Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Miért mondják egyes szülők...

Miért mondják egyes szülők degradálóan a gyereknek, hogy “neked csak tanulni kell”?

Figyelt kérdés
Én már évek óta dolgozó felnőtt vagyok, és szerintem a suli sokkal nagyobb szívás, mint a munka. Hazaérsz az egész napos órákról és még tanulni is kell. Ráadásul egy gyerek gyakran küzd önbizalomhiánnyal, megfelelési kényszerrel, vagy érik iskolai bántalmazások. A stresszt sem tudják még úgy kezelni, mint egy felnőtt. Egy felnőttnek munka után persze ott vannak a háztartás dolgai is, de nekem személy szerint a takarítás élvezet, stresszoldó, nem teher :D Mit éreznek azok a szülők, akik ezt mondják a gyereknek? Mit akarnak ezzel sugallni vagy elérni? Nekem is mondták anno jópárszor, de már akkor sem értettem, hogy az én problémáim miért lennének jelentéktelenebbek. Persze felnőtt fejjel nem tűnik problémának, hogy Petike meghúzta a hajamat, vagy hogy rosszul mondtam a szorzótáblát, de egy gyerek még máshogy éli meg a dolgokat és nekik ezek igenis nagy problémák…

2021. szept. 10. 07:28
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
73%

Ezzel az egy mondattal jól össze lehet foglalni,hogy nagyjából az egyetlen feladata/kötelezettsége ennyi egy gyereknek.

Majd vagy 15-20 év múlva már te is mondasz hasonló "bölcsességeket"

Bár annyi gondom lenne csak,hogy tanulni kell..

2021. szept. 10. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 Derjaderja ***** válasza:
73%

Egyetértek a kérdezővel. Az ember kompetenciái életkorral és tapasztalattal nőnek, így a kihívások is.

A piciknek az óviba beilleszkedés pont olyan nehéz, mint a kamasznak az iskolai beválás, a felnőttnek pedig a munkahelyi/családszervezői lét.


Szerintem ilyet akkor mond a felnőtt, ha ő maga túlvállalja, túlstresszeli magát. Nyilván az acting out a neki kiszolgáltatort felé megy és nem a főnöknek.


Tanulni amúgy nagyon nehéz bizonyos értelemben. Egy bevált rutin életet pörgetni könnyebb, amikor épp nincs extra baj a családban.

2021. szept. 10. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:
67%

10es

Nem nem csak a pénzről van szó nyilván, ez csak példa volt.

2021. szept. 10. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 Derjaderja ***** válasza:
43%

11. De neki se csak ez a gondja. Ott a külseje, a kamasz gobdolatai, az alakuló világkèpe, hormonális változások, szociális krízisek.

Vekerdy es mások is leírják, hogy ezek az életévek abszolút nem alkalmassk nagy ismeretanyagok megtanulására.

Gondolkodni, beszélgetni, sportolni, kommunikációs gyakorlatot szerezni, pihenni kellene ennek a korosztálynak főleg.

2021. szept. 10. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:
100%

12 Ilyet akkor szokott mondani a szülő ha a gyerek lusta, nem hajlandó tanulni, nem ír házit, rossz jegyeket kap, bukásra áll esetleg meg is bukik. Ilyenkor szokták szembesíteni vele, hogy nincs semmi más kötelezettsége.

Persze lehetnek gondjai meg minden ugyan úgy mint egy felnőttnek, de kötelezettsége csak és kizárólag a tanulás. Amit ugye az adott helyzetben elhanyagolt

2021. szept. 10. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
76%
Kedves kérdező. Nagyon nem mindegy, hogy milyen szakmád lesz és mennyi pénzt keresel. Előre is elnézést kérek és senkinek a végzettségét nem szeretem ledegradálni de pl egy bolti eladó fizetése nem említhető egy lapon, mondjuk egy fogtechnikuséval. Hát ezért kell tanulni. Nem mindegy, hogy 120.000-et kell beosztani vagy 600.000-et. Nagyon nem mindegy az élet minősége, hogy csak elvagy, nem halsz éhen de kb egy moziba se le lehet beülni vagy jut arra, hogy néha elmenj vacsorázni, nyaralni. Ha van hitel, gyerek akkor meg nincs is miről beszélni. Felnőttként sokan váltanak szakmát. Épp ezért.
2021. szept. 10. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:
89%

Én is azt gondolom, hogy a kérdező kamasz nem pedig dolgozó ember.


