Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Hogy kell számolni a TGYÁS-t,...

Hogy kell számolni a TGYÁS-t, ha a megelőző évben táppénzen is voltam?

Figyelt kérdés
Januárra várom kisfiamat, movember 25-től leszek tappénzen. A 37 táppénzen töltött nap hogy befolyásolja a tgyas összegét? Azt tudom,h. Nem alapja az ellátás ellátásnak, engem az érdekelne, h. 365 nappal osztják az éves bért vagy 328 az osztószám? Köszönöm!

2014. nov. 19. 10:41
 1/7 anonim ***** válasza:

Ez engem is érint, bár nekem még odébb van a szülés, így nem jártam teljes mértékben utána a dolognak.

Nem úgy van, h a szülést megelőző 2 évet nézik (külön-külön) és hasonlítják össze és a kedvezőbbel számolnak?

Tehát ha te 2013-ban többet kerestél, mint 2014-ben a táppénz miatt, akkor neked a 2013-as évet veszik alapul?

2014. nov. 19. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
328-al, attól a naptól, hogy táppénzen vagy nem számít.
2014. nov. 19. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Az igénylést megelőző évet nézik. Tehát, ha a tgyást januárban igényled, akkor a 2014-es bruttó napi átlagbér lesz a tgyás alapja és a gyed alapja is, mivel a gyedet is 2015-ben igényled. Ha idén van 180 bérezett napod, gondolom meglesz, akkor 2014.jan.1-től 2014.nov.24-ig nézik a kereseted, ebből számolnak átlagot. Ha nov. 25 előtt voltál amúgy is táppénzen vagy fizetés nélküli szabin, akkor azokat kiveszik még. Az átlagbérbe beleszámítják a pótlékokat, prémiumot, jutalmat, túlórapénzt is természetesen, ha kaptál ilyet.

Ha a tgyást esetleg még idén decemberben igényled, mivel azt a szülés előtt 28 nappal igényelheted, akkor a tgyás alapja a 2013-as átlagbéred.

2014. nov. 19. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Azért szerettem volna ezt megtudni, mert 2014-ben magasabb volt a bérem,de ha a tappénzes napokkal is osztottak volna,akkor rosszabbul jönnék ki,mint így, ahogy irtatok :-) nagyon köszönöm!
2014. nov. 19. 18:05
 5/7 anonim ***** válasza:
Bocs,hogy énis közbekérdezek,de akkor nem a szülés időpontja számít,hanem,hogy mikor igénylem? Mert én dec11.-re vagyok kiírva,most szeretném igényelni,de akkor a tavalyi évből számítják,az meg sokkal rosszabb,mint az idei.Tehát,ha jövő év elején igényelném,akkor az idei évből számolnák,ami jobb.csak az a problémám,hogy én kértem már foglalkoztatói igazolást a cégtől,az igénylés miatt,és az mostani dátumú,nem hinném,hogy januárban küldenének még egy fogl.igazolást friss dátummal.vagy nem számít az,hogy novemberi dátumú?
2014. nov. 26. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

5-ös válaszoló!

Sajnos a te esetedben mindenképp a 2013-as bér lesz az alap, ha van akkor 180 bérezett napod. Mivel a jogosultság napja is számít. Tegyük fel meg is szülsz dec. 11-én, ha nem igényled meg előbb, akkor a jogosultság kezdő napja dec.11, így a jogosultság kezdő napját megelőző év legalább 180 napi jövedelmét kell figyelembe venni. Ha csak januárban igényelnéd, akkor is a jogosultság kezdő napját megelőző évet nézik, tehát neked a tgyás alapja mindenképp a 2013-as béred lesz, de a gyed alapja lehet a 2014-es béred, ha van idén 180 bérezett napod.

A Kérdező, mivel januárban szül, neki nem mindegy, hogy még idén igényli meg, vagy januárban, mert ha idén, akkor a 2013-as bér lesz az alap, ha jövőre, akkor a 2014-es bér lesz az alapja, mivel neki a legkésőbbi jogosultsági napja már januárban lesz, de te mindenképp megszülsz idén és a legkésőbbi jogosultsági napod idén decemberben lesz.

2014. nov. 26. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Kedves 3-as válaszoló!

Gyanítom, hogy TB-vel foglalkozol, mert eddig még senki nem tudott nekem ilyen pontos választ adni :). Tudnál nekem –csak a pontosság kedvéért- egy ellenőrzést csinálni az alábbi példán keresztül, hogy mindent jól értettem-e? Tegyük fel, hogy a szülés napjától igénylem a TGYÁS-t, a havi bruttó bérem 100.000 Ft. 2014. január 1-től november 24-ig dolgoztam, kapok egy havi prémiumot és november 25-től táppénzen vagyok (ezen kívül nem voltam sem táppénzen, sem fiz.nélk. szabin). 328 naptári nap a táppénz előtti időszak.

Ebben az esetben a következőképpen kell számolni:

(100.000*10) [1-10. hó] + (100.000/20*16)[november] + 100.000 [prémium])=1.180.000Ft a 2014. évi jutalommal növelt bruttó bérem, ezt osztom 328 nappal=3597,561Ft a napi átlag bruttó bérem 2014. évre, ennek veszem a 70%-át=2518,293Ft, ebből jön le a 16% adó=2115,366 Ft lesz a napi TGYÁS összege, ami egy 30 napos hónapban 63.461Ft-ot jelent. Te is így számolnád? Köszi a segítséged előre is!

2014. dec. 1. 09:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!