Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Akinek későn kezdett beszélni...

Akinek későn kezdett beszélni a babája, annak hogyan indult be a beszédfejlődése? Hirtelen vagy fokozatosan? Miket kezdett el mondani?

Figyelt kérdés
19 hónapos fiú, és még nem beszél, állathangokat utánozza szépen, de már szinte csak azokat mondja egész nap. Pl: Régebben mondta hogy cica, most már csak nyávog ha meglát valahol egy macskát. Régen mondta azt is hogy apa, most meg papának hívja az apukáját. Nekem még egyszer sem mondta hogy anya. Pár héttel ezelőtt még több szót mondott, de már nem is hallom tőle, csak az állat hangokat utánozza. Mindig azt hiszem, hogy na most beindult a beszédfejlődésben, és másnapra szinte nem mond semmit. Imádott számolni, egy , kettő három, tíz ezeket mondta legalább egy héten keresztül, most harapófogóval sem lehet belőle kihúzni, hogy számoljon. Sokat énekelek, és beszélek hozzá, szinte egész nap vele vagyok, mindent együtt csinálunk, így ez nem lehet baj!
2012. jan. 3. 13:56
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
Egy kétéves gyermek szókincse 200-250 szóból áll. Ezek általában a hétköznapi tárgyak nevei. Azonban két és fél éves korára már annyi szót ismer és használ is, hogy számba venni is nehéz. Természetesen nem várjunk most se szépirodalomba beillő beszédet, hisz lesz amiket rosszul használ, rosszul ejt ki a gyermek,. Azonban erre itt a szülő, hogy segítsen elmagyarázni és megtanítani a helyes kiejtést és szóhasználatot.
2012. jan. 3. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
0%

Pl. Egy ennyi idős gyerek minden kerek gyümölcsre azt mondja alma. El kell neki magyarázni a különbségeket. Ezt lehet a színével, az ízével, a különbségekkel.


Két és fél éves korára már helyes használja a mondat szerkezetet is. Használ jelzőket, kötőszavakat, ragozott igéket… Ebben a korban már mindent megtárgyal a szülővel. Pl. Elmegyek játszani… Innen is látható, hogy a gondolkodása is fejlődik.

2012. jan. 3. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Ebben a korban már rövidebb mondatokat, utasításokat végre hajt a gyermek. Pl. Hoz ide légy szíves a maminak ezt vagy ezt. Két és fél évesen már mindent ért, amit mondunk neki, ezért nagyon vigyázzunk arra, hogy miről beszélünk mi felnőttek a gyermek előtt és milyen hangnemben vagy indulattal.



Kiejtés



A szavak ejtését utánzás útján tanulja a gyerek. Ez 14 hónaposan kezdődik és 3 éves korig tarthat. Ez még teljesen rendjén van. Itt még a gyermek kiejtése nem tökéletes, hisz nem biztos, hogy mindent úgy ért ahogy mondunk neki, ezért ha valamit félreért és úgy ismétli, akkor mondjuk neki helyesen, magyarázzuk el neki, hogy ez a szó ez így hangzik. (Persze előbb próbáljuk meg kitalálni, hogy mit is mond a gyermek, mert néha csak a hangsúlyok vagy a szavak hangleejtése hasonlít az eredeti szóhoz. Szóval ez egy kihívás a szülőknek sokszor.:))


A kisgyermek nagyon élvezi a különböző hangokat. A hangok, szavak dallamát, ritmusát. Olykor egymagában is énekelget.

2012. jan. 3. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%

Ettől a kortól kezdve a baba már ténylegesen is jó társaság, hisz szavakkal kommunikál. Élvezi, ha beszélhet, főleg ha erre válaszokat és figyelmet is kap.


Egyre többet kérdez és élvezetes párbeszédet folytat velünk. Az Ő szemszögéből nincs várakozás és fáradság, a kíváncsisága fáradhatatlan. Nem ismeri azt, hogy anyu elfoglalt vagy fáradt. Természetes, hogy nem állhatunk állandóan a gyermek szolgálatára, akárhányszor csak kérdez. Azonban mondjuk meg neki, hogy később elmagyarázzuk a választ. Ebben viszont legyünk következetesek. És persze ne felejtsük el betartani a szavunkat.

2012. jan. 3. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Tyűha!

Kedves Joys84!

Ez mind szép és jó, amit te ide bemásoltál, de ezzel csak az az apró probléma van, hogy a gyerekek nem olvassák azt a bizonyos nagykönyvet, hogy nekik már 2 évesen folyékonyan kellene beszélniük, meg mondatokban, és társai...


Kedves kérdező!

Gondolom most jól rád hozták a frászt, hogy le van maradva a fiad. Nincs lemaradva! A fiúk egyébként is később érnek meg a beszédre, de persze ez sem általános.

