Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Kiemelkedően okos, de lázadó...

Kiemelkedően okos, de lázadó kamasz, hogy kezeljük?

Figyelt kérdés

14 éves a lányom, most lesz nyolcadikos egy erős hatosztályos gimnáziumban. Nagyon okos, éles eszű, az előző tanévben országos versenyt nyert matematikából és történelemből, ezek a kedvencei, de simán 5-ös a többi tárgyból is. A kitűnője még csak soha nem is forgott veszélyben, legszívesebben az összes tanár versenyre küldené minden tárgyból. Az angolt is imádja, amint betöltötte a 14-et (most nyáron, elment nyelvvizsgázni és több mint 90%-os teljesítménnyel meglett a középfokúja.


Viszont nagyon kamaszodik és egyre több vele a probléma. Az első 6 évben nagyon szorgalmas volt a suliban, és nem volt rá panasz, de most hetedikben, az új suliban - a kiváló tanulmányi eredményei ellenére - több tanár is bekéretett a suliba. Visszabeszél a tanároknak, időnként "bunkózik", direkt nem viszi el a cuccát a suliba, nem ír házit, mert hát úgyis 5-öst kap gyakorlás nélkül is, zavarja az órát, beszélget, többieket is bevonja, kérdezés nélkül kisétál wc-re óra közepén, előveszi a tízóraiját, stb., stb... Már több intőt kapott, de nem érdekli, és igazából ezeknek az intőknek nincs semmi jelentősége. Néhány tantárgyból 1-est is kapott ilyenek miatt, de mivel annyira jól írja meg a dolgozatait, nem adnak neki 5-ösnél rosszabbat a bizonyítványban. Egyszóval visszaél azzal, hogy ő magasan a legjobb tanuló.


Azzal nem is lenne bajom, hogy nem készül az órákra, hiszen így is kitűnő, ezek szerint megjegyzi órán. Bár később szerintem ebből még lehet problémája, ha nem tanul meg tanulni, a gimi felsőbb évei és az egyetem azért nem sétagalopp... Na mindegy. Leginkább az zavar, hogy másokat sem hagy figyelni, direkt rombolja az órát. Pedig alsóban kifejezetten csendes, visszahúzódó kislány volt, mindig példamutató magatartással.


Ami még változott: elkezdett sminkelni, elég erősen, suliba is. Egy kis szempillaspirállal, szemceruzával nem lenne bajom, de ő látványosan többet tesz fel magára, mint más 14 évesek.


A múltkor úgy jött haza egy (16 éves) barátnőjétől, hogy kék volt a fél haja... lemosható festék, de azóta többször felrakta, bár azt ígéri, a suliban nem fog így megjelenni.


Azzal dicsekszik, hogy eddig milyen alkoholokat próbált ki. Aztán gyorsan hozzáteszi, hogy csak egy pici kortyot ivott kíváncsiságból, de mindezt kaján vigyorral...


Ebben a hatosztályos gimnáziumban sok új barátnője, haverja lett, akik két csoportra oszthatók: idősebbek (10-11. osztályosok) és a feltűnően rossz tanulók, az egyik ki is bukott a gimiből most, más suliba megy.


Engem aggasztanak ezek a dolgok, és nem tudom, hová fognak vezetni. Túl sok változás az elmúlt egy évben. A nyári szünetben nagyrészt egyedül volt itthon, illetve sokat találkozott a barátaival, és folyton azon jár az agyam, miket csinálhattak együtt... (igaz, munkából hazaérve sose éreztem rajta alkoholszagot, és úgy tűnik, egyelőre a fiúk sincsenek terítéken).


Akiknek hasonló kamasz gyerekük van/volt, mit tanácsoltok? Mennyit engedjek neki? Lépjünk fel keményen? Mit hagyjunk rá, mit tiltsunk?


