Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Kamasz lányommal való viselked...

Kamasz lányommal való viselkedésemmel vannak kétségeim. Mindent jól akarok csinálni, de hát tudjuk, hogy ezt nem lehet. Ki mit tud tanácsolni, aki benne van nyakig a kamaszkorba?

Figyelt kérdés

Én anno 14 évesen nem ilyen voltam, próbálok rugalmas lenni vele szemben, de sokszor azt se tudom mikor cselekszek rendesen, mikor nem.

Hiába kérdezem a suliról, nem nagyon válaszol. Meg az a válasz, hogy ő nem hülye, nem kell le ellenőriznem. Pedig az online felületen követem a házifeladatokat, határidőket is. Szólok neki, ha elfelejtett valamit leadni pl.

3 hete kapott egy rajzfeladatot mostani határidővel. Nagyon sok meló volt vele, de ő csak tologatta, halogatta. 2 nappal a leadás előtt kért még pár napot a tanártól…persze még el se kezdte. Hiába mondtam neki, hogy ne utolsó pillanatba kezdje el.

Kapott egy hétvégét még, de arra is rá tolt még egy napot.

Nem mindig, de van, amit késedelmesen ad le, pedig én mondom neki. Szerintem egy 14 évest már nem kellene ellenőriznem, meg kell tanulnia, hogy egyedül kell dolgokat észben tartania.

Reggel saját ébresztője csörren meg, de nem mindig kel fel rá. Olyankor én ébresztem. Mint pár napja is…viszont akkor rám förmedt, hogy az első 2 órája elmarad, még aludni akar. Hát nem tudtam, mert nem mondta. Most tegnap megint hallottam az ébresztőjét, de nem kelt fel. Én meg nem ébresztettem fel. Viszont láttam, hogy kapta az értesítést, hogy írnak dolgozatot és pontba be kellett volna jelentkezni. Nagyon nehéz volt megállni, de nem ébresztettem fel. Ezt a dolgozatot bebukta, mert nem szóltam neki. De tanuljon a sajt kárán, úgy vagyok vele. Erre felkelt és persze én voltam a hibás, hogy ő nem jelent meg órán. Elmagyaráztam neki, hogy ha beszélne velem 2 szót legalább, akkor talán képbe lennék…

az osztálynak van egy fb illv. messenger csoportja. Nem egy nagy facebookos, ezért nem is szokta nézni, meg még a messenert is lenémította a csoportnak, hogy ne pityegjen neki folyamatosan, ha ír a 30 gyerek össze vissza…

Viszont már mondtam neki többször, hogy figyelje, mert a tanár is oda írogat és fontos dolgok IS lehetnek benne. Mint tegnap este. A tanár írt bele, hogy este 7kor fontos megbeszélésük lenne, pontba legyenek bejelentkezve.

Az én lányom persze nem is vette észre. A tanár hívott engem, hogy azonnal lépjen be … ebből megint fejmosás lett :/

Szóval nektek mi a véleményetek erről? Mennyit kell egy 14 évesnek egyedül megoldania illv. mi NEKEM a szerepem ebben a témában? Sajnos még nincs tapasztalatom 14 évesekkel 😊 Próbálok jól csinálni mindent, de egy két jó tanács jöhetne 😊


2021. ápr. 21. 08:58
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos pedig ez a megoldás, hiaba érdekel mi van vele, ez már nem a te dolgod. Akkor fog veled magától beszélgetni ha nem macerálod meg kontrollálod, és lesz igénye rá. Talán. Talán nem. Kezd felnőni, teljesen normális, hogy önállóságra törekszik, hagyni kell neki.


Ha érdekel is mi van vele, várj míg ő nyit feléd, akkor viszont oda kell tedd magad, mutasd ki felé, hogy tényleg érdekel, legyél jókedvü, ha olyat is mesél, hogy nem sikerült a dolgozat, akkor se ripakodj rá, hanem biztasd, hogy legközelebb jobb lesz, meg segítesz tanulni ha szeretné.


Tehát hagyj neki teret, de amikor nyit feléd, légy válaszkész.

2021. ápr. 21. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
91%

Az én lányom is 14 éves. A tanulással úgy vagyok, hogy elmondtam neki, hogy bármiben kell segítség, szóljon. Arról, hogy mi a házi, milyen beadandók vannak, fogalmam sincs,azt sem tudom, miből mit tanulnak. Kitűnő tanuló, de online oktatás alatt sikerült pár rossz jegyet szereznie, mert pl elfelejtette beadni a rajzot, vagy a német házi fele lemaradt, vagy nem értett valamit és nem is kérdezett. De ez az ő felelőssége. Jövőre gimibe megy, ott már végképp nem fogok tudni segíteni neki.

Az este 7 órát én sem értem, nálunk csak suliidőben van megbeszélésük. Heti 3-szor a lányomnak este 7-kor edzése van, ha akarna sem tudna semmilyen fontos értekezlethez csatlakozni.

Az otthoni segítség, dolgai intézése az nagyon változó. Van, hogy szívesen segít, kitakarít magától (ez a ritkább), van hogy napokig kell könyörögni, hogy csináljon meg valamit. Már (többször) megfogadtam, hogy juszt sem csinálok meg semmit helyette. Ha ő nem csinálja meg, így járt. Pl piszkos lett a cipője. Kb 10-szer szóltam, hogy takarítsa ki. Hagyjam már békén, majd megcsinálja. Mikor ment volna valahova és kellett volna, nem tudta felvenni, így járt... Legközelebb már csak 5-ször kellett szólnom, hogy csinálja meg. :) Nagyon nem egyszerű ez a kor, remélem, hamar vége lesz...

