Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Milyen idős korban kezdenek a...

Milyen idős korban kezdenek a gyerekeke helyesen ragozni?

Figyelt kérdés

Kisfiam 28 hónapos, kb.1 hónapja kezdett el beszélni, addig csak szavakat mondott. Most már össze is kapcsolja őket. De nem azt mondja, hogy pl. eszek én, hanem, hogy eszek te. Mert ugye amikor beszélünk hozzá, akkor ugye úgy mondjuk, hogy pl gyere te.

Remélem érthető voltam:-)


2011. jún. 26. 17:18
 1/9 anonim ***** válasza:
72%
Erre is meg kell tanítani őket, mint minden másra, akár játékos módon.
2011. jún. 26. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Próbálom, de nem sok sikerrel. Mondjam neki fordítva, ahogy neki kellene mondania?
2011. jún. 26. 17:24
 3/9 anonim ***** válasza:
55%

majd akkor mikor megérti a ragozást szal ne várd még

nekem a fiam 6 éves de még ö is téveszt nem egyszer

amúgy abban a korban természetes h nem megy neki majd a közösség sokat fog segíteni ha hallja a helyes ragozást

amúgy 2ik osztályban kezdik el tanulni :-D

2011. jún. 26. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Az enyém 18 hónapos kora óta beszél hibátlan ragozással. A másik későn kezdett beszélni 26-27 hónaposan, de ő is hibátlanul beszél. Így sosem beszéltek.
2011. jún. 26. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
51%

A kisgyermekek 1-3 éves koruk között jutnak el önmaguktól (egyénileg változó, de minden ilyen eset egészséges beszédfejlődést fed) arra szintre, hogy pár szavas mondatokban, még nem teljesen tiszta kiejtéssel beszélnek. Fokozatosan javul a képességük a szóképzés terén is. Gyakran túláltalánosítják a szóképzést, azaz logikusan járnak el sokszor olyankor is, ami nem az aktuális helyesírásnak felel meg, hiszen a mindenkori helyesírás egy része nem logikán alapul hanem hagyományon, a többi része pedig szinte minden esetben csak egyetlen logikus verziót takar, holott több is lehet;


például tegyük fel, megtanulja azt a képzett (tárgyragos) szót, hogy "szekrényt", de még addig nem hallotta azt a képzett szót, hogy "majmot", ennél fogva nagy eséllyel azt mondja: "majOMT";

ez teljesen logikus, a "szekrényt"-ből levezetve. Idővel megszokja, hogy ejtéskönnyítés okán a felnőtt ezt "majMOT"-nak szokta mondani.


Már a csecsemő is igen összetett módon ÉRTI, amit mások (akár amit a felnőttek) mondanak, de a beszédfejlődés ehhez képest fáziskésésben van, ez egy természetes folyamat. ÖNMAGÁTÓL MEGÉRIK A KISGYERMEK, ha verbálisan (szóbelileg) kellően inger gazdag környezetben él, nem kell direkt módon tanítani sem erre, sem másra a 6 év alattiakat (mert az HOSSZÚTÁVON káros a legtöbb fejlődési irányára nézve), kivéve a vészhelyzetek és a túléléssel kapcsolatos dolgok terén.

(Egyébként 6 év alatt még igen nagy jelentősége van a metakommunikációnak, ami nem a szóbeliséget jelenti, hanem a gesztusokat, mimikát, hanglejtést stb foglalja magában.)

2011. jún. 26. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

. . . még valami: azt is káros hosszútávon -akárcsak általában mindennemű direkt tanítása, és játékos tanítása a 6 év alattiaknak-, amikor a felnőtt javítgatja a gyermek szóhasználatát, kiejtését (a logopédusok is inkább játszani szoktak velük pl. grimaszolnak, szappanbuborékot fújnak a gyerekekkel, és ez NEM játékos tanulás, hanem játék!)


Tehát javaslom, mellőzd a javítgatását. Türelem. :)


A felnőtt: modellértékű a kisgyermek számára. Ahogyan te beszélsz, azáltal nagyban hatsz rá; kivéve ha erőlteted azt, amit teszel, pl. a ha a beszédedet direkt, tudatos módon ráerőltetnéd.

Azaz: ha helyesen beszélsz, a kisgyermek önmagától, idővel alapvetően olyan helyesen fog is tudni beszélni, hacsak nincs pszichés problémája, és/vagy szervi baja, de ez most még nem derül ki, és nem is írtál ilyesmire utaló gyanús jelekről, tehát ezek szerint szépen, rendben folyik az ő beszédfejlődése.

2011. jún. 26. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Rendben kedves utolsó. akkor várok és köszönöm mindenkinek.
2011. jún. 26. 21:56
 8/9 anonim ***** válasza:
szia, az én 2,5 éves kislnyom 3 hónapja beszél mondatokban, előtte pár szót mondott csak. nagyon gazdag a szókincse, és helyesn ragoz, az elváló igeközőket is jól ragozza. viszont amit nem jól használ, az esetek 90 %-ában: van-vannak. kutyák van az ágyon. mennyi kutyák van az ágyon! (plüsskutya, van neki pár). néha épp eltalálja de ritka. én csak annyit teszek, hogy megismétlem helyesn, visszakérdezek, kutyák vannak az ágyon? .... vagy ragozás: banán-banánot. tárgyragot néha ily módon eltéveszti, de a nagyját helyesen használja. és amit sosem mond jól, vagyis nem használja: a tegezést. ha valamit szeretne tőlem, akkor azt mondja: én is ide jövök, ez azt jelenti, hogy gyere ide te is. vagy: ide rakom nekem - ide rakom neked. most már az utóbbi pár napban egyszer kétszer a nekedet használta, de nem jellemző, meg pont ma mondta, ebédnél, spagettit ettünk, hogy milyen hosszú tészta, figyeld már! ezen egyrészt szétröhögtem magam, ezen a figyeld már-on, másrészt meg itt is használta a tegezést, bár szerintem csak mint egy szópanelt, amit én is gyakran használok, tehát nem tudatosan tegezés volt. ja meg a gyere anyuci, ezt mondja. de ezen kívül semmi ilyet. mindig csak E/3...azt is mondja, hogy ha mondjuk ad nekem valamit hogy ez enyém. és ideadja. általában értem, mikor mondja így és mikor úgy, néha ha nem egyértelmű akkor viszakérdezem, hogy ezt most anyuci csinálja vagy te? és akkor megmondja. bár amikor erre azt válaszolja, hogy én, akkor még néha mindig bajban vagyok, mert ugye ki az az én, ő vagy én... :D
2011. jún. 27. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
enyém 27 hónapos és mostanra hibátlanul ragoz, többeszámoz, használja a múlt, jelen, jövő időt. 2 éves korától mostanáig még volt hogy tévesztett, meg pl. olyat mondod, hogy akarok leszállni, pl. beszállni helyett.
2011. jún. 27. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!