Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogy indul a reggeletek 6 év...

Hogy indul a reggeletek 6 év körüli óvodásotokkal?

Figyelt kérdés

Tanácsot, ötleteket, javaslatokat, bármilyen megoldást szeretnék kérni, ami beválhat reggeli ébredésre, kelésre, készülődésre.

Kisfiamnak hónap végén lesz a 6. születésnapja, a reggeleink egyszerűen katasztrofálisan alakulnak már nagyon régóta. Egyszerűen nem akar felkelni, kikelni az ágyból. Felébred, nyűglődik, forgolódik és nem kel fel. Ha végül felkel, akkor megy tovább a kínlódás, nem készül, nem öltözik. Azt mondja, még álmos, aludni szeretne. Úgy gondolom, eleget alszik, este legkésőbb 9-kor már alszik és reggel 7-kor ébresztem. Ebéd után már nem alszik az oviban sem.

Mindent bevetettem már, hogy jól teljenek a reggelek. Van napirendünk azóta, amióta elkezdett oviba járni, ugyanúgy telik a reggeli készülődés: felkelés, wc, fogmosás-mosakodás, öltözködés. Ennyi, semmi mást nem várok Tőle, így 6 évesen már azt, hogy mindezt önállóan megtegye (mindent meg tud csinálni ügyesen, ha akarja). De nem akarja. És nem arról van szó, hogy nem akar oviba menni. Nagyon szereti az ovit, alig várja. Oviból jár korcsolyázni és focira is, ez heti 3 napra való elfoglaltság, szoktak menni bábszínházba, minden hétre kitalál valamit az óvónéni. Nagyon szereti ezeket, így ezekkel szoktam érvelni, ha gyorsan kimászik az ágyból és elkészül, már mehetünk is az oviba, de ha nem teszi meg, nem tudunk menni, lemarad ezekről a szupi programokról.

Mintha nem értené, érdekelné, hogy mit mondok. Persze ha azt mondom, hogy jó, ha nem kelsz fel, akkor ma nincs ovi, akkor visít, hogy de Ő menni akar ... majd tovább fetreng az ágyban.

Kértem szépen, csúnyán, veszekedve, ordítva (igen, ide is eljutottam már többször is), próbáltam viccel elütni, próbáltam megbeszélni Vele többször is, hogy mit szeretne, hogy teljen a reggel (persze záros időn belül). Azt kérte, hogy reggel 1 rövid mesével ébresszem és mossunk együtt fogat. Így reggelente 7-kor ébresztem, hagyom még kb. 5 percet ébredezni, ekkor beülök mellé és elolvasom a rövid mesét, amire felébred (ez bevált) és kérem, hogy keljen fel. Ekkor Ő fogja magát és visszafordul, magára húzza a takarót és kirobbantani sem lehet. Hiába mondom, hogy megígérted, hiába kérem szépen, hiába mondom, hogy egyedül kell akkor fogat mosnom, hiába mondom, hogy ha gyorsan felkel és elkészül, még tud egy picit játszani is, hiába érvelek már minden szarral ... semmi sem hat.

Azt is kipróbáltam már, hogy hagyom úgy készülni, ahogy Ő akar (itthon vagyok a 7 hónapos Tesójával, nem kell rohanni munkahelyre), ez azt jelentette, hogy 7 órakor ébresztettem és majdnem 9 óra volt, mire beértünk az oviba. Ezzel szemben én azt kérem Tőle, ha 7-kor ébresztem, 8 körül érjünk be az oviba.

Azt is próbáltam, hogy márpedig felkelsz édes gyerekem és elkészülsz, mert azt mondtam. Na ez válik be a legkevésbé, mert elkezd dacoskodni és már csak azért sem hajlandó felkelni. Ekkor begurulok, megfogom és kihúzom az ágyból, hogy induljon készülni, de ez sem megoldás, mert elkezd sírni, hogy miért vagyok ilyen durva és legszívesebben én is sírnék, mert utálom, mikor már idáig jutunk.

