Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Gyedhez 85 nap + (terhesség)...

Gyedhez 85 nap + (terhesség) 280 nap kell?

Figyelt kérdés
Ha 365nap kell a gyed-hez a baba születésétől vissza számolva, akkor 280 nap a terhesség és előtte csak 85 napot kell dolgozni?

2016. máj. 27. 03:12
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
365 nap biztositotti jogviszony kell 2 even belul es hogy a szules napjan is biztositott legyel. az hogy terhes vagy onmagaban nem biztositotti jogviszony...ide tartozik a munkaviszony, a tappenz, es az allaskeresesi jaradek folyositasanak ideje pl. ha valami miatt tappenzre szorulsz a terhesseg elejetol (es van is annyi napod hogy meg kapd 280 napra, akkor alapvetoen fennallhat amit irsz..) egyeb esetben a fentiek valamelyike.
2016. máj. 27. 05:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Ott van a kérdésemben, hogy mennyit kell dolgozni. Nyilván biztosított időszakról van szó vagy hogy a manóban gondoltad? Tó melletti láblógatós 365 nap? Meg gyedról is írok nem gyesról. A lényeg hogy 85 nap után ha terhes leszek (munkaviszonnyal, ahol szülésig leszek persze), akkor az már ok?
2016. máj. 27. 05:20
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem érdemes ennyire kicentizni. Mi lesz ha hamarabb jön a baba, akár 4-5 héttel a kiírt időpont előtt? Vagy ha 18 hetesen fekvésre kényszerülsz?

Ha ennyire sürgős a baba, én javasolnám, hogy legalább fél évet dolgozz le és csak utánna próbálkozzatok. Soha nem lehet tudni. Nálunk hasonló okok miatt van gyápon a kismama.

2016. máj. 27. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Hát igazából nem kicentizem, mert a baba fontosabb mint a gyed. Már régóta próbálkozunk és most jöttünk meg Angliából (ott nincs bejelentett munkaviszonyom)és már pocakosan akartunk jönni. Nem is akartam dolgozni még mert nem szorultunk volna rá, de hamár nem jön a baba elmentem dolgozni. De ha már dolgozok érdekel mikortól járna.
2016. máj. 27. 05:49
 5/12 A kérdező kommentje:
Ha pl táppémzem vagy terhesség ideje alatt (veszélyeztetett terhesség miatt), akkor nem jár? vagy csak kevesebb? Akkor miért szeretnek sokan elmenni terhesen táppénzre?
2016. máj. 27. 05:51
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

szerintem a gyedre valaszoltam kedves kerdezo, gyesrol szo nem.volt, es teljesen normalis silusban tettem ahhoz kepest hogyan regalatal ra...

igen, a tappenz bele szamit a 365 napba, ezert mennek sokan tappenzre (ha van orvosi indoka te is elmehetsz mert az ellatasod alapjat sem csokkenti, a szamitasnal figyelmen kivul hagyjak a tappenzes idoszakot, a biztositotti idobe azonban beleszamit).

igy igen, eleg csak 85 napot dolgozni - de ahogy irja mas is ne centizd ki mert elofordulhat hogy elobb szulsz.


1-es

2016. máj. 27. 05:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Ha táppénzen vagy, akkor is jár. De táppénzre csak annyi időre mehetsz, amennyit dolgoztál. Tehát ha 85 napot dolgoztál, utána max. 85 nap táppénzre mehetsz.
2016. máj. 27. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Ha most jöttetek haza,és most kezdtél dolgozni,mondjuk 2 hete,akkor 2 hét tp jár csak. Illetve lehetsz utána is azon,csak pénzt nem kapsz rá és megszűnik a biztosítottságod is azáltal.

Én pl februárig dolgoztam (tp-en voltam másik helyről más ok miatt), maradt volna még az idő szerint akár 4 havi tp lehetőségem is,de mivel februártól május elejéig nem volt munkám,így újra kezdődött a napok számlálása,most annyi tp-en lehetek,amennyit dolgoztam május 2-től.

