Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Van egy 14 éves ADHD- s fiam,...

Van egy 14 éves ADHD- s fiam, nagyon jó a kapcsolatunk, tegnapi napon bevallotta, hogy titokban szokott dohányozni, hogy reagálhat ilyenkor jól egy szülő?

Figyelt kérdés

Így kezdte "Anya! Már akartam erről beszélni, de féltem, hogy elmondjam, hogy dohányzom. Utána több óráig olyan nyugodtnak érzem magam. Nem mertem elmondani, mert féltem, hogy mit fogsz rá szólni..."

Annyit mondtam, hogy nem fogok kiabálni, ettől nem kell félnie, elmondtam a testre gyakorolt hatásokat, hogy fizikális függőséget okoz, elvonási tünetekkel.

Napi 1-2- 3 szállról beszélt, mi a férjemmel soha nem dohányoztunk.

Azt is elmondtam, hogy én abban tudok segíteni, hogy mindezeket elmondom, de rajta áll, hogy árt e magának ezzel, mert úgyis megtalálja a módját tudom.

Máris leszokásról és függőségről beszélt, hogy nem fogja tudni csak úgy elhagyni... mondtam neki, ha két hét szünet alatt kibírta, hogy nem dohányzott, akkor még nem függő.

Az ADHD miatt nagyon nem megy az iskola, szünet előtti este kiborúlt, rámborulva zokogott, hogy fél attól, hogy hiába is fog tanulni, attól fél, hogy meg fog bukni év végén. Nyugtattam, hogy a 3- ast célozzuk meg, ha kettes akkor kettes. De a szeretetem nem attól függ, hogy hogyan képes teljesíteni az iskolában, mindig számíthat rám.

Úgy érzem nagyon kicsúcsosodik a gyermekem problémája és keresi azt amivel le tudja vezetni a feszültséget, frusztrációt...

Talán elkerülhetetlen a pszichiáter mielőbbi felkeresése...



2021. jan. 5. 10:32
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
92%

Nagyon ügyesen reagáltál szerintem, és valóban, eltiltani nem tudod tőle, ráadásul valószínűleg a bizalmát is elvesztenéd, ha erőltetnéd.

Sportolni szokott? Az remek feszültség levezető, és egészséges is. Emellett tapasztalat, hogy a sportoló tanulók jobban teljesítenek az iskolában is. Nyilván ez az alap betegségét nem változtatja meg, de hátha az ott elért sikerek ösztönzik.

2021. jan. 5. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
95%
Kevés szülő reagálta volna le így, pedig ez lenne a helyes.
2021. jan. 5. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
11%
A reakciod rendben van, de miért nem egy neki való suliba jár. Ez így tönkre teszi teljesen. Pillanatok alatt jönn a drog is majd.
2021. jan. 5. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nagyon jó, hogy hozzád fordul a félelmeivel, és elmond olyasmit is, ami miatt bűntudata van. És tök jól reagáltál. Ha pszichiátert kerestek végül, akkor viszont szerintem mindenképp olyat, akinek pszichológus végzettsége is van, vagy eleve sima pszichológust helyette. Hogy ne az legyen az orvos első gondolata, hogy gyógyszerez. Simán lehet, hogy terápiával is kezelni tudja majd a szorongásait
2021. jan. 5. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
8%

Szerintem viszont nem helyes "nem helyteleníteni" valamit, ami számára tilos.


Remélem tudod, illetve én tudatnám vele, hogy aki cigit vesz neki, az bűncselekményt követ el, ha ő vesz, ő is, szépen elkaphatják a rendőrök, lehet belőle ügy, és engem fognak elővenni, mert én vagyok az anyja, ha pedig tudomásukra jut, hogy én tudtam a gyerekem folyamatos bűncselekmény elkövetéséről, akkor veszélyeztetem, és ránkszállhat a gyámügy.


Nem nyerő a reagálás, mindenképp rá kell világítani a súlyára, kiabálni nem kell, de ilyenkor azzal játszik, hogy valaki a rendőrségen köt ki, mert ő utána nyugodtnak érzi magát és az milyen jó neki.. Na meg a cigi elsőre lazít, aztán ideges leszel utána. Meg leginkább az javít a dolgon, hogy úgy érzi tett valamit és eredményesebbnek érzi magát, na meg egy jóadag placebo is van benne.


Ilyen gyorsan biztos nem szokott rá, ki kell váltani valamivel a mozdulatot, cselekvést, akkor könnyebb lesz, minden más okés.

2021. jan. 5. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Kedves 5. Válaszoló!


Végigzongoráztuk a kérdést, hogy egyáltalán honnan jutott hozzá.

Hosszú beszélgetés volt és egyáltalán nem helyeseltem, hogy dohányzik, sőt aggodalmamat fejeztem ki, hogy milyen hatással lesz ez az egészségére, majdan pedig a pénztárcájára.

2021. jan. 5. 19:39
 7/12 anonim ***** válasza:
88%

Az 5-ösnek fogalma sincs mi az adhd, bár bármelyik tini azonnal ellenállna, ha a szülő bekeményít.

Az adhd-sok nagyon opponálnak, ha mond valamit a szülő, azonnal ellenkeznek, nem is gondolják végig, hogy nekik az jó vagy nem. Szóval a teljes tiltás nem hoz megoldást. El lehet neki mondani, hogy mit árt vele magának, de jó, hogy hozzátetted, a végső döntés az övé. Mint ahogy ez így is van, nem tudod teljesen eltiltani tőle. Hiszen nem vagy mindig ott.