Az én fiam 2 év 3 hónapos, kb. 30 szót ismer (van, aminek csak én tudom a jelentését, pl. tütü-vonat, ogo-autó, tü-csüccs, tu-túrórudi, bábá-madár), kb. 20 állathangot utánoz és még van jó pár haladzsa szava, amit én tudok, hogy mit jelent, de még sokszor az apja sem tudja, hogy mit akar.

Én is minden nap várom, hogy na, majd ma biztos elkezd végre beszélni, de nem. Sokat olvasok neki, mondókázunk, "beszélgetünk", ha megyünk valamerre, mindig magyarázom, hogy mi micsoda. Én nem aggódom, majdcsak elkezd beszélni egyszer.

2012. jan. 3. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%
tudom de ideraktam
2012. jan. 3. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

hát kedves Joys ha eddig nem aggódott a kérdező, most tövig lerágott körmökkel stresszelhet otthon....


kedves kérdező, azért nem kell mindent elhinni amit a google kidob :)

itt már megkülönböztetünk fiút és lányt.

a te fiadnál még nem beszélhetünk megkésett beszédfejlődésről!!!

lányoknál 2 éves kor után, fiúknál 2,5 éves kor után mondhatjuk.


egy átlag 2 éves gyermek szókincse 50 szó, beleértve a neveket is :)


mi járunk korai fejlesztőbe, így benne vagyok, ne aggódj emiatt! 19 hónaposan még semmiről nincs lemaradva :)

2012. jan. 3. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

250 szó, na ne nevettess már...

A gyermekorvosunk és védőnőnk is 30-50 szót mond, hogy annyit tudni kellene 2 évesen, de az sem baj, ha nem így van. A fiúk amúgy is később érnek meg a beszédre. A 250 szó esetleg arra vonatkozhat, hogy ennyit már megért ennyi idősen, de kimondani még nem tudja azokat.

2012. jan. 3. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Az én fiam 19 hónaposan kb 10 szót tudott sorolom, mert mindig felírtam: pápá, mama, mamma, apa, papa, tátá, és néhány állat. Amelyik állatot nem tudta, az vau vau volt. A sógornőm lánya már 8 hónaposan beszélni kezdett, ezért a sógornőm állandóan piszkálta Gergőt, hogy hogy le van maradva. Végtére én is parázni kezdtem, hogy már kéne hogy beszéljen, a szakorvos azt mondta, hogy semmi gond, mert a maga nyelvén mindent mond, gyakorolja a hangsúlyokat, és mindent megért. Végül is ha 1,5 évesen mondtam neki például, hogy menjünk vegyünk kenyeret, akkor hozta a cipőjét és a boltnál mutogatott, hogy mamma. Szóval akkor nekünk is azt mondta a szakember, hogy hiába van leírva valami a nagy könyvbe, átlag gyerek nincs, ezért átlagos beszédfejlődés sincs, minden gyereket egyénileg kell nézni..Nekünk is azt mondta akkor, hogy akkor van gond, ha nem érteti meg magát, és nem ért meg minket,és hogy egyelőre éneklejünk mondókázzunk, mutassunk egyszerű képeskönyveket, és mindent nevezzünk meg egy szóval. Vagyis ha villamost lát, ne kerteljünk, még csak annyit se mondjukn, hogy nézd ez a villamos, hanem csak annyit VILLAMOS és mutassun rá. Nekünk is azt tanácsolta, hogy várjunk, két éves koráig nyugodtan, ha addig sem kezd beszélni, akkor keressük újra De végül 22 hónaposan beindult, néhány nap alatt rengeteg szót kezdett mondani, két éves korára már egyszerű 2-3-4 szavas mondatokat is. Szépen, tisztán, érthetően beszél, rengeteg szót ismer, és most én mondhatnám, hogy bibi, mert az unokanővére tiszta beszédhiba,(bár ezt még simán kinőheti, csak azért írom, hogy semmit nem jelent, hogy 10 vagy 20 hónapos, amikor beszélni kezd.) hadar ha nálunk vannak a sógornőm tolmácsolja, hogy mit is akart mondani a lánya, aki néha bután néz a 1,5 évvel fiatalabb unokaöccsére, mert nem ismeri a szót, amit a fiam már tud. Szóval nyugi, nincs okod parázni, figyeled és ha úgy látod, hogy nincs minden rendben, akkor pl. logopédus segíthet beszédindításban is.
2012. jan. 3. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
2 éves a kisfiam és még nem tud 50 szót. De az elmúlt egy -két hétben nagyon belehúzott. Előtte csak az apa, anya, mama, papa volt és semmi egyéb. Most már minden szót utánnam mond, a legbonyolultabbakat is. Magától használni talán 20-30 szót használ. Mi is az állathangokkal kezdtük,lassan de biztosan haladunk. :-)) Szerintem ne aggódj, az én kisfiam 19 hónaposan szinte semmit nem mondott.
2012. jan. 3. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!