Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Terhesség alatt felmondhat a...

Terhesség alatt felmondhat a munkáltató a kismamának?

Figyelt kérdés

2014.júliustól 2016.júliusig folyamatos munkaviszonyom volt, aztan most 1,5honapig regisztralt munkanélküli voltam, munkanélküli segélyt kaptam. 2hete meg tudtam, hogy teherbe estem. Holnap kezdek az új munkahelyen, de a terhességről nem szóltam még! A kérdésem az, hogy jelen pillanatba a munkatörvény védi-e a kismamákat a kirúgástól? Hallottam már mindent, igen/nem/ nem minden esetben. Mindegyik munkáltató "köteles" fizetni a terhes táppénzt? A kérdésem másik fele az lenne, hogy ha nem véd minket kismamakat a törvény akkor részesülhetek-e bármilyen juttatásban szülésig? Voltam munkanélkülin, ott azt mondták, hogy mindenképp kell legalább 2hónap munkaviszony, aztán felmondhatok(ha nem vesz a munkáltató táppénzre) és szülésig kapok CSED-et. De ezt nem értem, hogy erre hogyan lehetek jogusult, mert ugy hallottam, hogy a CSED-hez is kell 365 nap munkaviszony!

Segítséget, válaszokat köszönöm!



2016. szept. 13. 18:38
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Mivel próbaidős leszel, az alatt ok nélkül kirúghat. Akkor is ha terhes vagy.
2016. szept. 13. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Persze a próbaidő... Erre nem is gondoltam! 😞

Köszönöm segítséged!

2016. szept. 13. 18:57
 3/13 anonim ***** válasza:
És igen jól tudod csedhez kell 365 nap munkaviszony ha az megvan akkor lehet igényeelni szülés elött 28 nappal vagy utána de ahhoz az is kell hogy szüléskor biztosított legyél.
2016. szept. 13. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
75%

azért különböztessük meg a munkahellyel rendelkező kismamákat és a munkanélkülieket. te utóbbi vagy, így téged nem véd a törvény. vagyis de, próbaidő alatt sem lehet a terhesség miatt elküldeni egy kismamát, de mivel nem kell indokolni a kirúgást, így nem lesz kimondva a terhesség.


tp-n annyit lehetsz amennyit dolgoztál megszakítás nélkül. mivel neked megszakadt ugye, így neked most nincs kereted tp-re, majd annyit lehetsz amennyit ledolgozol előtte. ha 30 napot, akkor 30 nap tp-d lesz.


csedet,. gyedet akkor kaphatsz ha megvan az 1 éved és a szülés pillanatában is van munkaviszonyod. vagyis biztosítási, de ugye a munkanélkülit most épp kihasználod

2016. szept. 13. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Akkor márcsak azt nem értem, hogy a munkanélküli központba miért mondta a hölgy, hogy legyen legalabb 2hónap munkaviszonyom és kaphatom a CSED-et. Rákérdeztem, h biztos-e és h szülés pillanatában biztosított leszek-e igy, azaz ki kell e fizetni a szülést vagy sem azt mondta nyugodjak meg biztositott leszek kapom a csed et ha lesz 2hónap munkaviszonyom!


Utolsó válaszoló; és ha próbaidő letelte után közlöm, hogy várandós vagyok mit tud tenni? Azonnali hatállyal kirughat? És ha valami csoda folytán nem rúg ki, es dolgozok még a próbaidő letelte utan 2-3hónapot( azaz lesz 5-6 hónap folyamatos munkaviszonyom probaidovel egyutt) akkor elmehetek ugyanannyi idő tp-re?

Ha lesz x hónap ledolgozott időm és vissza megyek a munkanélkülibe(ha a munkáltató a terhesség hallatan kirug) akkor ott kapok valamiféle ellátást? Szülés napján biztositott leszek a munkanélküli altal?

Ne haragudjatok az értelmetlenségem miatt de nagyon nem vagyok otthon ebben a témában és nem tudom, mi hogy lesz.

2016. szept. 13. 21:07
 6/13 anonim ***** válasza:

Ezt elszúrtad. Nem kellett volna álláskeresésit igényelned most. Tudom, még nem tudtad a terhességet. De ez van.

