Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Meg lehet találni az arany...

Meg lehet találni az arany középútat a gyerekeknek megengedett médiahasználatban?

Figyelt kérdés

Nekem nincs még gyerekem, de abban az érdekes helyzetben vagyok, hogy a két viszonylag szélsőséges esetet is megtapasztalhatom a családban. Nővéreméknek sokáig nem is volt tv-jük, mostmár van, de sokat nem nézhetik a gyerekek, meg ha igen akkor is csak bizonyos meséket. Telefont se nagyon kaptak kézbe ezidáig, de azt is csak alig használhatják. Tablet meg egyéb más meg nem is volt. Mostmár a nagyobbik 10 éves úgyhogy már sokat lazultak a szülők, ahhoz képest, ezért írom, hogy "ezidáig".

A férjem nővérének hasonló korú lányai vannak, de ők ennek teljesen az ellentétei. Egész nap a kezükben a telefon/tablet, tv sincs korlátozva, azt néznek meg akkor amit akarnak stb.

Utóbbit egyértelműen rossznak gondolom. :D

A nővérem közelebb van a számomra "arany középútnak" gondolt neveléshez, de amikor anyukáméknál vannak a gyerekek és megy a tv, mert anyám férje néz valamit, van hogy leragadnak előtte és teljesen beszívja őket, meg se hallják ha hozzájuk szólunk. :D De ha mesét kapcsolnak nekik, azon is ugyan így leragadnak természetesen. Jóformán tátott szájjal nézik a tv-t, mindig az jut eszembe, hogy olyanok mintha valami ősembert behoznánk ebbe a digitalis világba, és rácsodalkozna mindenre.

Férjem unokahúgait nem tudja így beszívni semmi, gondolom mert annyira magason van már az ingerküszöbük, hogy egyszerűen semmi nincs már olyan izgalmas nekik.

Nem tudom mi a jó, de szerintem nővérem gyerekei távolabb vannak a való világtól, mint a sógornőm gyerekei. Úgy értem, hogy nővérem gyerekei olyan kis elveszettek ebben a közegben. Nem lehet őket örökké távol tartani minden rossztól.



2023. jún. 30. 09:00
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Először az utolsó mondatodra reagálnék. A média önmagában nem rossz. Nem kell tőle mániákusan távol tartani a gyereket, csak a mértéket kell megtalálni benne.

A gyerek a szülőt másolja mindenben. Ismerek olyan családot, egyik legjbb barátnőmék, ahol a kisiskolás gyerekek semmit nem képernyőznek, de azért nem mert a szüleik sem. Nem azok a típusok, eszükbe se jut. Ha viszont a szülő folyamatosan a telefonját nyomkodja, akkor életszerűtlen elvárni, hogy a gyereket majd nem érdekli.

Nem a képernyőzéssel van a baj, mi is néztünk esti mesét, mégsem zakkantunk meg tőle, hanem a mértéktelenséggel, és azzal, ha mellette a gyereket semmi más nem érdekli. Vagy ha az ovis csak úgy tud elaludni, ha közben megy a telefonon a mese. Ha nem lehet megetetni mesenézés nélkül. Ha napokig nem mennek le az utcára, és bent sem tudja magát mással elfoglalni, csak a telefonnal vagy a tablettel. Na az probléma. Ha időnként játszik a telefonon, vagy megnéz egy mesét, de mellette csinál millió egyéb más dolgot is, az nem hinném, hogy akkora baj lenne.

Az enyémek már kiskamaszok, sokat képernyőznek, de azért nem ebből áll a napjuk. Rengeteget csavarognak, barátoznak, most nyáron is lesz csomó programjuk. Szerintem ez így nem gond.

2023. jún. 30. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
35%

Nővéredék csinálják jól.

Egy kisgyerek fejlődésére nézve kifejezetten káros a képernyő.

Kb 3 éves korig semmi szüksége nincs rá.

Utána tv-be 1-2 mese, hisz az ovikezdéssel kinyílik a világ. Minden gyereknek van kedvenc meséje, mesehőse. Telefonra, tabletre, számítógépre még ilyenkor sincs semmi szükség!!!

Majd az iskola hozza magával az okos kütyüket. Persze korlátozni kell azután is mind a képernyő előtt töltött időt, mind a tartalmat, amit nézhet.

2023. jún. 30. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
85%
Szerintem az az egészséges, ha a gyerek nézhet mesét minden nap, de a napja tele van tűzdelve más érdekes programokkal. Pl reggel felkel, reggelizik közben akár "kölyökklub", benti játék, 10 órai, kinti játék, ebéd, mese, kézműveskedés, kinti játék, olvasás, vacsi, fürdés, alvás. Én ebben nem látok semmi rosszat, nem a tv előtt ül a gyerek egész nap de azért elzárva sincs, pedig 2x nézett aznap. Sőt a korának megfelelő számítógépes játékkal sincs baj, de arra azért figyelni kell.
2023. jún. 30. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
80%

Én úgy gondolom, nem a korlátozásra kéne ráfeküdni, hanem az oktatásra, nevelésre.

Ha időben elkezdjük felkészíteni a gyereket az internet és a média használatára, veszélyeire, az sokkal többet ér mint a tiltás, korlátozás.

2023. jún. 30. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
25%
Szerintem a nővéredék csinálják jól. A gyerekek ott sincsenek eltiltva.
2023. jún. 30. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
35%

Nálunk kábel tv nincs, csak előfizetéses csatorna, ahol sok mese van. Itt nézhet, vannak kedvencei, de pl este nincs képernyő, csak nappal.


Telefont tudja használni, youtubot néz néha, de azt korlátozom és ellenőrzöm a tartalmát. Telefonos játékot játszhat, de itt is megvalogatom. Amire ráfügg vagy agressziót látok rajta utána azt törlöm.


Ha valami felkapott téma van a közösségbe, azt, ha úgy gondolom, hogy nem árt, akkor megnézheti.


Ha kimarad a közösségi témából, azzal többet jártunk. Korlátos használattal nem vészes a képernyő sem, mi is tvvel nőttünk fel.


De azt látom ismerős körben, hogy bármilyen tudatos is a nevelés, vagy bármennyire nem érdekelte kis korban a gyereket ezek a tartalmak,16- 17 éves kor felett totál beszívja őket a tiktok stb világa :(

2023. jún. 30. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
56%
Persze, meg lehet találni, ha tudatos vagy benne. 1 éves koráig nem ment a tv, most 3 éves lesz (még nem jár oviba). Nálunk be van építve a napi rutinba, mindig ugyanabban az időpontban megnézi a jimjamen a kedvenc meséjét, de azon kívül egész nap játék, séta, játszótér stb. Telefont nyilván ennyi idősen még nem adok a kezébe.
2023. jún. 30. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem meg lehet találni. Egyik véglet sem jó, pont ezért kell az arany középút. A mai világban lehetetlenség kizárni teljes mértékben, kivéve ha tanyán él vki. De ha egy átlagos városi embert nézünk, minimum néz tévét, használ mobil telefont. Mivel ezek túlzott használata egy felnőtt számára sem egészségesek, egy gyereknek főleg nem, kvázi náluk főleg nem szabad túlzásba vinni. De tiltani sem kell. Nem könnyű, de nem is lehetetlen.
2023. jún. 30. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Ez majd függ gyermekeid korától. A 3 éves gyerek elégedett lesz a napi fel óra mese nézéssel, 15 évesen már ez nem lesz elég. Gáznak tartom a telefonra rakott képernyő idő korlátot, megbeszélés kérdése a képernyő nézése.
2023. júl. 6. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!