Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » 2 évig, vagy a gyerek 2 éves...

2 évig, vagy a gyerek 2 éves koráig jár csed+gyed?

Figyelt kérdés

Helyzet a következő: szeptember közepére vagyok kiírva, még dolgozom, van szabim is sok, szóval kb. 1 hónapot lennék táppénzen szülés előtt.

Én úgy értelmezem a jogszabályt, hogy ha a gyerek születésekor kezdem meg a csedet, majd utána a gyedet, akkor 2 éves koráig, 24 hónapon keresztül kapom az ellátást. A munkaügyesünk azt mondja, hogy ha most megkezdem a csedet (szülés előtt ahány nappal lehet - asszem 28), akkor is a gyerek 2 éves koráig jár a csed+gyed, ami ugye így 1+24, vagyis összesen 25 hónap.

Kinek van igaza?


Én úgy vagyok vele, hogy most nem vág földhöz, ha a TP-t kapom csak, és inkább majd 2 év múlva kapjam a 2. szülinapig az ellátást, ki tudja, mi lesz akkor. De a munkaügyesünk szerint mindenképp a 2. szülinapig jár, ami ugye, ha előbb megkezdem, 1 hónappal több juttatást jelent.


2016. júl. 14. 19:28
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Mindenképpen a gyerek 2 éves koráig jár a gyed.A különbség annyi,hogy a csed fixen 6 hónapig jár,utána van a gyed.Ha szülés előtt már igénybe veszed,akkor nem a gyermek 6,hanem 5 hónapos koráig kapsz csedet.
2016. júl. 14. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

természetsen a munkaügyesnek van igaza, nem is értem miért nem hiszel neki ha ez a munkája :)


a gyerek 2 éves koráig jár a gyed, attól a naptól mikor lejár a csed. ami ugye attól függ, hogy mikor kezded.

nem az a lényeg, hogy földhöz vág-e a tp, hanem hogy mivel jársz jobban.mert ha valaki a minimálbér 2x-e fölött keres, akkor neki jobb a tp mint egy hónappal tovább gyeden lenni, hiszen a gyed maximálva van, hiába több %-ban

2016. júl. 14. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

tehát ebben az esetben 25 hónapig kapok ellátást? a gyerek két éves kora az 24 hónap + a szülés előtti 1 hó, az összesen 25.


Azért nem hiszek neki, mert állított már magabiztosan jó nagy marhaságot... :)

2016. júl. 14. 20:06
 4/6 anonim ***** válasza:
49%

Csedet 168 napig kapod, akkor is ha előbb igényled és akkor is, ha a szülés napjától. Ha 28 nappal korábban igényled, akkor kb. a baba 4 és fél hónapos koráig jár, majd 2 éves koráig kapod a csedet, majd 2 éves koráig a gyedet. Annyi a különbség, hogy a csed összege ugye magasabb lehet, mind a gyed összege, sokan ezért vannak, akik inkább a szülés napjától igénylik, mert akkor a baba kb. 5 és fél hónapos koráig jár (ugye igényléstől 168 nap).

Ha 28 nappal korábban igényled, akkor elvileg igen, 25 hónapig kapsz ellátást, de akkor is, ha a szülés napjától, mert igazából az az egy hónap táppénz is ellátás lenne, de ebben az esetben a csedet a baba kb. 5 és fél hónapos koráig kapod. Ha 28 nappal előbb igényled, akkor meg a baba 4 és fél hónapod koráig kapod a csedet.

2016. júl. 14. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Előző vagyok. Végül is a csedet igényléstől számítva 168 napig kapod, majd a gyed a baba 2 éves koráig.

Ha neked magas a bruttó béred, ami az alap lesz, akkor érdemesebb inkább a szülés napjától igényelni a csedet, mert 1 hónappal tovább kapsz magasabb ellátást, mivel a gyed maximalizálva lesz, ha a bruttód eléri a 222 ezer Ft-ot. Mivel a csed nincs maximalizálva.

2016. júl. 14. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

sajna nincs annyi a bruttó

köszi a válaszokat!

2016. júl. 14. 22:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!