Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Más országokban a gyerek...

Más országokban a gyerek mennyi idős korában mennek vissza dolgozni az anyukák? Kire bízzák a kicsit?

Figyelt kérdés
Az érdekel, hogy külföldön azokban az "átlagos" családokban mi a helyzet, ahol szükség van az anyuka jövedelmére is. Mennyire támogatja az állam a kismamák otthon maradását, van-e bölcsőde stb.
2012. márc. 26. 15:38
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
87%

Olaszországban pl. kb. hat hetet maradnak otthon, sőt azt hiszem elég sok európai országban is. Volt egy amsterdami ismerős, ő is valami két hónapot mondott. Londonból volt pár kollégám, és elképedtek, hogy Magyarországon mennyi ideig vannak otthon az anyukák......................és ha tudnák, hogy sok anyuka még ezt is kevesli :)


Kint mondjuk jobban támogatják a kisgyerekeseket, sok munkahelyen van gyermekmegőrző (olyan, mint nálunk a bölcsi), ahova még szoptatni is lemehet az édesanya. Illetve hát ott a bébiszitterek természetesen, ugyanis a fizetések lehetővé teszik hogy az átlagcsaládok is alkalmazzák őket. Nálunk meg pl. luxusnak számít.


Én úgy gondolom, hogy valahol a kettő között lenne az arany középút.

2012. márc. 26. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Canadában 1 év. És nem azért megy anyuka vissza dolgozni, mert szükség van az ő fizetésére is. A "GYES" nem annyi, mint nálunk, közel egyenlő a fizetéssel.

Kire bízzák a kicsit? A bölcsödére. Ugyanis ott jóval jobbak a bölcsis viszonyok, mint itt Mon.

2012. márc. 26. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Hollandiában 8 hétig jár támogatás. A munkahelynek részmunkaidőben kötelező visszavennie az anyukát. Ilyenkor még sokan nem mennek vissza, többnyire a baba 6-18 hónapos korában mennek. Ilyenkor a lehetőségek: bölcsi (nagyon drága, valamennyit támogat az állam belőle, jól fizető munkahelyekkel megéri), bébiszitter, hogyha egy bizonyos szövetség vagy ilyesmi (pontosan nem tudom a nevét) tagja a bébiszitter, akkor a fizetése nagy része leírható az adóból, de sokan nagyszülőkre bízzák a gyerekeket. Itt többnyire idősebb korban vállalnak babát, ergo a nagyszülők általánosságban már nyugdíjasok, és örömmel vigyáznak a gyerekekre.
2012. márc. 26. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
52%
1. vagyok. Itthon valóban gyászos a bölcsi helyzet. Viszont a GYES is kegyetlen kevés. Mindenesetre kompenzálja némiképp a dolgot, hogy mi lehetünk a legtöbbet a picijeinkkel :) Mégis más, hogy nálunk mi látjuk az első lépéseiket, mi halljuk az első szavaikat, nem az idegen bébiszitter vagy a gondozónő :) Ez persze anyagilag rosszabb nekünk, de VALAMIT VALAMIÉRT.
2012. márc. 26. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Portugáliában 3 hónapig jár támogatás. De nagyon jók a bölcsik és az ovik, így nem probléma a felügyelet megoldása. Én próbáltam ötvözni a magyar szokásokkal (a 3 év szerintem rengeteg), és 2 évesen minden gyerkőcömet bölcsibe adtam.
2012. márc. 26. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Angliaban elunk. Itt 10 honap a gyes + a masfel honap szabadsag ami osszegyult. Ezutan mar csak a csaladi potlek jar + egy childtax credit nevu juttatas ami jovedelem fuggo. Szoval nem igen lehet ebbol megelni. Vagyis inkabb ugy irnam, hogy a ferjem fizetese eleg lenne honaprol-honapra valo tuleleshez es ehen nem hallnank de nallunk nem ez a cel.

Igy 1 eves volt a fiam amikor visszajottem dolgozni. Az allam annyiban tamogatja a bolcsodet (sajnos itt csak magan bolcsik vannak), hogy nekunk pl. 500£-ig adomentes. Ettol csokken a brutto fizetes es kevesebb az adozas. Viszont a munkahelyen nagyon csalad centrikusak. Barmi van a gyerekkel, el lehet menni, rugalmas munkaidoben lehet dolgozni, hogy kevesebb legyen a bolcsodei koltseg...

Eltem olyan Azsiai orszagban egy ideig ahol 2 het a gyes, utanna semmi juttatas nem jar. A munkaido nem 8 hanem 12 ora es olyan edesanyaval is osszehozott a sors aki a 12 ora utan meg ment 4 orat a masodik munkahelyere. Amig itt dolgoztam fel evig 2 anyuka ment el szulni es jott vissza. Szoval oket latva meg Isteni sorsom van. Nalluk a nagymama, rokonsag, edesanya... vigyar otthon a babara. Tapszer nincs csak a nagyon gazdag csaladokban. Igy a baba az anyuka lefejt tejet kapja vagy sima kecsketejet. A csaladok viszont nagyon nagyok es osszetartanak. Ritka amikor a csalad mas varosba vagy akkar par kilometerre is tovabb lakik. A hazuk alataban egymas mellett van vagy utan ott. Igy a gyerekfelugyeletet meg tudjak oldani. Bolcsi nincs csak majd ovoda 3-4 eve kortol.

