jogosultság kezdőnapját megelőző  évben, illetve azt közvetlenül

megelőzően táppénzben,terhességi‐gyermekágyisegélyben vagy gyermekgondozási díjban

részesült, és ezért nincs meg a 180 naptári napi keresete, akkor a gyed összegét a korábban

folyósított ellátás alapját képező  összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve,

hogy ez kedvezőbb,mint a minimálbér."


Itt saját maga az OEP írja, hogy ha táppénz miatt nincs meg a 180 napi jövedelem, akkor az előző ellátás alapja lesz a gyed alapja, vagyis a tgyás alapja lesz a gyed alapja. Ezt én így értelmezem, de lehet, hogy én vagyok a hülye.

Akkor lenne a minimálbér a gyed alapja, ha nem táppénz miatt nem lenne meg a 180 bérezett napja. De ha a szülés napjától visszafele azért nem lesz meg neki, mert táppénzen volt, akkor az előző ellátás alapja lesz a gyed alapja.

2013. jún. 4. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

És érted is, amit bemásolsz?

Tisztában vagy azzal, hogy előbb a tgyás alapját kell meghatározni, és ahhoz is kell a 180 nap??? Hiába jössz azzal, hogy a gyed alapja a tgyás alapja, mert még egyelőre tgyást sem tudunk neki biztosat mondani...

Kérdező, írj privit, én legalább ezzel foglalkozom, nem a netről osztom az észt.

2013. jún. 4. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Ne haragudj , te szerencsétlen, de te magad írtad, hogy a tgyás alapja a minimálbér kétszerese, vagy ha a szerződés szerinti bére, vagy tényleges jövedelme kevesebb, akkor az az alap. Nem tudom honnan jöttél, a Holdról?

Már megint kiderült, hogy hülyeséget írtál!

Semmiképp sem lesz a minimálbér a gyede alapja, csak ha az is a szerződés szerinti bére. Mivel a tgyás megállapításakor valószínűleg a szerződés szerinti bérét fogják nézni, ha nem lesz 180 bérezett napja és a szülés napjától visszafele sem lesz 180 bérezett táppénz miatt, akkor bizony a tgyás alapja lesz a gyed alapja is, ahogy írtam is, ami pedig a szerződés szerinti bére lesz, nem pedig a minimálbér, mivel a Kérdező táppénzen volt. Te magad írtad, hogy ne keverjük bele az ellátást, miért a táppénz nem ellátás?

Nyugi Kérdező, erre az emberre ne hallgass, találkoztam már vele itt, másoknak is hibás információt adott, félig tájékoztat itt mindenkit, aztán osztja az észt, hogy ezzel foglalkozik, max. csak tanulta gyorstalpalón. Mindig hiányos információkat ad, aztán ha valaki kijavítja, az nem tetszik neki, kicsit árt az egójának, valószínűleg a munkahelyen se adnak neki sokszor igazat, azt nem tetszik neki a dolog, itt akarja kiélni magát.

Tehát Kérdező, ha 2014-ben igényled a tgyást, akkor azt nézik, hogy 2013-ban van-e 180 bérezett napod, ha nincs, akkor megnézik, hogy szülés napjától visszafele van-e, ha nincs és mert azért nincs, mert táppénzen voltál, akkor a szerződés szerinti bér lesz az alap, vagy tényleges bér! A gyednél ugyanez, mert nem lesz 180 bérezett napod, így az előző ellátás alapja, vagyis a tgyás alapja lesz a gyed alapja is, kedvezményszabály.

Ha a szerződés szerinti béred, vagy tényleges béred meghaladja a minimálbér kétszeresét, akkor a tgyás alapja sajnos a te esetedben nem lehet több, mint a minimálbér kétszeresének a 70%-a! Ha ez így lesz, akkor a gyeded alapja is a minimálbér kétszeresének a 70%-a lesz.

Lényeg, semmiképp nem lesz a minimálbér az alap, csak ha az a szerződés szerinti béred is!!

2013. jún. 4. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Nagyon Szépen Köszönöm a válaszokat!!!!!! :)
2013. jún. 4. 15:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!