Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Táppénz/munkabér számításában...

Táppénz/munkabér számításában tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

Szeptember eleje (szept. 6.) óta táppénzen vagyok. A munkahelyem az elszámolási időszak minden hónap 21-től a következő hónap 20-ig tart. Október elején kaptam meg az első táppénzemet, ami elvileg vegyítve volt a ledolgozott béremmel is. A lényeg, hogy 5 napot dolgoztam és 8 napot szabadságon voltam, mielőtt táppénzre mentem volna, majd szept. 6-tól kezdve az összes napom táppénzes. Erre az időszakra kaptam 79000 Ft-ot 140000-es bruttómra (előtte egy évig 180000 volt a bruttóm). Most megkaptam a bérpapíromat, és úgy fognak 72000-et utalni, hogy a számfejtéshez egy hét táppénzes papírom még nincs is ott náluk. Nagyon sántít ez nekem, hogy lehet, hogy csupán 7000 Ft a különbség... Persze, felhívtam a munkaügyet, de majd csak jövő hét közepére (!!!) tudják nekem kiszámolni, hogy rendben van-e így, és azonnal azzal jöttek, hogy biztosan el lett számolva a táppénz, és most kapok túl "sokat". Ha valaki jártas ebben, akkor megköszönném, ha segítene, mert azért abban reménykedtem, hogy a szabadságon lenni és dolgozni jobban megéri, mint táppénzen lenni (persze, ha nem így van, az nekem most jól jön, mert szülésig maradok táppénzen, csak mégis fura lenne...).

Köszönöm előre is!


2013. nov. 1. 13:19
 1/9 Vilcsianyuja ***** válasza:
Nekem eleve a 79ezer nettó kevés a 140ezer bruttóhoz képest, valamilyen önkéntes biztosítópénztári tagdíjat vonhatnak a béredből a te megbízásodból? Vagy valamilyen szakszervezeti tagdíjat még? Ezeket táppénzből nem vonnak, ezért lehet magasabb a táppénzed. És mi az ábra a családi kedvezménnyel, elmúltál már 90 napos terhes, és adtál le új adóelőleg nyilatkozatot? Lehet, hogy a béredben elfelejtették a családi adókedvezményt számfejteni, a táppénzedben meg ezt is figyelembe vették? Ezekre tudok gondolni, vagy tényleg nagyon félreszámoltak valamit.
2013. nov. 1. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. Nem vonnak semmit a béremből a világon, és családi adókedvezményt egy gyerekre veszek igénybe - már négy éve. Mindenesetre megnyugtató, hogy nem csak szerintem kevés a 79000, úgy, hogy ebben még dolgoztam is...

A hét közepén - remélhetőleg - már okosabb leszek...

2013. nov. 2. 18:04
 3/9 Vilcsianyuja ***** válasza:

Biztosan kapsz valamilyen számfejtési lapot, bércetlit vagy bárminek is hívják, a havi járandóságaidról. A 140000,- bruttóból az általam ismert információk alapján a következőket vonhatják:

10% Nyugdíjjárulék 14.000,-

8,5% Eg.bizt. és munkaerőpiaci járulék 11.900,-

16% Szja - családi kedvezmény 12.400,- (úgy vettem figyelembe, hogy havi 10.000,- jár, nem tudom, hány gyerkőcöd van már)

Ezek után a nettó lenne összesen: 101.700,-

Lehet, hogy valamiféle teljesítménybéren vagy, és eleve nem adják meg a 140.000,- bruttót, mert mindig kevesebbre jön ki a teljesítményed a normához képest? Vagy ez lenne a 8 órás béred, de nem jelentettek be 8 órára? De akkor a táppénzed se lehetne ennyi... Valami itt nagyon nem egyenes...

2013. nov. 3. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm az újabb válaszodat. Az igazság az, hogy én nagyon nem látom át ezeket a dolgokat (sosem érdekelt, sosem szorultam rá, nyilván, ha valami nagyon nem stimmel - mint most is -, azt azért észreveszem). Persze, kapunk bérpapírt, eszerint a kompenzációval együtt volt a bruttó bérem (összes bérjellegű járandósság) 152100 Ft a kérdéses hónapra (amikor még dolgoztam is, aztán pedig eljöttem táppénzre).

Van egy ilyen mező, hogy összes térítmény: 113981, vesz. terhességi táppénz: 52960 (ezt elvileg 17 napra számolták ennyinek...). Összes járandósság ez alapján 91079, amiből levontak jövedelemadó előleget (2765), nem rendszeres adóelőleget (1808), munkaerőpiaci egyéni járulékot (572), nyugdíjjárulékot (3812), term. egészségbizt. járulékot (1525), valamint pénz. egészségbizt. járulékot (1144), és így maradt a szóban forgó 79000, egészen pontosan 79453 Ft.

