Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Akkor is lehet a CSED-et a...

Akkor is lehet a CSED-et a szülés előtti 28. naptól kérni, ha a nagyobb gyerekkel itthon vagyok GYED-en?

Figyelt kérdés

A jogosultsági feltételek megvannak, sokéves a munkaviszonyom, és abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy nem fog megszűnni a munkáltatóm, és kirúgni sem tudnak.


A kérdés azért merült fel bennem, mert ha lehet már 28. naptól kérni, aztán a lejárta után jár a GYED a gyerek két éves koráig, akkor 28 nappal hosszabb ideig kapok ellátást, és jobban járok, mint ha csak a szülés napjától kérném. Ez létezhet?


2016. márc. 2. 13:17
 1/8 anonim ***** válasza:
igen, lehet így is.
2016. márc. 2. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Ha szülés előtt igényled, akkor terhesállományban kell lenned, erről szóló orvosi igazolást be kell nyújtani. Az elsőnél én is így kértem, akkor már táppénzen voltam, a nagyalakú tp-es papírt kellett a munkáltatónál leadni. A másodiknál a szülés napjától kértem, mert gyesen voltam az elsővel, plusz a bennmaradt szabadságaimat vettem ki és azalatt született a második gyermekem.
2016. márc. 2. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
de ahhoz szükséges, hogy dolgozzon, vagy táppénzen legyen, hogy terhesállományba vegyék? vagy az is lehet terhesállományban aki gyesen van?
2016. márc. 2. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
mert rövidesen engem is érint majd a kérdés.
2016. márc. 2. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Oep-nél biztosan megmondják, meg azt is, hogy mit kell benyújtani, mert speciális eset ha az anyuka gyeden van. De ha így nem lehetne szülés előtt igényelni az igencsak negatív diszkrimináció lenne, szóval szerintem megoldható.
2016. márc. 2. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Igen kérheted, viszont ha fizu nélküli szabin vagy mindenképpen szakítsd meg (egyébként is igényelhetnéd 28 nappal előbb), ugyanis, ha nem szakítod meg a fizu nélküli szabidat, akkor nem jár majd szabadság.

Nem tudom így ez mennyire érthető neked. Tehát ha fizu nélkülin vagy mondjuk a gyerek 3 éves koráig, amit nem szakítasz meg a csed igényléssel, akkor nem fog járni szabi, mivel eleve fizu nélküli szabin vagy az első gyerek jogán (és ugye rá csak a gyed első 6 hónapjára jár a szabi), mivel ezt a szabit nem szakítod meg, az újabb babával nem nyílik meg automatikusan a munkaviszonyod/állományba vételed (hisz ez nem feltétele a csed hamarabbi elkezdésének), így nem kezdődik meg a jogosultság a második gyerek után járó szabira.

Lehet, hogy most ez így kicsit bonyolult, de a lényeg, hogy szakíts meg azzal a nappal a fizu nélküli szabidat, amikor el akarod kezdeni a csedet (ezen a napon a doki vegyen terhesállományba) és így ugyanúgy kezdődik a szabik felhalmozása.

Én most vagyok ebben a helyzetben, így teljesen körbejártam, TB tanácsadó és OEP is erről adott felvilágosítást. Mert egyébként én is csak simán elkezdtem volna előbb a csedet (Oep ezt is megírta írásban, hogy ez is lehetséges a fizu nélküli szabi megszakítása nélkül), de így nem szerzek jogosult szabira.

2016. márc. 2. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
értem a szabi ügyet, köszi
2016. márc. 2. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2016. márc. 3. 14:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!