Jelenleg épp tp-en vagyok,mert nyaralni mentünk előző hétnek a vége felé és nagyon beteg lettem. Terhes tp-en lehetnék végig,de nem kapnék pénzt,így én dolgozom ,amig tudok. Ha már nem bírom,max fizetés nélküli szabira megyek és akkor nem szakad meg a biztosítottságom.

2év alatt kell 365 nap a csed/gyedhez.DE ahogy írják is,ha előbb születik a baba pl,nem lesz meg az egy éved. Meg nem mehetsz csedre szülés előtt 28 nappal pl. De semmi nem garantálja hogy a teherbe esés is megtörténik 85 nap után,lehet csak másfél év után. De én pl második hónapba az is lettem,én épp tp-en voltam másik helyen.Megtehettem volna,hogy maradok végig,de azzal a helyjel meggyűlt a gondom. Inkább lettem munkanélküli.Aztán 17 hetesen kezdtem az új helyen (igaz protekcióval,szóval úgymond csinálok amit akarok,de mindneképp be kell járnom,ha nem,akkor tp papír kell.ha nem lenne ellenőrzés ott soha,simán nem kellene bejárnom)

2016. máj. 27. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

A többiek már elmondták, ne centizd ki ennyire. Elméletben ugyan igazad van, de az elmélet nem mindig fedi a gyakorlatot, azaz a való életet.


Utolsó, te pedig ezt olvasd el:

[link]


Kiemelném belőle:

"Társadalombiztosítási szempontból fontos megjegyezni, hogy amennyiben a munkavállaló fizetés nélküli szabadságon van, a biztosítása szünetel, így az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére való jogosultsága érdekében egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettsége keletkezik.


Nem szünetel azonban a biztosítás és ezáltal nem keletkezik egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség sem, amennyiben a munkavállaló a törvényben biztosított, fentebb felsorolt okok miatt igényelte a fizetés nélküli szabadságot.


Amennyiben tehát a fentiektől eltérő indokkal kerül sor a fizetés nélküli szabadság igénybevételére, úgy fennáll az egészségbiztosítási járulék fizetésének kötelezettsége, aminek összege 2014-ben havi 6 810 forint (napi 227 forint). Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére irányuló kötelezettséget annak keletkezésétől számított 15 napon belül a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV) kell bejelenteni.Társadalombiztosítási szempontból fontos megjegyezni, hogy amennyiben a munkavállaló fizetés nélküli szabadságon van, a biztosítása szünetel, így az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére való jogosultsága érdekében egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettsége keletkezik.


Nem szünetel azonban a biztosítás és ezáltal nem keletkezik egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség sem, amennyiben a munkavállaló a törvényben biztosított, fentebb felsorolt okok miatt igényelte a fizetés nélküli szabadságot.


Amennyiben tehát a fentiektől eltérő indokkal kerül sor a fizetés nélküli szabadság igénybevételére, úgy fennáll az egészségbiztosítási járulék fizetésének kötelezettsége, aminek összege 2014-ben havi 6 810 forint (napi 227 forint). Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére irányuló kötelezettséget annak keletkezésétől számított 15 napon belül a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV) kell bejelenteni."


A fizetés nélküli szabadság csak bizonyos esetekben keletkeztet biztosítási jogviszonyt, egyébként nem számít alatta az ember biztosítottnak - úgy működik, mintha kvázi munkanélküli lenne az ember.

2016. máj. 27. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
95%

Ha csak 85 napot dolgozol, akkor csak 85 nap táppénz jár. Dolgozz előtte mondjuk 7 hónapot és akkor már oké lesz a dolog.

Az pedig, hogy sok kismama miért megy el táppénzre, az nagyon változó, én pl azért, mert a munkahelyem kicsinált idegileg, nekik terhesen nem voltam jó munkaerő. Így eljöttem táppénzre és vettek fel egy új, friss húst helyettem.

2016. máj. 27. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!