Tanácstalan vagyok, mi az apjával nem voltunk ilyen lázadó kamaszok, így nehéz megérteni a lelki hátteret... Normális gyerekkora volt, sok együttléttel, programmal, mesével, játékkal, és egyébként a kapcsolatunk most is jó, szeret minket és ki is mutatja, szívesen jön velünk kirándulni, nagyszülőkhöz, esténként sokat kártyázunk, társasozunk. Szóval nem arról van szó, hogy háborúban állunk. Csak nem tudom, hova fog ez fajulni...


2016. aug. 18. 23:58
 1/10 anonim ***** válasza:
69%
Valószínüleg feltűnt neki hogy a gimnáziumi tanárok nem veszik emberszámba a diákokat és így fejezi ki a nemtetszését.
2016. aug. 19. 03:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
98%

Szerintem unatkozik az órán. A képességei messze meghaladják a gimi első évét. A gimi mindig ismétel az első évben.


Én inkább örülnék annak, hogy ilyen jó az esze, a tanárok nagy eséllyel nem tulajdonítanak a potenciáljának figyelmet, és ezért unalmába ezt csinálja. Mit is csinálna? Fixen tudja, hogy a jegyei jók lesznek, bármit is csinál. Igen, kihasználja, hogy jó tanuló, de hülye is lenne ezt kihasználatlanul hagyni. Szerintem egyelőre várd meg a szeptembert, és mondd meg neki, hogy szeretnéd, ha a magaviselete jobb lenne. Ha ezt nem tartja be, akkor csinálj valamit. Most míg a nyári szünet tart ne terheld feleslegesen. Szeptemberben meg kiderül.

2016. aug. 19. 03:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
98%
Csak unatkozik és ez ennek a kamaszkori formája. :) Én is hasonló voltam, amíg nem találtam olyan elfoglaltságot, amivel non-stop foglalkozni lehetett.
2016. aug. 19. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
98%
Valószínűleg a hócipője tele van azzal, hogy a szüleinek és a tanárainak is csak valami biorobot, amelyik nagyon jól tanul és lehet vele villogni.
2016. aug. 19. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
96%

Nekem is úgy tűnik a leírásodból, hogy unatkozik. A tanáraival kellene megbeszélni, hogy mi lehetne erre a megoldás, ami több kihívást, akár plusz feladatokat jelentene neki órán. Ezt a részt nekik kellene ismerniük (tehetséggondozás), csak gondolom, plusz munka, így érthetően nem biztos, hogy lelkesedni fognak. A különórák - energiákat lekötendő, na meg hogy új közegben másfajta barátokat is remélhetőleg "összeszedjen" - is jó ötlet lehet, ha van olyasmi, ami igazán érdekelné és nem csak nektek tetszik.


Az, hogy olyasmikkel lázad, hogy sminkel, színezi a haját vagy azzal (remélhetőleg csak) henceg, hogy mennyit ivott, sajnos természetes. Ne szóld le, csak említsd meg, hogy neked melyik szín tetszett jobban. A tiszteletlenséget, bunkóságot azért nem kell eltűrni, de a kiabálós büntetésnél (azt tartogasd a komoly kihágásokra) ebben a korban többet érsz el, ha elmondod, téged, mi miért bánt, vagy miért aggódsz, ha túl rövid a szoknyája. A kamaszok a "mert én mondtam" tekintélyelvű nevelésre nem fogékonyak, sőt ellenkezőleg; viszont sasszemekkel látják a szüleik hibáit. És minél sündisznóbb, igazából annál jobban vágyik a szeretetre és megértésre. Ha otthon jók az alapok, ha meg van a lehetőség, hogy őszintén fordulhasson hozzátok a kérdéseivel (vagy leteremtés nélkül, ha baja van) és érzi, hogy bíztok benne, akkor bármilyen hangos kitérők után is normális felnőtt lesz majd, akinek jó a viszonya veletek. A kamaszok egyébként sokszor fordulnak valaki máshoz (nagyihoz, nagybácsihoz vagy egy tanárhoz) a szülők helyett, hogy kibeszéljék olykor a lelküket, barátaikat - jó, ha ő is talál ilyen kapcsolatot.