Mivel kimerítetted, ezért újabb min.1 év munkaviszony kéne, hogy igényelhesd.


Ha eltitkolod... Megpróbálhatod, de sztem 1) esélytelen, 2) nyert már pert munkáltató munkavállalóval szemben, aki ugyanígy megvezette.

2016. szept. 13. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Utólag már en is igy gondolom. Nem hittem volna h pont most fogok teherbe esni, meddőséggel kezeltek, ezert egyértelmű volt h kihasználom a munkanelkuli ellatast, hisz nem leszek terhes a köv.idoszakba. De mégis...

Köszönöm a válaszod!!

2016. szept. 13. 21:46
 8/13 anonim ***** válasza:

Véleményem szerint a munkaügyi központban félretájékoztattak.


CSED-et akkor kapsz, ha az arra jogosultságot megelőző 2 évben van legalább 365 nap biztosítási jogviszonyod, és az igénylés (jogosultság) napján biztosítottnak számítasz, vagy a biztosításod megszűnését követő 42. napig megszülsz. A biztosítási jogviszonynak nem kell folyamatosnak lennie. Biztosítottnak számítasz álláskeresési járadék folyósításának időtartama alatt is.


A CSED után járó GYED-re akkor vagy jogosult, ha szintén megvan a 365 napod, biztosított vagy, valamint akkor is jár, ha már nem vagy ugyan biztosított a GYED-re jogosultság időpontjában, de a CSED folyósításának ideje alatt szűnt meg a biztosítással járó jogviszonyod (azért nem írtam munkaviszonyt, mert biztosítással járó jogviszony az álláskeresési járadék folyósításának ideje is).


Mivel az álláskeresési járadékra jogosultságodat kimerítetted, ezért legalább 360 nap biztosítási jogviszony kell ahhoz, hogy újra jogosult legyél rá.

Tehát az álláskeresési igénybevételével már nem tudsz játszani azért, hogy Neked kedvezőbb legyen.

2016. szept. 17. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm Neked is a segítséged!

És olyan helyzetben mik a lehetőségeim, ha a terhesség bejelentese után nem rúgnak ki, februarig dolgozok(majus 8ra vagyok kiírva) és tappenzre vesznek? Azaz szülésig kapok táppénzt, lesz bejelnetett munkám szülés alatt és utan. Igy se leszek jogosult a CSEDRE, GYEDRE, a 365 munkanap hiánya miatt?

Igaz még egy hete dolgozok, de meg vannak velem elégedve, nagyon jól kijövök a főnökséggel és úgy hiszem, hogy meg tudjuk majd beszelni, hogy ne rúgjanak ki és és arra a 2-3hónapra vegyenek tp-re. És azt jól tudom, hogy a tp-nek csak az 1/3 részét fizeti a munkáltató? szülés utan ő fizet utannam valamit? Lesz neki valami anyagi költsége utánam?

2016. szept. 22. 07:46
 10/13 anonim ***** válasza:

De miről beszélsz? Megvan a 365 napod!

2017. májusában szülsz.

Ez esetben 2015. májusa és 2017. májusa közti időszakot nézik.

Azaz "csak" azt kell elérned, hogy a szülés napján legyen biztosítási jogviszonyod.


Egyébként bármilyen jófejek, ebbe épeszű munkáltató nem megy bele (kivéve ha állami cég és ezért tojik rá; vagy nagy multi, ahol a tulaj és a vezetőség elválik egymástól), mert anyagi hátrányt jelent megtartani. A tp 1/3 és a kapcsolódó járulékok eleve nem kis tétel, de ott van a felhalmozott szabadság is, de a legveszélyesebb tényező:

hogy esetleg a második gyerek előtt vissza se mégy és táppénzcsalással lehúzod őket még egyszer.


Esetleg határozott szerződésre lehetne rávenni őket, mert akkor későbbi ktged nincs, és végig dolgozol, még gondolatban sem merül fel benned a táppénz (egyébként miért is? Egészséges terhesség esetén egy nap tp se kell, bőven elég 28 nappal előbb igényelni a csedet).

2016. szept. 22. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!