Én is egyedül nevelem őket (van egy öccse), ráadásul a lányom nagyon apás és apa az isten, akit bármit megenged, mikor heti 1 napot ott töltenek.

Szóval sokszor a hajam tépem, de azért reménykedem, hogy a végén az derül ki, hogy jól lett(ek) nevelve. :)

2021. ápr. 21. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon túlaggódod. Majd megoldja magának
2021. ápr. 21. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
100%

(Négyes vagyok)

Ha szeretnéd tudni, mi újság vele, azt beszélgetéssel kéne elérni, nem úgy, hogy figyeled a naplót állandóan. Ez engem tuti feszélyezne :D.

Tinédzser, lehet csomó minden van a fejébe (még ha másnak nem is tűnik nagy dolognak), ülj le vele beszélni.

Ha van rá lehetőség (bár vírus alatt nehézkes), segíthetnél keresni neki egy tanárt, ha valamelyik tantárgy nem ment volna neki. Én nagyon örültem volna neki, ha legalább ennyivel segítenek a szüleim.

Sokan elfelejtik, hogy a megoldás ott van, ahol a probléma, a gyereknél. Tőle kell megtudnod mi baja van.

Csak kérlek ne olyan legyél, mint sok szülő, ne kezdj el vele üvöltözni, veszekedni, ha megnyílik, és később se használd fel egy veszekedésnél, ha elmond valamit. (Saját és baráti tapasztalatok alapján írom ezt most)

2021. ápr. 21. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
63%

Mióta le van írva az online oktatás háziredjében hogy a szülő felelőssége hogy a gyerek beadja időre a feladatát, jobban odafigyelek rá.

Amúgy 14 éves fiú. Egyre kevesebbszer kell emlékeztetnem határidőre. Ő beszél velem, ha van élménye, elmeséli...

Szerencsére nálunk bevált ez az ellenőrzés, még idáig.

2021. ápr. 21. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 A kérdező kommentje:

14es: szoktam vele beszélgetni...vagyis probálok. de azt midnig elmondom neki, hogy BÁRMIT BÁRMIKOR elmondhat nekem. és ezt tudja is. mindig azt is mondom neki, hogy ha rosszat is csinált vagy tudja, hogy kiakadok IS mondja el...ha elmondja őszintén nem lesz semmi és nem is volt. viszont ha utólag tudom meg, akkor már nem annyira nagy az öröm. de sose basztam le olyanért ha megnyilt.

több mint 2 éve kerestem neki megfelelő tanárt, aki segít neki matekból. 3 ból egyik se tudot neki segíteni. tavaly ősszel bukáson állt, addig mentem, amíg nem találtam egyet. nekem első szempont volt, hogy neki meg tudjon nyilni és ne feszengjen, ha beszélnek. szerencsére ez a nő nagyon bevállt és 2 jegyet is javult fél év alatt. szóval ahol tudom, segítem ez természetes.

2021. ápr. 21. 15:01
 17/22 anonim ***** válasza:
71%
A matekhoz nem elég a szorgalom, érzék is kell. Egy hármast össze lehet hozni szorgalommal ha nincs érzéke hozzá, legyen ez a cél.
2021. ápr. 21. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 A kérdező kommentje:
17es: nem várok el 5öst, sőt. a 3as már nagyon jó :)
2021. ápr. 22. 07:41
 19/22 anonim ***** válasza:
100%

Az én lányom 13 éves. Nem ellenőrzigetem, önállóan megoldja a dolgait. Néha ránézek a temas-re meg a krétára, hogy nagyjából képben legyek, de igazából mindegy, mert ő mindent megcsinál. Ha valamit nem ért, vagy bármilyen segítségre van szüksége, szól. Mikor felsős lett, azt az évet rászántuk az önállósodásra iskola terén, így egyre jobban megy. Elmondtam neki, hogy az ő napi iskolai dolgait én már nem tudom és nem is akarom fejben tartani. Neki ez a dolga, figyeljen oda, írja le..stb. Természetesen ha bárhol elakad szóljon.

A többi dolgait meg elmeséli beszélgetés keretein belül. Szerencsére nagyon jó a viszonyunk. Persze ő is kamaszodik, feszegeti a határait,de igyekszem neki teret adni.

2021. ápr. 22. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

Az öcsém ugyanez volt!

Elképesztő kiáll hazátlan kamasz volt és mindent anyukám tartott fejben, minden figyelmet ő kapott, mert “neki szüksége volt rá” én meg “olyan ügyes önálló voltam...”. Persze teljesen megertem, se azért nagyon bosszantó volt nézni, hogy anyukám kikészíti neki a dolgokat másnapra, mint egy hatevesnek és cetlire írja a feladatait. Meg erettsegikor is. És ő meg úgy beszélt anyaval mintha legalabbis a személyzete lenne. Pedig aranyos kisgyerek volt. Nem értem. Egyébként a katasztrofis pár év után meghökkentően normális felnőtt lett belőle, a szuleimmel és velem és a családommal is jó a viszonya, lett egy szuper felesege, ami semmit se készít ki neki és hagy posztiteket, szerintem jól működik :). Szóval sajnálom, kisgyerekes szulokent nagyon szorongok, hogy ilyen lesz a kamaszkor, pedig azt hittem, ha lányom van megúszom...

2021. máj. 14. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!