Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Biztos, hogy jó egy gyerek...

Biztos, hogy jó egy gyerek jellemfejlődésnek, ha nagyon sok törődést, szeretetet kap?

Figyelt kérdés

Szembe jött velem egy insta hirdetés, ahol egy könyvet reklámoztak, ahol ilyen érzelmes zene alatt olvastak fel belőle, hogy gyereket nem büntetünk csenddel, szeretetmegvonással, hanem éreznie kell, hogy ő értékes, bla-bla-bla.

Na most. Értem én, hogy megy az érzékenyítés, de én ezt a fajta hozzáállást károsnak tartom. Egyrészt egy olyan ember, aki úgy nő fel, hogy szereretbuborék veszi körbe, teljesen magatehetetlen lesz akkor, amikor kikerül az életbe, és olyan helyre sodoródik, ahol ellenségesek vele. Ő ugyanis abszolút nincs hozzászokva ehhez, ráadásul az esetlensége abban fog megnyilvánulni, hogy mivel elhitették vele, hogy értékes ember, már nincs hová fejlődnie. Hiszen egész életébe azt mondták neki, hogy ő értékes, akkor nem kell értéket szereznie. Másrészt nem lesz meg benne az a rafináltság, kritikus gondolkodásy hogy felismerje azt, hogy bizony vannak, akik simán átverik.

Rosszabb esetben majd hazaszalad anyucihoz meg apucihoz, ahol megbecsülik.


Ha nekem lesznek gyerekeim abszolút nem fogom ilyen ömlengősen nevelni őket. Igenis hasznos eszköznek tartom a büntetést (hogy meglássa a dolgoknak van következménye) és a jutalmazást is, ami a kemény munka eredménye. Sosem fogom elhitetni vele azt a téveszmét, hogy ő már egy elég értékes ember. Nem. Azáltal válik értékessé, hogy folyamatosan növeli az értékét: új képességeket sajátít el, legyőzi a rossz szokásait stb. Enélkül az embernek nincs értéke, csak van magának, mint egy doboz.


Kíváncsi vagyok, ti mit gondoltok.


Egy pasi.


máj. 22. 18:44
1 2 3 4 5
 1/45 anonim ***** válasza:
90%

Igen, jó a gyerek fejlődèsènek, ha sok szeretetet és törődést kap.

Így akakul ki egy stabil alap, amire majd építhet. Tudni fogja, milyen egy egészséges emberi kapcsolat, nem fog toxikus párkapcsolatokban, kizsákmànyoló, megalázò munkahelyeken megmaradni, mert tudni fogja, hogy az nem megfelelő környezet.

A szeretgetès nem azt jelenti, hogy elhitetik a gyerekkel, hogy tökéletes, hanem azt, hogy a hibáival együtt elfogadják. A fejlődès szüksèges, és jó. De a szülői szeretetnek feltétel nèlkülinek kell lennie.

Nem csak akkor szeretjük a gyereket, ha 5-öst kap, leggyorsabban fut stb.

Gondolom gyerektelenként borzasztó lehet látni egy-egy kiboruló totyogòt, de azt fontos tudni, hogy ilyenkor a gyerek nem rossz. Valami olyan helyzetbe került, amit édzelmileg nem sikerül feldolgoznia. Nem lehet még egy csokit enni, menni kell, nem bìr valamit megcsinálni, nem tudja megfogalmazni, hogy mit szeretne, valami tùl hangos, valami nem olyan, mint amire számított vagy egyszerűen csak

fáradt. Ilyenkor nem a gyerek van a felnőtt ellen, hanem a gyerek és a felnőtt együtt vannak a helyzet megoldásáért.

A büntetés nem hasznos. Mèg soha senkit nem szidtak jobbá. Nem motivál fejlődésre, csak szorongàst okoz. Ha a következő büntetès elkerüléséért csinál vagy nem csinál valamit a gyerek, akkor ott nem nevelés, csak idomìtàs törtènt.

Ugyanígy a dìcsèret ès jutalmazàs is visszaüthet. Ha csak azèrt tesz meg valamit, akkor nem vàlt a motivàció belsővè.

Akkor sikeres a nevelès, ha a gyerek azèrt tanul ès fejlődik, mert van egy biztos alapja, mert tudja, hogy a hibàival együtt elfogadjàk ès szeretik, ès van belső motivàciòja, mert hagytàk, hogy felfedezze a vilàgot.

máj. 22. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/45 anonim ***** válasza:
88%

Hát nem azt, amit te. Nagyon nem azt! Kicsikét eccerű a kegyed gondolkodása. Ne szeressük a gyereket a családban, mert hátha majd a külvilágban nem fogják szeretni, és akkor majd milyen rossz lesz neki. Aha, logikus.

Az ömlengés meg a szeretet két olyan fogalom, aminek annyi köze van egymáshoz, mint a nyúlfülnek a fogpiszkálóhoz. Nem egy síkban lévő fogalmak.

Az a fránya család el akarja hitetni vele, hogy ő egy értékes ember! Nemá'! Hát hogy képzelhet valaki magáról ilyet!? Te komolyan azt hiszed, hogy csak az az értékes ember, akinek már nincs hova fejlődnie? Minimum egy Szent Teréz, de lehet, hogy még ő se? Te értékes ember vagy? Ha erre azt mondod, hogy nem, akkor a szüleid nagyon rossz munkát végeztek.

máj. 22. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/45 A kérdező kommentje:

Hát aki úgy nevel fel egy gyereket, hogy a büntetést/fenyítést abszolút figyelmen kívül hagyja, és nem alkalmazza, az már ömlengősen szeret.