Ma reggel azt mondtam Neki, hogy holnap 1x fogok szólni, ha nem hajlandó felkelni és elkészülni, nem viszem el oviba, viszont ezzel nem szeretnék élni minden alkalommal, de holnap ez lesz, ha nem teszi meg, amit kérek.

Bocsi, hosszúra sikerült, de egyrészt szerettem volna felvázolni, hogy sokmindennel próbálkoztam már, másrészt muszáj volt kiírni magamból, mert szétcsesz az ideg, hogy nem tudok hatni rá és hogy szinte minden reggel így kell elválnunk ovi előtt. Persze azt szeretném, ha jól telne a napja, ezért mindig kibékülünk, nagyon megígéri, hogy holnap más lesz, jobb lesz, aztán kezdődik előlről minden.

Köszönöm, ha értelmes, segítő választ adsz a kérdésemre.



2022. febr. 1. 10:08
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
95%

9 helyett 8-kor feküdjön le.


Azt írod úgy gondolod eleget alszik, ennek ellenére ő reggel álmos, aludna még, tehát nem alszik eleget.

Az alvás egyéni igény kérdése, nem azé hogy a szülő hogy gondolja.

2022. febr. 1. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

Ez mióta van nála? Kistestvér előtt is volt ilyen vagy csak a kicsi érkezés után? Nagyon sokszor az is bezavar.

Amit tudok ajánlani:

- Este 19-20:00 körül alvás. Ha egy gyerek időben le van fektetve, akkor sokkal könnyebben tud kelni. Ismerek olyan családot, ahol a mai napig este 19-kor megy a 12 éves aludni, mivel ő így reggel 7-kor kényelmesen fel tud kelni.

- Este együtt készüljetek fel a másnapra (ruha kikészítése például)

- Beszéljétek meg péntek este, hogy milyen reggeli rutint szeretne. Ezt hétvégén kezdjétek el gyakorolni. (Reggel simogatással ébresztés, kakaó stb.)

- Csináljatok a reggeli rutinról egy táblázatot képekkel, amit mindig kipipálhattok, ha megcsináltatok valamit.

- A megbeszélt rutin mellett tarts ki. Ha szeretne rajta változtatni egy kicsit, akkor megteheti, de csak a délutáni órákban van rá lehetőség. Reggel sose. Ezt mondd el neki.

2022. febr. 1. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
75%

Szia! Az én kisfiam (5 éves) magától nem hajlandó kikelni az ágyból, így egyszerűen felveszem a 20 kilójával együtt és átmegyünk a konyhába. Persze nem egyből kapom fel, előtte ébresztgetem, súgok a fülébe, megkérem hogy ölelje át a nyakam, megteszi. Konyhapultra teszem, adok neki vitaminokat, míg melegszik a teája a mikróban (férjem elkészítette hajnalban meló előtt). Ugyanúgy felkapom, beviszem a nappaliba, leteszem a kanapéra és bekapcsolom neki a tévét, youtube kid-re kapcsolok és néz kb 10 percig mesét, míg teázik. Néha kér takarót hogy takarjam be. Addig én elmegyek wc-re, elkészülök a fürdőszobában. Felöltözök, elküldöm pisilni (felkelés után nem szokott pisilni, nem kell neki), megmosakszik ő is, utána átöltöztetem. Kiválaszthatja melyik plüsst szeretné vinni az oviba, akkor utána felvesszük a kabátot cipőt és megyünk is, a saját lábán. :D kb 20 perc alatt megvagyunk.


Ha bírod, lehet érdemes lenne felvenned, és nem kell kikönyörögni az ágyból.

2022. febr. 1. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
87%

csecsemő, 0-3 hónap 14-17 óra

kisbaba, 4-11 hónap 12-15 óra

totyogó, 1-2 év 11-14 óra

óvodás, 3-5 év 10-13 óra

általános iskolás, 6-13 év 9-11 óra

tinédzser, 14-17 év 8-10 óra


A tiéd ovis még nem is 6 szóval 10-13 óra alvás kell. A tiéd épp csak 10-et alszik, lehet neki 11-re lenne szüksége.