Amúgy nekem sosem mondtak ilyet a szüleim, mindig valid módon kezelték a koromból adódó aktuális problémákat. Épp ezért én sem mondok ilyet a saját fiamnak, mert amíg az ember nem felnőtt és nem szülő addig fogalma sincs mennyi teher nyomhatja a vállát. Szerintem ezt nem lehet elvárni egy kamasztól, hogy átérezze anyuék gondjait, hiszen sosem volt még olyan élethelyzetben, hogy érthesse.


De azt meg fogadd el hogy nem mindenkinek öröm a háztartás vezetés. Engem kicsit sem kapcsol ki, és nekem pl teher és stresszfaktor is egyben.


Viszont ha valakinek gyerekként sokszor vágnak ilyet a fejéhez akkor könnyen viheti tovább ezt a mintát, ha nem elég tudatos.

2021. szept. 10. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 A kérdező kommentje:

Nekem életem eddigi legnehezebb szakasza a tinikor volt. Én amúgy kifejezetten szeretem a munkámat és még stresszesebb napokon sem fáraszt le annyira, mint amennyire a középsuli meg az egyetem fárasztott le. Meg most már alapból sem stresszelek olyan dolgokon, amiken akkor igen. Egyetemen volt, hogy csak 11-re értem haza, munkából 5-re már rég otthon vagyok.


Mondjuk aki úgy vállal gyereket, hogy közben nem tudja rendesen eltartani, az biztos sokat stresszel és persze a gyereken vezeti le, mert nyilván ki lenne a hibás a helyzetért, ha nem a gyerek. Akkor így már értem az ilyen lenéző megjegyzéseket a gyerek felé. Véletlenül sem a szülőnek lehetett volna több esze, hogy ha nincs elég pénze vagy idegzete, akkor nem szül, mert ez a “majd lesz valahogy” hozzáállás nem épp felelősségteljes.


Ja meg azt se felejtsük el, hogy egy gyerek anyagilag is kiszolgáltatott és nem minden szülő adakozó típus. Nekem már az önmagában egy felüdülés, hogy felnőttként saját pénzem van és nem másnál kell érte könyörögni. Lehet én azon kevesek táborát erősítem, aki sokkal jobban szeret felnőtt lenni, mint gyerek :D

2021. szept. 10. 08:49
 19/32 A kérdező kommentje:

#17

“Amúgy nekem sosem mondtak ilyet a szüleim, mindig valid módon kezelték a koromból adódó aktuális problémákat. Épp ezért én sem mondok ilyet a saját fiamnak, mert amíg az ember nem felnőtt és nem szülő addig fogalma sincs mennyi teher nyomhatja a vállát. Szerintem ezt nem lehet elvárni egy kamasztól, hogy átérezze anyuék gondjait, hiszen sosem volt még olyan élethelyzetben, hogy érthesse.”


Pontosan erről beszélek. Ezért nem értem azokat a szülőket, akik ilyen megjegyzéseket tesznek a gyereknek. A gyerek a saját “kis” gondjait sokszor nagyobbnak éli meg, mint egy felnőtt a nagy felelősségeket. Ugyanis ideális esetben az ember huszonéves korára megtanulja kezelni a stresszt, vagyis inkább megtanul nem stresszelni feleslegesen.

2021. szept. 10. 08:52
 20/32 anonim ***** válasza:
74%
Az alapproblémával egyetértek, nem szoktam éppen ezért a gyerekeimnek mondani. Viszont amiket a kommentekben írtál nagyon nagy butaságok, de nem hibáztatlak, hisz nincs még élettapasztalatod. Sajnos majd a saját bőrödön megtanulod, nincs más út.
2021. szept. 10. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!