Az ilyen gyerekből olyan kamasz lesz, mint Dudley Dursley a Harry Potterből.

máj. 22. 19:02
 4/45 anonim ***** válasza:
94%

"gyereket nem büntetünk csenddel, szeretetmegvonással, hanem éreznie kell, hogy ő értékes, "

Nos. A narcisztikus anyam bevalt "nevelesi modszere" volt ez. Csenddel buntetett es vert, mondta is: most ne szolj hozzam!, es elforditotta a fejet. Vagy o csak "a jo gyereket szereti". - Szeretetmegvonassal operalt. Erre meg rakontrazott a pszichopata ferje. Aldasos mukodesuknek koszonhetoen 16 eves koromra nem voltak mar erzeseim. Nem tudtam elkepzelni, hogy akadhat bennem egyaltalan valami olyan, ami szeretetre melto. Attol feltem, engem mindenki otthagy, eltunik mellolem. Nem volt empatiam, lelkiismeretfurdalasom, nem is ertettem, mi az.

Azota eltelt nehany evtized.

Ma mar jozan esszel tudom, hogy mindez a mult, nincs, kesz - vege. Hogy egyaltalan nem igy van, hogy ebbol semmi, de semmi nem igaz. Valoszinuleg...! :-D A teboly az egeszben az, hogy hiaba tudom, ha kozben TELJESEN MASHOGY ERZEM.

Egy no.

máj. 22. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/45 anonim ***** válasza:
91%
Túlgondolod, kérdező. Majd ha gyereked lesz, meglátod, nem ennyi időd meg energiád magvas gondolatokon törni acfejed.
máj. 22. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/45 A kérdező kommentje:

"Ha erre azt mondod, hogy nem, akkor a szüleid nagyon rossz munkát végeztek."


Az az értékes ember, akinek vannak értékei. És akinek vannak értékei, az sokra viszi az életben. Akinek nincsenek értékei, az szerencsétlen lesz. Aztán jöhet a pszichológus, és mondhatja azt, hogy "te egy értékes ember vagy", de ilyenkor én feltenném a kérdést:


"Barátom, neked mégis milyen értékeid vannak?"


Mert az, hogy létezik, még önmagában senkit sem fog értékessé tenni. Ha nincsenek értékei, akkor értékeket kell szereznie, anélkül nem értékes senki.

Én így gondolkodom.

máj. 22. 19:10
 7/45 anonim ***** válasza:
77%
Első két hozzászóló sok mindent elmondott. Az alap hogy nem büntetünk szeretetmegvonással meg csenddel. Hallottad már a csenddel verés kifejezést? Ha a gyerek nem megfelelően viselkedik, nem azt mondod neki, hogy nem szólok hozzád, nem ölelgetlek meg, nem ülök le veled tanulni/vacsorázni ezért, ennek az a mondanivalója az hogy nem szereted. Hanem elmondod hogy haragszol, vagy hogy megérted hogy dühös/csalódott, és azt hogy kezelje.
máj. 22. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/45 anonim ***** válasza:
92%

Semmit nem tudsz a gyermekpszichológiáról, kár volt beleokoskodnod.


Épp azok lesznek nagy eséllyel szerencsétlenek az életben, emberi kapcsolatokban, akik még a szüleiktől sem kapták meg. Esetleg sok év terápiával, lelki munkával rendbejönnek.


Akit érzelmileg stabil, nyílt kommunikációjú, szerető család vesz körül, az maga is kiegyensúlyozott lesz.

Aki összeomlik, az az lesz, akit elhanyagoltak, és nem tanították meg kezelni a stresszhelyzetet. Ellenben olyan elvárások jöttek apámtól, amit te tervezel. Mellette 0 elismerés, vagy elismerésnek álcázott kritika, az volt dögivel.

Önbizalom meg a béka feneke alatt.


Rég rossz, ha a gyereked felé feltételekhez kötöd a szereteted.

máj. 22. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/45 anonim ***** válasza:
91%

6, kerdezo. Azt kene megerteni, hogy ha egy gyereknek modszeresen bemagyarazzak nevelesi celzattal, hogy egy nulla, egy ertektelen valaki, akkor o is ennek fogja hinni magat.

Anyam ferje, aki pszichopata volt, szerinte "nagykepu" vagyok. Csak, mert nem egyezett a tetuvel a velemenyem.

Apam kozolte velem 10 evesen, hogy egy senki vagyok. Halala elott ezt mar "tekintelyesre" modositotta. Keso banat.

Az a baj, hogy a bantalmazott gyerekek agya fizikailag modosul, bizonyos teruletek valtoznak meg a rossz iranyba. Ezert nincs az a terapia, akar evtizedes, ami ezen segitene tudna - mar elismerik a pszichologusok is.

máj. 22. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/45 babyboom567 ***** válasza:
95%

Azt gondolom, hogy ne vállalj gyereket!Pont elég nárcisztikus szülő által megkeserített gyerek él a világban, nem kell több.

A logikád sz@r.

A gyereknek előbb az összetartozást,szeretetet ,törődést kell megtapasztalnia/megtanulnia, hogy képes legyen megküzdeni a világ mocskával.Attól hogy valakit dicsérnek, az simán motiválja hogy még jobb legyen.Ha valakit szidnak és leértékelnek főleg legközvetlenebb környezete,akkor honnan vegyen erőt/bátorságot bármire?

Jah,és egy gyerek másol.A viselkedésedből nem azt fogja megtanulni, amit szavakkal tanítasz, hanem ahogy a környezeteddel bánsz.

máj. 22. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!