Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Érdemesebb elmennem 8 hetes...

Érdemesebb elmennem 8 hetes terhesen munkaügyi központba bejelentkezni vagy táppénzre?

Figyelt kérdés
2014. dec.19én elbocsájtottak a munkahelyemről (gyed alatt, amit az első gyerekem után kaptam), rá 8 napra kiderült hogy terhes vagyok.2015. aug-ban szülök. Jelenleg gyes-t kapok és nincs munkám, nem vagyok biztosított.

2015. jan. 14. 14:47
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha nincs munkahelyed akkor nem tudsz táppénzre menni
2015. jan. 14. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
14%
Ha gyesen vagy akkor biztosítva vagy.
2015. jan. 14. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
81%
Gyes alatt biztosítva vagy. Vagyis a tb-d fizetve van. A munkaügyi központba szerintem szülés előtt érdemes bejelentkezned, hogy kaphass gyedet. Az első válaszolónak pedig igaza van : ha elküldtek nincs honnan táppénzre jönnöd.
2015. jan. 14. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
73%

egyiket se... nincs munkát, nem tudsz táppénzre menni...

gyesen vagy, nem is tudsz munkanélkülire menni...


majd szülés előtt pár héttel mond le a gyest és jelentkezz be a munkanélkülire, akkor lehet jogosult is leszel gyedre, már ha benne vagy a 2 évben

2015. jan. 14. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
37%
nem, gyes alatt nem biztosított, csak eü szolgáltatásra jogosult. HA biztosított lenne, akkor jogosult lenne a tb valamennyi ellátására, pl táppénzre. De nem jogosult.
2015. jan. 14. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
73%
utolsó dehogynem biztosított! csak különböző biztosítotti típusok vannak, ezek egy része csak természetbeni ellátásra (magyarul ellát az orvos) jogosít, ilyen pl. a gyes, vagy ha valaki magának fizetni a kötelező eü. hozzájárulást. És vannak azok a biztosítotti típusok, amik természetbeli (orvosi ellátás) és pénzbeli juttatásokra (pl. GYED, TGYÁS, táppénz, GYÁP) egyaránt jogosítanak, tipikusan ilyen a munkaviszonyból eredő biztosítotti jogviszony.
2015. jan. 14. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
55%

fogalmad sincs a biztosított fogalmáról. Biztosított a tb valamennyi ellátására jogosult. A gyesen levő nem az, olvasd e a törvényt (én meg is tanultam...)

Biztosított tbj 5§.

A társadalombiztosítás szabályai alapján kizárólag egészségügyi szolgáltatásra jogosult:


a táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, baleseti táppénzben, baleseti járadékban részesülő személy, ha társadalombiztosítási szempontból belföldinek minősül.


Ennyi...


Az oep honlapja nagyon szépen elmagyarázza a kettő közti különbséget.

2015. jan. 14. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
És hogy rúgtak ki gyed alatt??? Törvényellenes, hacsak nem dolgoztál gyed mellett. Vagy aláírtál egy közös megegyezést? Ha igen már ne haragudj elég buta voltál.
2015. jan. 14. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Mondjuk megszűnt a cég... vagy visszament gyed alatt dolgozni, onnantól nem védett :(
2015. jan. 14. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

7-es, ez a részedről csak szőrszálhasogatás a kérdező szempontjából.


Egy állampolgár számára olyan szempontból érdekes, hogy "biztosított"-e, hogy

1. Ellátja-e az orvos, magyarul kidobja-e visítva a rendszer, ha megjelenik a nem-érvényes TB kártyájával (gyes esetén NEM)

2. Van-e fizetési kötelezettsége a NAV felé, azaz halmoz-e fel csinos tartozást (gyes esetén szintén NEM)

3. Jár-e neki egyéb pénzbeli ellátás is az orvosi ellátás mellé


Különben az OEP honlapon az alábbiak szerint határozzák meg:


Az egészségbiztosítás keretében nyújtott egészségügyi ellátásokat a biztosítási jogviszonyt keletkeztető jogviszonyban álló személyek (biztosítottak) és azok is igénybe vehetik, akik olyan jogviszonyban állnak, amely kizárólag egészségügyi ellátásra jogosít (egészségügyi ellátásra jogosult személyek), (pl.: nyugdíjasok, gyermekgondozási díjban, részesülők, egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetők, stb). A tájékoztatóban a továbbiakban e két személyi körre együtt, mint biztosítottra hivatkozunk.


Felhívnám a figyelmedet az utolsó mondatra. Lehet, hogy a Tbj. arasznyi meghatározása szerint a gyes-en lévőt, mint csak term.beli ellátásra jogosultat törvényileg nem illeti a "biztosított" megnevezés, ezt nem vitatom. De hétköznapi értelemben ennek igazán nincs jelentősége.

2015. jan. 14. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!