2021. jan. 5. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
0%

Utolsó, az 5ösnek adhds auti gyereke van, és azért fogja ennyire szorosan és szeretve, mert így tanulja, hogy a szabályok érte vannak és eddig egészen jól beválik, főleg ha leesik neki, hogy a szülő tudása százszorosa az övének! Ha okosan tiltod, akkor el tudod érni, a lelkiismeretük az adhdsoknak nagyon erős, szorongó típusok, ha van benne egy gát, amit te alakítasz ki, akkor nagyon sok mindent, még az impulzív erőszakos viselkedést és a káromkodást is vissza tudod fogni.


Egészen egyszerűen rá kell mutatni a tette súlyára és annak következményeire. Ha nap mint nap elmondod a gyámügyes rendőrséges téged felelősségrevonós dolgot, hatni fog. Illetve én kiemelném, hogy van függőségi hajlama is(Adhdnál van), ezért nem szabad egyszer sem gyengének lennnie, mert onnantól annyi a dolognak. Nekünk van dohányzó rokon is, úgyhogy a gyerekem magától rakja le a videójátékot és képben van a függőségi hajlamával.


Akkor Az a lényeg, hogy nem miattad kell abbahagynia, hanem mert az ő élete omlik össze, ha ezt csinálja, és nem a pénztárcája(hacsak nem spórolós) a fő gond.


De persze, minek is rám hallgatni, nyugodtan támogasd a dohányzást(ha nem teszel ellene, támogatod) és állítsd be magad tehetetlen passzív szemlélőnek, végülis ilyen egy szülő.. majd biztos a gyámügy meg a lelkiismereted is értékeli, hogy a gyerek törvényellenes szokása/függősége ellen nem tudtál, de még csak meg sem próbáltál tenni semmit.


Nem börtönőrnek kell lenni, aki betartat, hanem ügyvédnek, aki körültekintően tájékoztat és a tettei súlyát annak minden következményével hatalmas erővel a védett emberre helyezi, mert ő azokért felelős! Nem neked kell helyette harcolni, hanem elérni, hogy küzdeni akarjon magáért, és ehhez minden feltétele, ismerete meglegyen.


Én legalábbis így nevelem, és mivel erről elfeledkezik elég gyakran, én csak minden alkalommal emlékeztetem. Pl nem "megtiltom" az édesség evést, hanem jól ráolvasom, hogy "emlékszel mikor sokat ettél és ott sírtál a wcn, mert székrekedésed volt, és felrepedt a feneked és mennyire nem tudtunk semmit csinálni? Mennyire rossz volt? Emlékszel, hogy beszéltünk erről? Még mindig meg akarod enni azt a csokit is? Jó lesz az neked? Megint nem fogok tudni neked segíteni, szerintem ez egy nagyon rossz ötlet. Szerinted megéri? De komolyan szívem, okos gyerek vagy, de tudod, hogy nehezebben ismered fel a határokat a múltkor is ez történt és túl sok lett és mennyire rossz volt!"


Na én ilyeneket vágok le a gyereknek, ez roppant hatásos. A lelkükre kell hatni, felidézni a rossz eshetőséget, és az ettől való félelem elveszi a kedvüket. Sajnos a távoli és csak lehetséges következmények mint pl talán tüdőrákod lesz, semmit sem hatnak, nálunk itt van 2 db 86 éves durva láncdohányos ember teljesen működőképes tüdővel, pedig napi 2 dobozzal szívnak barna cigit tinikoruk óta, se rák, se tüdőgond, de már 50esként is remegtek az idegtől, ha egy óráig nem szívhatnak el egy szálat sem..


Ugyanúgy a sima tiltás sem hat, a" ne dohányozz mert azt mondtam, akkor egy hétig nincs laptop"! Fontos a kommunikáció, minden felmerülő kérdésük megválaszolása(kiskapuk lezárása), hogy ne legyen igazuk ha nincs, de a legfontosabb, hogy a lehetséges legrosszabb képet is fel kell vázolni és nap mint nap tudatosítani benne, amíg magától nem fújja.


Én pl biztos vagyok benne, hogy nem jutott eszedbe megmondani neki, hogy elővesz téged a suli és a gyámügy, ha kitudódik, hogy a gyereked dohányzására azt mondtad, hogy úgyse tudsz semmit kezdeni vele, az ő dolga eldönteni.

2021. jan. 6. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
68%
8as ne írj butaságokat. Senkit nem vesz elő a gyámügy azért mert dohányzik a gyereke. Azt büntethetik aki vesz neii. Mádt nem fognak.
2021. jan. 6. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
0%

Nem, ha xy 14 éves dohányzik, a suliban pedig kiderül, a szülő meg előadja, hogy nem tud mit csinálni, akkor igenis kötelességük lejelenteni a családsegítőbe! Persze azt rendesen büntetik, aki vesz neki, vagy kiadja, de amelyik szülő szétteszi a kezét, mikor a gyerekét egészségkárosító, függőséget okozó bűncselekmény éri(cigit vesz vagy vesznek neki és azt használja) azt is előveszik!


Nyilván nem a cigánysoros faluban, de itt nálunk budai agglomeráció rendesen nézik, úgy dugdossák a fiatalok az utcán, ahogy csak lehet.

2021. jan. 6. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!