Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Gyedbe második baba vagy...

Niki@ kérdése:

Gyedbe második baba vagy apuka gyeden? 2012. 05.14. én született a kislányom, jelenleg gyeden vagyok (14hós) közel 60ezret + 12.200 csp-t kapok. Hogy járok jobban? - 2013. január végére vagyok kiírva (20hós lesz a lány) akkor még gyeden leszek.

Figyelt kérdés
én menjek tgyásra, gyedre és utána gyes. - vagy apukát jelentsük be, hogy meglegyen a 180napja és akkor a második babával ő legyen tgyás, gyed, gyes.

#baba #GYED #apuka gyed #gyes összege
2013. aug. 6. 15:15
 1/8 anonim válasza:
Apukának kell 180 nap ledolgozott idő, neked már nem mert megvan ugye. Ha megszületik a tesó akkor szerintem te maradj vele otthon és ugyan annyit fogsz kapni mint most. TGYAS és GYED majd GYES
2013. aug. 6. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

most kapok gyedet+csp-t még januárig,

utána februárban ha megszületik a kicsi kapok tgyás, gyed + 2 csp??

és ha lejárt a tgyás-az (tgyás meddig is van 3 hónap??) addigra tölti a nagy a 2. évét utána kapok gyed (kicsi) + gyes (nagyra) + 2 csp??

2013. aug. 6. 16:12
 3/8 anonim ***** válasza:
Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermekek után jogosultak lennének több ellátásra is – akkor az ellátást csak egy jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani . Szóval gyed- gyes együtt nem fog járni. Gyedet és 2 gyerekes családit (26600) fogsz kapni.
2013. aug. 6. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
igen, ez az amit szeretnék kikerülni. mert nem tartom igazságosnak hogy ha van 1 gyerek, arra tgyás / 2éves koráig gyed/ és utána gyes és ha jön a második, akkor már csak egyet adnak.. azaz ha jól értem nem duplázzák meg. akkor mért ne jelentenénk be a férjem is, és a másod gyerekkel meg ő kapja meg az ellátásokat (persze külön lakcím stb) így két gyerekre, kétszeres támogatás. ahogy jár. és még talá emelt csp-t is lehet igényelni mert ugye egyedülállóként neveljük mind a ketten ... ez hogy kivitelezhető?? igaz hogy jobban hangzik ???
2013. aug. 6. 17:11
 5/8 anonim ***** válasza:

Ez úgy törvénytelen, ahogy van. Ha közös háztartásban éltek, ezt így nem lehet megcsinálni. Nem az számít, hogy külön lakcímkártyátok van, nem egy helyre vagytok bejelentve, hanem, hogy együtt éltek, a gyerekeket együtt nevelitek. Ha ezt megcsinálnátok, akkor tuti feltűnne a NAV-nak és az OEP-nek, azért nem hülyék. Aztán fizethetitek vissza a plusz pénzt a kamattal és büntetéssel együtt, ami gondolom összesen 5 számjegyű összeg lesz. Ha nektek ez a rizikó bevállalható, akkor hajrá.

Egyébként ahhoz, hogy apa gyedre mehessen, ugyanúgy 365 biztosított nap kell, mint mindenki másnak, a 180 nap a gyed alapjának a számításánál számít. Ugyanakkor apa akkor mehet gyedre, ha anya tgyása lejárt, vagyis apa nem mehet tgyásra, csak ha az anya meghal, vagy olyan egészségügyi problémája van, hogy nem tudja az otthonában a gyereket ellátni.

Hivatalosan, ha január végén megszülsz, az első gyerekeddel a gyedet lemondod és megigényled te a tgyást az 2. babád után. Az első gyerekedre csak családi pótlékra vagy jogosult.

Vagy megszületik a 2. baba és maradsz gyeden az első gyerekeddel, majd miután betölti a 2 évét, megigényled a tgyást az első gyerekeddel, amit a gyerek születése után még fél évvel igényelhető, tehát te még beleférnél. Természetesen a párod nem igényelhet gyest az első gyereked után, ha te a másodikkal tgyáson és gyeden vagy. Mivel gondolom közösen éltek és közösen nevelitek a gyereket.

Tehát, marad a bevételed a közel 60 ezer gyed, csak a családi lesz 26.600 Ft. Ez ilyen. Én is gyedbe szültem, ugyanígy jártam, csak picit több gyedet kaptam, de vesztettem 10 ezer forint gyedet a 2. babámmal mert csak a szerződés szerinti bérem volt az alap.

2013. aug. 6. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Ja, és a csp egyedülállóként kb. 1500-Ft-al lenne több, vagyis két gyerekre 3 ezerrel kapnátok többet. Ez így jól hangzik, de ha vissza kell fizetni, akkor már nem hangzik jól. Az is lehet, hogy csak 1 év után derülne ki, hogy csaltok, de szerintem tuti, hogy kiderül, hiszen már a tgyás és gyed igénylőpapíron ki kell tölteni, hogy te vagy a párod részesül-e másik ellátásban valamelyik gyerek után, tehát nem olyan egyszerű. Ha beírjátok, hogy nem részesül, úgy is kiderül, mert a rendszerben benne van, hogy márpedig igenis részesülsz te gyedben, tehát apa sem igényelhet gyedet.
2013. aug. 6. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
akkor ez nem olyan egyszerű, ahogy elképzeltem. nem kivitelezhető ugy, hogy nem egy a lakcím, és elméletben nem egy helyen lakunk, és mindenki nevel 1 gyereket és megkapja az utána járó juttatásokat... kvázi 2 gyereknél DUPLÁN... és arról mit tudtok, hogy ez 2014 januárjától hogy fog változni, mert irogatnak oda is mindenféle változtatást....
2013. aug. 7. 09:22
 8/8 anonim ***** válasza:
Kivitelezhetetlen, amit tervezel. Minden látható a rendszerben, egyedülállóságot igazolnod kell stb. A 2014-es változtatás egy része csak humbug, más része tervezet. Így biztosat még senki nem tud róla.
2013. aug. 7. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!