Egyetemista kismamaként milyen juttatásokra tarthatok igényt?

Figyelt kérdés

Osztatlan képzés utolsó évében születik majd a babám. Természetesen megvan az elmúlt két évben a biztosított 365 napom, plusz fél állásban megbízási szerződéssel dolgoztam is mellette, de a munkahelyem mossa kezeit, megbízási szerződésre ők nem fizetnek semmit - a 90 napos papírom után is mondták, hogy majd jövő májusban adóvisszatérítek, havonta ők erre nem tudnak semmit adni.


Szóval elvileg az egyetemi jogviszonyom után jár a diplomás GYED, ami 63.000 ft körüli összeg (valami netes kalkulátor alapján). Mivel nem tudok eligazodni itt a sok szabály között, az lenne a kérdésem, hogy TGYÁS-t (CSED már talán?) hogyan lehet igényelni? Illetve, hogy vagy GYED vagy GYES jár valakinek? Vagy a GYES alanyi jogon jár és mellé igénybe vehető a diplomás GYED is?


Köszönöm a segítségetek!



2015. jún. 12. 17:07
 1/7 anonim ***** válasza:
51%

Ha már ennyit kigugliztál, igazán összeszedhetted volna a maradék infót is! Egy egyetemistától ez a minimum!


Miért is kéne bármit is fizetnie a megbízódnak? A CSED-et, GYED-et, GYES-t az állambácsi fizeti.

A megbízási szerződés még biztosítotti viszonyt se eredményez, csak bizonyos esetekben, így még annyi kötelezettsége sincs a cégnek.

Az adókedvezménnyel se jártak el törvénytelenül.


A TGYÁS = CSED.

Diplomás CSED nincs, csak GYED.

A GYES akkor jár, ha CSED/GYED már nem (vagy egyáltalán nem) jár.

2015. jún. 12. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Kevesebb arroganciával még akár jófej is lehettél volna. Ha derogál válaszolni, ne tedd, nem kötelező. További szép napot!
2015. jún. 12. 22:00
 3/7 anonim ***** válasza:

"megvan az elmúlt két évben a biztosított 365 napom,"


Ezt hogy érted? Munkaviszonyban álltál, és a csedhez megvan a biztosított időd, vagy az egyetemen megvan a két befejezett félév a diplomás gyedhez?


Egy gyerek esetében csak egy ellátást kapsz egyszerre.

Diplomás gyed esetében nincs tgyás, azaz csed, hanem szüléstől gyed van, a gyerek 1 éves koráig.

Csed akkor jár, ha munkaviszonnyal szerezted meg a jogosultságot.


A megbízásnál az a lényeg, mennyit kerestél adott idő alatt. Ha a napi jövedelmed elérte a min. bért, akkor biztosítottá váltál, ha nem, akkor nem.

2015. jún. 12. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Hát egyrészt az elmúlt öt évben egyetemre jártam, nappali tagozatra, folyamatos aktív hallgatói jogviszonnyal, ez lesz majd az utolsó évem. Másrészt tavaly április 1-től segédápolóként dolgozom havi 84 órában, ha jól emlékszem a bruttó bérem 900 Ft/óra, de megbízási szerződéses vagyok, amit 3 havonta újítgatnak. Bejelentve értelemszerűen be vagyok.


Sajnos nekem nem volt egyértelmű ez a rakás jogszabály (amiért be lehet szólni, csak teljesen felesleges), hogy akkor most nekem honnan mi jár, sőt, az sem, hogy ha igénybe veszek állami támogatást, akkor abba kell-e hagynom az egyetemet a folyósítás idejére, vagy sem.(?)


Mert a tanrendem szerint megoldható mind a szülés, mind a gyermekágyi időszak, csak nem találok erre jogszabályi hátteret. Akárhova fordulok kérdéssel, az egyetem nem tud nekem válaszolni anyagi ügyekben, max. annyit, hogy szoctámot igényelhetek náluk, a munkhelyem meg annyit mondott, amennyit fent is írtam. De csak augusztusig tudok dolgozni, és novemberben születik a baba, így a köztes időszakra gondoltam, hátha lehet valamilyen támogatást igényelni (pl. CSED), de akkor ezek szerint nem.

2015. jún. 14. 10:01
 5/7 anonim ***** válasza:

Csedet legkorábban a kiírt időpont előtt 28 nappal igényelhetsz. Addig esetleg táppénz (ha biztosított vagy a megbízási szerződés alapján).

De akkor neked megbízási szerződésed van, vagy rendes munkaviszonyban vagy, csak határozott idejű szerződéssel?


Ha igénybe veszed az állami támogatást, akkor egyetemre járhatsz, de a gyerek 1 éves koráig nem végezhetsz kereső tevékenységet. Tehát addig nem dolgozhatsz.


És vagy diplomás gyedet igényelsz, vagy a munkaviszonyod (már ha az) alapján kérsz gyedet.


Ezt szerintem egy OEP-ben kérdezd meg.

2015. jún. 15. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Hátha segít másnak. Már nem az OEP az illetékes, hanem a Kormányhivatalok. Valamikor jövő héten jutok el hozzájuk, remélhetőleg.


Egyébként megbízási szerződéses vagyok, de 3 hónapra szól mindig a szerződés, amit automatikusan újítanak meg. Mivel kórházi nővéri munka, 6 hónaposan már nem tudom ellátni úgy, hogy hasznomat is vegyék és ne veszélyeztessem magam vagy a baba épségét, ezért sajnos nem tudok 42 nappal a szülés előttig dolgozni és a megbízási szerződéshez betegállomány sem jár, ezért CSED nekem nem jár majd. Járna, ha mondjuk irodai munkám lenne és 8 hónaposan is még be tudnék járni dolgozni. Így viszont így jártam :)


Diplomás GYED valóban járni fog a gyermek születésétől, nettó 63.000 Ft körüli összeg, mert osztatlan képzésre ennyi jár, valóban 1 évig. Plusz az egyetemtől a szoctám, ami olyan 20.000 Ft körül lesz (bár ez függ az adott évben kérvényezők számától és a rendelkezésre álló forrástól, szóval ezzel nem merek kalkulálni). Hál' Isten apukának emeltek a fizetésén 40.000-et, úgyhogy valahogy megleszünk. :)


Remélem másnak is segítettem. Szerintem borzalom ez a sok jogszabály, meg máshova küldözgetés. Az elsőnek meg továbbra is azt üzenem, hogy nem jogász leszek, megteszem ami tőlem telik, keresek, olvasok, kérdezek, és bízom benne, hogy a végére összeáll, hogy mikor mit kell csinálnom. Plusz nem megélhetési gyermekvállaló vagyok, ezért fogalmam sincs a juttatások rendszeréről.

2015. júl. 10. 19:28
 7/7 anonim ***** válasza:

Szia!

Ha esetleg erre járnál..szoctám csak a gyerek megszületése után járhat? Terhesség esetén nem?

2016. máj. 8. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!