A családi adókedvezményt egy gyermek után veszem igénybe, a baba után egyelőre nem (csak azért nem, mert elkavarták a papíromat, és a férjemnek újabb kört kell futnia, hogy a munkáltatója leigazolja a megfelelő rubrikában).

Nincs teljesítménybér, meg semmi, közalkalmazott vagyok, azért is mertem fix bruttót írni.

Egyébként tényleg lövésem sincs, hogy mit és hogy számoltak (el), mindenesetre egyre kíváncsibb vagyok a dologra. Egy táppénzes napomat 3115 Ft-tal számolják el, az is lehet, hogy ez a sok (?), nem tudom.

Sajnos a munkaügy nálunk nagyon nincs a helyzet magaslatán, ráadásul én valamiért különösen peches vagyok velük, mert ha valamiben hibázni lehet, akkor nálam biztosan sikerül nekik.

Mindenesetre abban bízok, hogy ezúttal nem az fog kiderülni, hogy még nekem kell visszafizetnem (ilyenre is volt már példa sajnos), hanem remélhetőleg az, hogy az előző havit csúnyán elszámolták, és jár még nekem.

2013. nov. 3. 22:35
 5/9 A kérdező kommentje:
Ja, még annyit, hogy rendesen be vagyok jelentve. Szóval ilyen téren biztosan nem sántít semmi. Egyszerűen nem értem, hogy hogyan és mit csináltak.
2013. nov. 3. 22:37
 6/9 Vilcsianyuja ***** válasza:
Szia! Ezen számok alapján a még rendes munkaviszonyban töltött időszakra összesen 38.119,- Ft bruttó bért számfejtettek neked, ez alapján vonták az szja-t és az egyéni járulékokat. A táppénz rész nagyjából stimmelhet, mert az előző félévi bruttó béred napi átlagának 60%-a, visszaszámítva tehát valamivel több mint 150ezer Ft bruttó után kaptad. És abból csak szja-t kell vonni, ez stimmel is. Azt nem értem csak, hogy mi az a kb. 110ezer Ft összes járandóság... (most nem látom, mi a pontos összeg és megnevezés) De az a 38ezer bruttó, na az a gyanúsan kevés. Tehát valamit a te illetményedből levonnak, azért a tényleges bruttó béred messze nem éri el a 150ezret. Marad érvényben az első megérzésem, hogy a tény. bruttód nem annyi, amennyinek te gondolod. Viszont a táppénzed alapja meg mégis annyi lehet.
2013. nov. 4. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Szia!


Ismét köszi. De, ennyi a tényleges bruttóm, ez biztos. És sajnos az is biztos, hogy akár jól gondolom, hogy valamit nagyon benéztek, akár nem, nem fog kiderülni, ugyanis nem a munkaügy, hanem a MÁK számfejt, és a munkaügyes ma csak annyit tudott mondani, hogy ő sem látja át teljesen, de biztosan rendben van így.

Ami kissé aggaszt, az az, hogy a kompenzáció a táppénzes hónapra is fel van még tüntetve, azt viszont nagyon nem szeretném, ha egyszercsak vissza kéne fizetnem, mert kiderül, hogy táppénz alatt nem jár... Te mit tudsz erről? A munkaügyes utánanéz majd (szerintem azzal a lendülettel el is felejtette, ahogy letettük a telefont). Tényleg köszönöm, hogy próbáltál segíteni. :)

2013. nov. 5. 13:42
 8/9 Vilcsianyuja ***** válasza:

Sajnos a közalkalmazotti bértáblához és illetményszámításhoz nem értek, mert a vállalkozói szférában dolgozom, ezért nem érthetem, mit művelnek a MÁK-ban a béreddel. De azt nem közalkalmazott- vagy versenyszféra függő, hogy tényleges bruttód az, amiből a tényleges járulékokat vonják, így pedig: bruttó - egyéni járulékok és szja = nettó.

Konkrétan hogy miért több a táppénzed, az azért lehet, mert ahogy írtad, korábban 180.000,- volt a bruttód (vagy bármid is, de mindenesetre a járulékalapod is biztos több volt akkor), és a táppénz alapját a tavalyi év átlagjövedelméből számítják, tehát ezért lehet több a mostani bérednél. Szóval szerintem attól nem kell félned, hogy vissza kell fizetned bármit is.

2013. nov. 5. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2013. nov. 5. 21:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!