2022. febr. 1. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%
Alszik éjjel rendesen? Vagy sokszor ébred és ezert reggel álmos? Apja nem tud rá hatni?
2022. febr. 1. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
#2 vagyok. Vitaminhiány is okozhat ilyet. Az alvás minőségét megnézhetnétek esetleg (pl. okosóra is tud ilyet)
2022. febr. 1. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%
Teljesen átéreztem a problémát. Nem a tiédet, a gyerekét😂Ugyanilyen vagyok. Egyszerűen az van, hogy vannak, akiknek nehezen indul a reggel, bármennyit alszanak. Én úgy oldom meg, hogy előbb ébredek, hogy maradjon idő a reggeli hisztimre. Nálatok is ez lenne a megoldás. Ha úgy ítéled meg, hogy most eleget alszik, akkor fektesd egy órával előbb, és keltsd egy órával korábban. Persze ehhez neked is korábban kell kelni. A másik megoldás, ha elég 9-re beérni az oviba, hogy elengeded ezt a 7-kor kelünk és 8-ra be kell érni, mert én azt mondtam történetet. Lehet, hogy neked fel óra elég a reggeli készülődéshez, de a gyerekednek meg nem, mert ő egy másik ember. Fogadd el.🤷🏼‍♀️
2022. febr. 1. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%
Sokat írtak már előttem, lehet, hogy igazuk van, és tényleg több alvásra lenne szüksége. De az is lehet, hogy olyan, mint én, nekem a reggel rémálom. Én nagyon nem szeretek felkelni, mindegy, hogy mennyit aludtam, maradnék még az ágyban. Nyilván felnőttként már belátom, hogy fel kell kelni, de ez azért ovisként nem így volt. Ami nekem segít: pörgős zene, reggeli zuhany, és akkor nagyjából felébredek. De a zuhanyig nekem is minden bajom van.
2022. febr. 1. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%
7kor kelünk. Reggeli, utána öltözködés, hajfonás és indulás.
2022. febr. 1. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

Este 7-kor fürdik, 8-kor ágyban van, olvasok Neki, ilyenkor szoktunk egy kicsit még beszélgetni, ez kb. fél óra, ekkor kijövök a szobából, Ő pedig elalszik. 9 körül szoktam még benézni, ekkor már alszik.

Éjszaka többször bemegyek a szobába, Tesóval egy szobában alszanak, Ő nem ébreszti fel, épp csak nekem jelez, hogy menjek, erre a Kisfiam nem szokott felébredni. Éjszaka 1x ébred a Kislányom, ezen kívül többször átmegyek megnézni Őket, mindketten alszanak reggelig.

Tény, hogy hétvégén képes 10-11-ig is aludni, de ilyenkor este tovább ébren maradhat, tehát kb. ugyanennyit alszik akkor is.

Tesó születése előtt is gond volt ez, talán most fontosabbá válik, hogy lassan iskolába készül(ne) és oda időben kellene majd érkezni. Persze ezzel még nem stresszelem (magamat se), mert még 1 évet marad oviban. Inkább arra próbálom ösztönözni, hogy megértse, ha felkel időben, még másra is marad ideje. Reggel nagyon szeretne még játszani (ha sikerül végül felkelni), mindig megígérem, ha gyorsan felöltözik, egy picit még játszhat, amíg Tesót összerakom.

Apa reggel már bőven dolgozik ilyenkor, nem tud benne segíteni, de már Ő is sokszor próbált Vele beszélgetni, hatással lenni rá.

A rutinos táblázat jó ötlet, ki fogom próbálni, hátha tetszik Neki és szívesebben készül. De köszönöm mindenkinek, aki próbál segíteni, minden hozzászólás hasznos számomra.

2022. febr. 1. 10:45
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!