Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Egyéni vállalkozóként CSED...

Egyéni vállalkozóként CSED igénylés mikortól és hogyan?

Figyelt kérdés

KATA-s vállalkozó vagyok, és úgy tudom hogy... :


1) Vállalkozást nem kell szabad szüneteltetni (akkor a biztosítási jogviszony ia megszűnik), hanem minden hónapban be kell küldeni a megfelelő nyomtatványt arról, hog csecsemőgondozás miatt nem vagyok adófizetésre kötelezett.


2) 28 nappal szülés előtt lehet igényelni.


A kérdésem az, hogy mihez képest lehet 28 nappal korábban igényelni a CSED-et? Erről orvosnak kell adnia valamilyen igazolást ha a NAV esetleg bekéri?


Ha szeptember 27re vagyok kiírva, akkor ha jól értem Aug utolsó napján már leadhatom és akkor szeptemberre nem kell kifizetnem magam után a KATA-t.


Kérlek csak akkor válaszolj ha KATA-s vállalkozó vagy, a “szerintem így van úgy van” nem releváns nekem, ez egy nagyon speciális helyzet.


2018. aug. 6. 17:04
 1/9 anonim ***** válasza:
21%
oké, akkor én tb-s könyvelőként nem válaszolok. Bízz inkább a katásokban.
2018. aug. 6. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

A vállalkozást valóban nem szabad szüneteltetni.


A beküldendő nyomtatvány a 18T101E (2019-ben értelemszerűen 19T101E lesz). CSED, GYED és GYES alatt is be kell küldeni, pontosabban azokban a hónapokban, amelyekben nem dolgozol a vállalkozásodban. Ha GYED, GYES mellett dolgozol, akkor ugye ugyanúgy fizetned kell magad után a KATA-t.


A CSED-et megigényelheted aug. 31-én, és szeptemberben már nem kell fizetned, de szeptemberre is el kell küldened a 18T101E nyomtatványt (október 12-ig; mindig a következő hónap 12. napja a határidő). Ügyfélkapun keresztül is beküldheted.

Emlékeim szerint az igénylésnél külön igazolás nem kellett, elegendő volt egy olyan lelet, amin szerepelt a szülés várható időpontja - ez általában a legelső vizsgálati lapon rajta van. (A szülés várható időpontjához képest számít a 28 nap, ezt ideírom, bár úgy látom, tiszta sor.) Illetve amint megvannak a baba papírjai (anyakönyvi kivonat, TAJ-kártya), be kell majd mutatnod őket, de erre az ügyintéző is - remélhetőleg - felhívja majd a figyelmedet, amikor leadod az igénylést.

2018. aug. 7. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
2, az ügyintéző arra fogja felhívni a figyelmet, hogy menjen haza, mert csak elektronikusan adható be az igény. Ja, hogy regisztráció sincs? Hát, így járt.
2018. aug. 7. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Oh, szóval már csak elektronikusan adható be? Amikor én intéztem, még személyesen is le lehetett adni, sőt bosszankodtam is, hogy elektronikusan NEM adható be.
2018. aug. 7. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Nem gond az elektronikus benyújtás, van ugyfelkapum természetesen és azt az idióta NAV-os java programot is tudom kezelni. :)


Köszönöm szépen második a hosszú és kimerítő választ, nagyon sokat segítettél nekem.


Az első válaszolónak meg küldök egy ölelést, mert azt hiszem elég nagy szüksége lenne rá.

2018. aug. 10. 14:47
 6/9 anonim ***** válasza:
Nem, arra neked lesz szükséged, amikor fogalmad se lesz arról, mit írj be szerződés szerinti jövedelemnek, vagy amikor jön a hibaüzenet, hogy nem fogadja be az oep a kérelmet, mert nincs jogosultságod beadni.
2018. aug. 10. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

A nyomtatványt hamarabb is beküldheted, nem muszáj vele megvárnod a 31-ét - a folyósítás dátumához kell aug. 31-t írnod. Előtte viszont postán vagy személyesen le kell adnod a regisztrációs lapot:

[link]


"Az elektronikus igénybejelentéshez egyrészt Ügyfélkapus hozzáférésre, másrészt a járási hivatalnál elvégzett regisztrációra van szükség. A regisztrációval kapcsolatos feladatokat a megyeszékhelyen működő járási hivatalok (illetve ezek mellett Csongrád megyében a Hódmezővásárhelyi Járási Hivatal, Nógrád megyében a Balassagyarmati Járási Hivatal is), Budapest és Pest megye esetében pedig a XIII. Kerületi Hivatal látják el. A regisztrációhoz a Magyar Államkincstár honlapján elérhető „Regisztrációs lap” elnevezésű nyomtatvány kitöltése és annak - személyesen vagy postai úton történő - benyújtása szükséges az illetékes járási (fővárosi kerületi) hivatalhoz. A regisztrációnak a járási (fővárosi kerületi) hivatal által történő nyilvántartásba vételét követően lehet elektronikus úton a kérelmeket benyújtani."


Érdemes a tájékoztatót és az útmutatót is alaposan áttanulmányozni. :)


Illetve:

"2018-ban az 50 ezres befizetés 94.400 Ft jövedelemnek felel meg, a 75 ezer forintos pedig 158.400 Ft-os jövedelemnek."

Ha emelt összegű KATA-t fizetsz, a pótlapon tudod bejelölni az aktuális hónapokat.

2018. aug. 11. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

A linket innen, a:

[link]


Főoldal / Szakmának / Foglalkoztatóknak, önfoglalkoztatóknak / Elektronikus ügyintézés


alatt érheted el - bár valószínűleg már megtaláltad -, de a linkben van egy vessző, ezért a GYIK nem tudja kezelni.

2018. aug. 11. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

TB-s könyvelő néni, tessék már inkább hangyákat számolgatni valahol, azt mondják az jó az idegbajra.


Köszönöm a továbbiakat is :)

2018. aug. 13. 09:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!