Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Jelenleg GYES-en vagyok, most...

Jelenleg GYES-en vagyok, most újra kismama lettem. Kaphatok újra GYED-et és CSED-et?

Figyelt kérdés
A részletek: Szeptember 13-án befejeződik a GYES folyósítása a második gyermekem 3. életéve betöltése után. Jelenleg 8 hetes kismama vagyok, november 20-ra vagyok kiírva szülni. Második gyerekemmel TGYÁS-ra és GYED-re jogosult voltam, mikor eljöttem szülni. Most lenne GYES mellett lehetőségem "papíron" dolgozni azért, hogy kapjam a fent említett ellátásokat. Egy dolog aggaszt, ma voltam bent az OEP-nél és azt mondták,hogy a számításnál olyan időszakot vesznek figyelembe,hogy: szülés előtti 3 hónaptól visszamenőleg év elejéig.(?) ezt nem értem. Tehát valójában 180 nap+ 3 hónap, akkor szülés előtti 9.hónap? Sajnos nem értettem pontosan és túl segítőkész sem volt az ügyintézés, nekem pedig ez a 3 hónap nem fér bele. Segítenétek értelmezni? köszönöm szépen.

2015. ápr. 14. 15:21
 1/5 anonim ***** válasza:

szülést megelőző 2 évben kell lennie 365 napnak. ami 1 év, de neked akkor 7 hónapod lenne csak. már ha jól értem, hogy tgyásgyed alatt megszűnt a munkaviszonyod.


ha pedig jogosult vagy ezekre az ellátásokra, akkor annak az összege a bejelentett bértől függ. szüléstől vissza kell számolni 3 hónapot és az onnan visszaszámolt 6 hónap lesz az alapja, azokból a bevételekből számítják ki, hogy havonta mennyi gyedet kapsz.


tehát ha novemberben szülsz, akkor vissza kell számolni 3 hónapot: aug 20, és az aug 20 előtti fél évet néznék nálad, tehát február 20-aug 20, ennek a fél évnek a jövedelmét nézik.


de mondom, ha nincs meg az egy éved, akkor nem néznek semmit, gyesre leszel jogosult

2015. ápr. 14. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Én úgy gondolom folyamatos a munkaviszonyod, csak eddig nem mentél vissza dolgozni, ha rosszul gondolom, akkor a következő nem érvényes rád.

A számításban javítanám az előzőt, mivel nov. 20 ra vagy kiírva, így aug 31- től nézik visszafelé, hogy van-e 180/120 nap bérezett napod (ennek kereséséig 2014. jan. 1-ig mennek visszafelé) Mivel te tgyás, gyed, gyesen voltál, így csak akkor lenne meg a 180/120 napod, ha már dolgoznál, így mindenképpen a szerződés szerinti béred lesz az alap. Ha folyamatos a munkaviszonyod annyit tudsz tenni még + bevétel miatt, ha megszakítod a fizu nélküli szabidat (vagy gyes letelte után) eljössz tp-re.

2015. ápr. 14. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Sziasztok, köszönöm a válaszokat, közben én éjszaka még bújtam a jogszabályokat. Először is, november 20-ig 219 napom lenne, ha a mai napon kezdeném a munkaviszonyt.(excell számítás) tehát, 120+90 napom lesz meg. Akkor a CSED-hez ezt a számítást tudják figyelembe venni, ha ez kedvezőbb lenne mint a GYED, (gondolom, ezt ki lehet számoltatni velük, nem kötelező a CSED-et igénybe venni. De én ha igénybe veszem, akkor ez közel 168 nap (5 hónap) mikor ez lejár, akkor már lesz 219+168 (387) napom, amibe viszont belefér a GYED számításához szükséges 180+90 (270) nap.


Jól gondolom? :)

Köszi

2015. ápr. 15. 07:26
 4/5 anonim ***** válasza:

Nem jól gondolod, mert ellátás soha nem lesz ellátás alapja.

Ha megszülsz először ugye a csedet (volt tgyás) kell igényelned, az jár 168 napig. Ha az igénylést megelőző 3. hónap végétől visszafelé van 120/180 nap bérezett napod (tehát ha elvileg májusig elkezdesz dolgozni akkor meglesz), akkor annak a napi átlagát veszik és az lesz a csed alapod. A gyed alapod viszont a szülés napjától (ill. ha előtte tp-n leszel akkor onnantól visszafelé 120/180 nap átlaga) lesz az alapod, kivéve, ha a csed alapod magasabb lenne ennél (mert gyednél még van kedvezményszabály). De mindez csak akkor igaz, ha van/volt folyamatos munkaviszonyod, tehát gyes alatt is fennállt a munkaviszonyod.

2015. ápr. 15. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Most akkor van munkád v. nincs? Ha nincs, mikor szűnt meg?

Vagy, a munkaviszonyod folyamatos? Tehát tgyás, gyed és most gyes alatt is fennáll?

Nem adtál pontos információt, hogy pontos választ lehessen adni.

Ha elmész csedre majd, azok a napok, a 168 nap nem számít bele a 365 biztosított napba, mert a biztosított napokat a csed igényléstől nézik v. a szülés napjától visszafele.

2015. ápr. 15. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!