Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » 2014 szeptemberében fogok...

2014 szeptemberében fogok elöreláthatólag szülni. A TGYÁS-t és a GYED-et a 2013-as jövedelmem vagy a szülést megelözö 180 nap jövedelme alapján fogják számítani?

Figyelt kérdés

2014. febr. 19. 11:05
 1/7 Gyönyörűséges ***** válasza:
Megnezik h 2013-ban megvan e a 180 berezett nap, ha igen, akkor abbol, ha nincs akkor a hianyzo napokat 2014-bol hozza szamitjak!
2014. febr. 19. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Szia! Én is idén szeptember elején szülök, így már rengeteget nyomoztam én is, de elég nehéz biztosnak tűnő infót szerezni.Ráadásul én veszélyeztetett terhes táppénzen vagyok tegnap óta, így már nem sok esély van befolyásolnom bármit is... Szóval, amit eddig 3 könyvelő segítségével sikerült kiderítenem:

Először a TGYÁS-t kell igényelnünk.(Megkérdeztem a MÁK-nál, nem lehet rögtön a GYED-et.) Ennek megállapításánál valóban vizsgálják a 180 napot és az előző év, azaz a mi esetünkben 2013. átlagából számolják ki a TGYÁS-t.

A TGYÁS 168 napig jár, mikor letelik, akkor igényelhetjük a GYED-et. Ez nálunk már 2015-re esik, így a számítási alap az előző év ebben az esetben 2014, azaz az idei év átlagkeresete.

Én most még nyomozom, hogy ha februárban megemeltetem papíron a béremet, vajon mit befolyásol majd a GYEDnél, mert én tvaly szeptembertől fogva sajna csak 4 órásban vagyok, bruttó 60-ra bejelentve :( Nem tudom, hogy ha táppénzen vagyok, az befolyásolja-e a számítást, olyan szempontból, hogy a 180 napot nézik-e ebben az esetben is.

Remélem nem nagyon bonyolultan írtam le, ha megtudsz valami biztosat légyszi te is írd le kommentbe, hátha te előbb jutsz infóhoz.

2014. febr. 21. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

sziasztok.

Én ugyanebben a cipőbn járok,ho eleje ota veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok. Mint megtudtam ez nem számit bele semminek a számitásába,viszont ho végén az én szerződésem lejár sajnos :(

A lényeg h a szülés napján kell a biztosított munkaviszony (ami a munkanélküli segély is lehet) a tgyás-t ez alapján számítják.

Teljesen le vagyok törve, én nagyon számitottam rá,h nem csak a gyesből kell majd élni,hisz 2013ban végig volt munkaviszonyom,ezalapján a gyed is jo lett volna. De erre eddig nem gondoltam h ahhoz már a 2014et nézik,így vajmi apro összeg jönne ki :(


Azt nem tudjátok esetleg,h ha megszűnik a munkaviszony akkor a munkanélküliben meddig kell bejelenteni? Várhatok vele hónapokat esetleg?mert ez az egyetlen megoldás nekem h a szülés napján meglegyen a "munkaviszony"

2014. febr. 22. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Sziasztok!

Kedves 2, köszi a részletes leírást. Na ezen most ledöbbentem, hogy a GYED-et már a 2014-es jövedelem után fogják számolni, biztos ez??? Én is veszélyeztetett terhes táppénzen vagyok mától, és ezért örültem, hogy a 2013-as jövedelmem nézik majd mind a kettő kiszámításhoz, így lehetek 7 hónapot táppénzen...

Akkor ezt én is bebuktam :( Nagyon jó lenne ha a GYED-et is a szülés előtti évhez néznék.

Na lehet én is megpróbálok még jobban utána járni.

Kedves 3-as sajnálom, hogy neked sem túl jól alakul. Nem tudom mennyit lehet várni a munkanélkülire vonulással. Csak az a baj, ha bemész megkérdezni, már fel is vesznek. És meddig lehetsz munkanélkülin, hogy legyen szüléskor jogviszonyod?

2014. febr. 24. 14:03
 5/7 A kérdező kommentje:

Sziasztok!

Én most csak a neten kerestem, és találtam egy oldalt, ahol elég jól le van írva, mégsem teljesen egyértelmű, hogy akkor hogy is számítanak.

[link]


Bemásolni nem tudom, de van egy olyan rész amikor azt írják:

"az igénylő a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően, táppénzben, terhességi-gyermekágyisegélyben vagy gyermekgondozási díjban részesült, és ezért nincs meg a 180 naptári nap keresete, akkor a gyed összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér."

Én ezt úgy értelmezem, hogy ha mi 2015-ben fogjuk igényelni a GYED-et és a 2014-es évben nem lesz meg a 180 napunk, akkor a TGYÁS alapját képező összegből kell majd megállapítani, ami viszont a 2013-as jövedelmünk, mert 2014-ben a táppént és a TGYÁS miatt nem lesz meg a 180 nap.

De javítsatok ki ha félre értettem.

Lehet én is megkérdezek egy könyvelő ismerőst azért...

2014. febr. 24. 14:48
 6/7 Gyönyörűséges ***** válasza:

Jol ertelmezed

Amugy ha bemesz az oep-be ott tuti valaszt mondanak, annak idejen en is ott voltam.

2014. febr. 24. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Szia!

2-es vagyok :)

Ez amit találtál egészen biztatóan hangzik az eddigiekhez képest. Nekem már a munkahelyem könyvelőjén kívül családtag munkahelyén dolgozó munkaügyes is nyomoz. :D

Most épp azt latolgatják, hogy februárra visszamenőleg érdemes-e megemelni papíron a fizumat, de ezek szerint nem nagyon. Közben kiderült, hogy nincs meg a jelenlegi munkahelyemnél a 180 napom, ami nekem jó hír, mert akkor talán nem a munkanélküli időszakomat, hanem az előző 8 órás állásomat fogják figyelembe venni.

Plusz azóta hallottam olyat is, hogy eddig úgy volt, hogy a május nemtudom hányadikáig született gyerekek esetében kétféle képpen számolják ki a juttatásokat az anyukának, és amelyik kedvezőbb, azt veszik figyelembe. Ki is akadtam, hogy mi ebből is kiesünk. De közben állítólag módosították és a december 31-ig született gyerkőcök anyukáira is vonatkozik. Holnep leszek elvileg teljesen "okos", bár eddig mindenki azt mondta, biztos összeget majd akkor fogok tudni, ha beadtam az igénylést a TB-nek. :)

2014. febr. 25. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!