2012. márc. 26. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Mi Franciaorszagban elunk. Itt ugy van, hogy jar a csaladi potlek, amit a gyerek 3 eves koraig kap az anya, illetve elso gyereknel max. 3 honapig, masodik gyerek utan max. harom evig jar kb. 350 euronyi havi tamogatas. A csaladi potlek 180 euro/gyerek. Itt altalaban 3-6 honap utan visszamennek az anyukak dolgozni. Itt is nagyon jo a bolcsode, sokat foglalkoznak a kicsikkel, mar 3 honapos kortol lehet oket vinni. Ezen kivul vannak meg csaladi napkozik, ennek is jo resze az adobol levonhato. Emellett ami nagyon szuper, ha apuka sokat dolgozik, es anyuka epp beteg, vagy az anyuka egyedulallo, a kormany kirendel egy ingyenes segitot, aki kijar vigyazni a gyerekekre neha, segiteni a haztartasban.


En is a kozeputat valasztottam, a gyerekeim egy evesen kezdik a bolcsit.

2012. márc. 26. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Gorogorszagban 2 honap utan visszamenek a nok (mar akinek van munkaja, sajnos ez a ritka). A babakra a nagyi vigyaz.

Mivel itt ugye van szieszta ido (tehat mondjuk 9-2 5-9 ig dolgozol. Csak azok tudnak dolgozni, akikek van segitseguk. Ha vkinek mondjuk nagyo jo munkaja van pl orvos stb, felfogadhat bebysittert esetleg.

Bolcsibe 2,5-3 eves kortol jarnak (de ugye az csak kb 1-ig van.)

2012. márc. 26. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Szintén Anglia..

Kezdjük ott hogy itt az sem divat hogy 3 hónapos terhesen kiír a doki, mert az a pénz amit itt adnak betegszabadságra, az épp elég az éhenhaláshoz hacsak a férj nem visz haza milliókat. 25. héttől lehet elmenni szülési szabadságra, de nem éri meg mert akkor a 9 hónap amit fizetnek onnan számít, tehát nagyon kicsi a baba amikor vissza kell menni. Tehát 9 hónap fizetett, de otthon lehet maradni egy évig, csak akkor az utolsó 3 hónap már nem fizetett, csak a családi pótlék meg egy ilyen adókedvezmény felé jár. Ha egy év után nem akarsz visszamenni, megszűnik a munkaviszony.

Nehéz, mert a bölcsi meg annyiba kerül mint amennyit keres az ember, itt nincs állami bölcsi. Ha minimálbért keres valaki akkor a bölcsi több mint a fizetés. Nagyon sok esetben az anyukák minuszban jönnek ki, de dolgoznak hogy ne legyenek munkanélküliek.

Otthon könnyebb ilyen szempontból, állami bölcsik vannak és nem kell olyan hamar visszamenni.


Azt megkérdezhetem hogy miért rossz otthon a bölcsi? Nem kötekedésképpen, csak érdekel. Tudom hogy otthon meg a pénz miatt sz*r a helyzet :S

2012. márc. 28. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Én írtam, hogy itthon siralmas a helyzet. Nem a bölcsik, hanem a bölcsikbe VALÓ BEJUTÁS.

Újpesten úgy van például, hogy ha 2012 szeptemberétől akarod beíratni, (mint nekünk pl.) már jelentkezni lehetett várólistára 2011 szeptemberétől! Mi jelentkeztünk várólistára már szeptember elején.....és már a sokadik sorszámot kaptuk, erre sem mondtak biztosat....


No: ez év JÚNIUSÁBAN derül ki, felvették-e a kicsit. Nekem gyed alatt megszűnt a munkahelyem, tehát júniusra keresnem kell, mert addigra kell, hogy legyen munkáltatói igazolásom, ugyanis ha nincs: nem veszik fel a gyereket.

Tehát: keressek munkát, hogy lobogtathassak munkáltatóit, mert az a felvétel egyik feltétele. De: ha találok munkát, még kiderülhet júniusban, hogy hoppá, nem vették fel a fiamat, ugyanis SORREND (jelentkezési) alapján veszik fel a kicsiket.

Tehát ebben az esetben lesz munkám, de nem tudom elvállalni mégsem, mert a gyereket meg nem vették fel bölcsibe.


Beszoktatás: szeptemberben, egy hetes. EGy hét szabi kell rá. Ha friss munkám van, nem fognak elengedni a beszoktatása.


És még vannak apró finomságok.....év közben nem lehet jelentkezni. Ismerősöm gyereke májusban született, májustól ő már csak gyes-t kap, de az ő gyereke is csak szeptembertől járhat bölcsibe, HA FELVESZIK.


Nálunk ez van :)


Ja, és 2012-es változás: az állami bölcsiknek is lesz napidíja, ami elég magasnak ígérkezik.

2012. márc. 28. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!