Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Iskolák » Szorongó, erős megfelelési...

Szorongó, erős megfelelési vágyú elsős gyereked félévi eredményét "elismernéd" ily módon?

Figyelt kérdés

Arra gondoltam, hogy elviszem őt meg az öccsét egy cukiba (ritkán járunk, élményszámba megy), mondván, hogy ezt a gyönyörű teljesítményt meg kell ünnepelni kicsit. (semmi különösebb dicshimnusz, hanem csak ennyi, egy pici "élményajándék")

Persze egyébként is dicsérjük, folyamatos a pozitív visszajelzés a részünkről felé, és valamennyit lazult is az első hetekhez képest, de, gondoltam, talán ezáltal is érezné, hogy tényleg büszkeségre ad okot, hogy milyen ügyesen vette az akadályokat.


A férjem szerint hülyeség, nem kell ekkora feneket keríteni a dolgoknak, felesleges pénzköltés.


2016. jan. 22. 11:34
1 2
 1/14 anonim válasza:
100%

Nem hülyeség,

rengeteget segít neki a fejlődésben, bármilyen furcsán hangzik ez így, de meg kell tanítani neki, hogy nem kell aggódni azért, hogy nem felel meg mindenkinek, meg hogy ha küzd, azzal eléri a céljait.

2016. jan. 22. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nem hülyeség és nem felesleges pénzkidobás. Főleg, ha nem jártok sűrűn, akkor tényleg élmény lenne nekik. És egy gyereknek egy ilyen kézzelfoghatóbb, mint a sima szóbeli dícséret.

IV. osztályban megnyertem egy szavalóversenyt, a szüleim elvittek utána cukrászdába, jutalomként. Máskor is jártunk cukiba, de az az alkalom különösen megmaradt bennem :)

2016. jan. 22. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a megerősítéseket! Én is így gondolom, de a férjem annyira lehurrogott, hogy teljesen idiótának kezdtem érezni magam az ötletem miatt :)


Tényleg próbálom erősíteni abban, hogy a lényeg, hogy megtegye ami tőle telik, mindegy mi a végeredmény.

Túlságosan maximalista önmagával szemben és nehezen kezeli a ha valami nem annyira tökéletesen sikerül, mint várta/remélte (Pl 100% helyett 94%-os dolgozat. minden felmérője 90 feletti, de csak a fele hibátlan és őszerinte ez rossz így... :(

2016. jan. 22. 11:57
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem szuper ötlet. Mindenképp ilyen formában is el kell ismerni a teljesítményét. Esetleg ajánlj fel neki opciókat, és azok közül válasszon ő. hogy melyiket szeretné jobban.
2016. jan. 22. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Köszi neked is. itt nálunk nem nagyon van ahová el tudunk menni, vagy olyasmire gondoltál, hogy itthon csinálható dolgokat ajánljak meg neki ? palacsintázás, vagy hasonlók?

tárgyi ajándékot nem szeretnék adni.

2016. jan. 22. 12:02
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Nem tárgyi ajándékra gondoltam. Ami eszembe jut, persze ezek lehetőség függők: Uszoda, sütizés, játszóház, mozi, állatkert. De az otthoni közös program is jó. Sütés, kézművesség, festés, stb.
2016. jan. 22. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon jó ötlet. Tárgyi ajándékot én sem adnék, de élménnyel lehet motiválni. Szerintem menjetek el valahova, mert az "nagyobb szám", ha otthon sütsz palacsintát, az végülis bármikor lehet...


Nem tudom, mi van nálatok, de pizzázni is elmehettek, szerintem a gyerekek imádnák. Vagy otthonra rendelni pizzát, megnézni együtt valami mesét ünneplés gyanánt...amit a lányod jobban szeretne :) Esetleg moziba, ha van rá keret.

2016. jan. 22. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2016. jan. 22. 12:23
 9/14 anonim ***** válasza:
47%
Ha ezt így megünneplitek akkor mi lesz ha úgy érzi ez ennyire fontos dolog és mégjobban hajtani fog, meg szorongani hogy legközelebb is jól teljesítsen?
2016. jan. 22. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
62%

Mindenképpen jó dolog a megerősítés, de tapasztalatból írom, hogy azért a szorongás és teljesítménykényszer hátterével is érdemes foglalkozni!

Lányom elsős korában hasonló problémákkal szembesültünk, nagyon elégedetlen volt magával, a legkisebb kudarc is kiborította, egy idő után már azt mondogatta, hogy egyáltalán nem szereti az iskolát, nem megy neki. (Pedig amúgy jól teljesített.)

Nálunk kiderült, hogy az egyik tanító néni okozza a szorongásokat, a legkisebb hibáért is leszidja a gyerekeket. Az osztály nagy része szorongásokkal küzdött, volt olyan, aki házifeladat-írás közben, ha hibázott, elkezdte összekarmolni magát.

Én a legelső problémák jelentkezésekor pszichológushoz vittem a lányom (már korábban is jártunk hozzá, ovis gondok miatt, bíztam benne, hogy rövid idő alatt segít megoldani). A pszichológus azt mondta, hogy ebben az esetben én hiába dicsérem agyba-főbe a gyereket, ha a kudarc forrása máshol van: onnan várja a megerősítést és nem kapja meg. Ezért az én megerősítésem (és a családé) nem elég hiteles neki ebben az esetben.

A probléma végül úgy oldódott meg, hogy szülői összefogásra az adott pedagógust elrakták az osztálytól, nem kapott olyan feladatot többet, ahol ilyen károkat tudott volna okozni. A játékterápia is segített, pár hónap alatt a lányom már azt mondogatta, hogy nem ő a hibás, hanem a tanító nénije követel túl sokat.

Az is rontott a helyzeten, hogy az osztály nagy része rettenetesen teljesítménykényszeres, egymást frusztrálják. Én hiába vagyok "elnézőbb" a gyerekemmel, ha az osztályban az a norma, hogy az ötös sem elég jó, csak a csillagos ötös ér valamit.

Iszonyú, hogy elsős-másodikos gyerekek százalékokat néznek, és csak a tökéletes eredménnyel elégedettek...

Az erőfeszítést, az igyekezetet az iskola nem értékeli, a gyereket nem önmagához méri, hanem valamilyen idealizált képhez.

Hozzáteszem, az osztályfőnököt direkt úgy választottuk, hogy tudtuk, nem ilyen teljesítménykényszeres... de nálunk 2 tanító van párban, és elég volt, hogy az egyik "gáz" volt. Szerencsére másodikban már két nagyon szuper tanító nénink lett, azóta a gyerekem szárnyal.

Szóval a saját tapasztalataim alapján a szülői pozitív megerősítés néha sajnos kevés... ezért érdemes megkeresni és orvosolni a probléma gyökerét is.

2016. jan. 22. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!