Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Kedvezményszabály vonatkozhat...

Kedvezményszabály vonatkozhat rám?

Figyelt kérdés
2012 őszén szültem, 2013 ősze óta ismét dolgozok részmunkaidőben, ezért lemondtam a GYED-et. 2014 nyarán újra szülök, miből számítják ilyenkor a TGYÁSt? Ha nem mentem volna vissza dolgozni, ugyanannyi lenne, mint az első babánál (ha jól értem a kedvezményszabályt), de nálam mi a helyzet? Nem lesz 365 nap munkaviszonyom a szülés előtti két évben, ez azt jelenti, hogy rám is a kedvezményszabály vonatkozik?
2013. nov. 24. 09:18
 1/2 anonim ***** válasza:

A jogosultsághoz nem 365 nap munkaviszony kell, hanem 365 nap (de jobb ha 2 év a maximális időhöz) biztosított idő. Ami így megvan, mert a gyed, tgyás, táppénz is biztosított időnek számít.

Viszont a tgyás számításánál megnézik, van-e minimum 180 nap bérezett napod a szülés előtti évben, vagy a szüléstől számítva visszafelé megvan-e a 180 nap, ha ennyi nincs meg az előző évben. És ennek az átlagából számolják a tgyásodat. Ha nincs ennyi bérezett napod, akkor a minimálbér kétszeresét veszik alapul, de haez több mint a szerződés szerinti béred, akkor a szerződés szerinti béredet veszik alapul.

Amikor már agyed fog járni akkor hasonló a helyzet, ha nincs meg a 180 napod, akkor a tgyás alapjául szolgáló bér lesz az alapja a gyedednek.

A bérezett napok számába viszont a táppénz nem számít bele (ha esetleg a terhesség alatt táppénzre kényszerülnél ugye).

Lehet érdemesebb lenne, most visszamenni teljes munkaidőbe, hogy javíts a bérátlagodat.


Amúgy igen, ha nem mentél volna vissza dolgozni, és még a gyed ideje alatt szültél volna, akkor ugyannyi tgyást kapnál mint az első gyereknél, és utána ugyanannyi gyedet, mint az elsőnél, de nálad már nem ez lesz a helyzet, sőt lehet hogy a részmunkaidő miatt kevesebbet kapsz majd (mert hát gondolom, akkor most kevesebbet is keresel, mint korábban.)

2013. nov. 24. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

Bocsánat, hogy idepofátlankodok.Csak kérdésem a kedvezményszabályhoz kapcsolódna:

2. babám 2013.08.01-jén született.Nem volt 180 ledolgozott napom, így a szerződés szerinti béremből állapították meg a tgyást. Viszont a szerződés szerinti bérem a tgyás alatt változott, magasabb lett. A gyedet 2014.01.09-től igényeltem meg.

Nagy kérdés: most akkor a tgyás alapja lesz (a régi bérem) a gyed alapja, vagy az új szerződés szerinti bérem??

Köszönöm szépen előre is a választ!

2014. jan. 13. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!