2016. aug. 19. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
95%

Hú, én ugyanilyen voltam :D Borzasztóan untam magam az iskolában, utáltam az osztálytársaimat, idősebbekkel barátkoztam, minden tankönyvem szanaszét volt firkálva, a hajam hol vörös volt, hol csíkos, hol fekete... állandóan visszapofáztam mindenkinek, soroljam?

Amíg rendesen tanul én a nagy tiltásokat kerülném. Illetve azért most már arra is nagyon kell figyelni, hogy nehogy az alkoholnál komolyabb dolgokba belevigyék - én emiatt aggódnék, az én koromban még a 90 forintos vodka volt a legkeményebb cucc, amivel szembe kerültem...

Ha jó a kapcsolatotok, meg tudtok mindent beszélni, ha érzi, hogy bizalommal fordulhat hozzátok, nem lesz baj. Én is konszolidálódtam, harminc elmúltam és viszonylag ritkán szólogatok be másoknak, a hajam normális és nem iszom töményet egyáltalán :)

2016. aug. 19. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
90%

Nekem egy évvel idősebb a fiam, szintén versenyeket nyer, ő nyolcosztályosba jár.

Ő vagy idősebbekkel barátkozik vagy - hát, hogy is fogalmazzak szépen? - lelkileg nagyon terheltekkel (vagdosás, gyógyszerezés, ivás).

Nálunk idén kezdődtek igazán a problémák, totál átlép rajtam, pénzt lop tőlem, csúnyán beszél velem, ha vmi nem tetszik neki, akkor fizikailag is bánt. (pl. nem kapja meg 3 hónapon belül a 3. huszonezres Vans cipőjét.)


Mi most ott tartunk, h koleszos lesz, ha ez sem hoz eredményt, akkor iskolát vált.


Addig, amíg nem lép át rajtad és a lázadás javarészt a fizikai megjelenését érinti, addig szerintem nincs nagy baj. A fiam osztálytársaival a tanárok lemosatják az erős sminket...

2016. aug. 19. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
96%

Szerintem simán lehetséges, hogy nagyobb a gond, mint ahogy a többi válaszoló beállítja.


Én nem vagyok a nagyon konzervatív nevelés híve, semmi baj azzal, ha 14 évesen valaki megkóstolja az alkoholt, mert kíváncsi az ízére/hatására. De az, hogy dicsekszik vele és a viselkedése arra utal, hogy valószínűleg nem a kíváncsiság miatt kóstolta meg, hanem azért, mert ettől milyen menő lány lesz. Ki tudja, mit próbál még ki, mert attól lesz menő?


Azzal sincs semmi baj, hogy nem tanul, sőt, azzal sem, hogy nem ír házit, én úgy vagyok vele, hogy ha anélkül is megtanulja a leckét, akkor miért baj ez. Az se jelent világvégét, ha nem mindenből 5-ösre zárják le. Viszont a bunkó viselkedés akkor sem elfogadható. Nem azért, mert gyerek - nem szeretem az olyan érvelést, hogy nem teheted, mert gyerek vagy -, hanem azért, mert ez akárkitől, egy felnőttől bunkóság. (Úgy gondolom, hogy a tanár se sétáljon csak úgy ki az osztályból, ne szólogasson be a diákoknak, és ne vegye elő a tízórait, hacsak nem engedi meg ugyanezt a diákoknak is.)


Az alapvető probléma szerintem, hogy rossz társaságba keveredett. Hogy mit tehetnél, azt viszont nem tudom. A tiltás nem megoldás, csak megutálna téged.

2016. aug. 19. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha van esze akkor nem kezd el drogozni.
2016. aug. 19. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Fél, hogy a többiek kiközösítik, így próbál beilleszkedni, elfogadtatni magát. Elbeszélgetnék vele erről és megpróbálnám olyan társaságba terelni, ahol nem szükséges ez a fajta viselkedés ahhoz, hogy befogadják. (Sport, zene, tánc.)
2016. aug. 22. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!