Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Szükséges orvoshoz/logopédusho...

Szükséges orvoshoz/logopédushoz fordulni ha egy 5 éves kisgyerek érthetetlenül beszél, vagy lehet még egy kicsit várni?

Figyelt kérdés

A kisfiú borzasztóan választékosan beszél, rendkívül bő a szókincse, és semmi másban nincsen elmaradva, sőt, bizonyos dolgokban iskolásokat meghaladó szinten áll (pl logikai gondolkodás).

Viszont a beszéde érthetetlen.

Csak a szűk család (anya, apa tesók) érti meg, mások szinte alig. Külső, hozzá nem értő szemlélőként olyan, mintha alig artikulálna és a nyelvét sem forgatná a szájában a hangképzésnek megfelelően. Szinte csak ömlik ki a beszéd a száján megformélás nélkül.

Későn kezdett el beszélni is, már majdnem 4 éves volt.


Nem tudom,hogy csak nekem furcsa, mert a 3 éves lányom szinte úgy beszél mint egy felnőtt (csupán egy hét hangot vét el néha), vagy ez tényleg nincsen rendben?


2012. máj. 9. 10:29
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
El kéne vinni.
2012. máj. 9. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Oviba nem jár?

Elvileg ott is évente nézi őket a logopédus, és szűrik, ha baj van.

Egyébként ha az enyém lenne, én vinném, de ha jól értem, nem a Te gyerekedről van szó, és az mindig necces egy közeli vagy kevésbé közeli ismerősnek szólni, hogy "gond van " a gyerekével. Ha nem vagy abban a helyzetben, hogy kérik a véleményedet, akkor nagy tapintattal kell ezt csinálni, már ha feltétlenül felelősségednek érzed, hogy szólj nekik.

2012. máj. 9. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Logopédus vagyok. Ha 5 éves a gyerkőc, akkor ideje lenne a logopédiai terápiának. Középsős? A legtöbb óvodában ilyenkor mérik fel a gyerekeket, szeptembertől biztos beosztják foglalkozásra.


A pöszeség élettani jelenség, 5 éves kortól (az iskola előtt egy évvel) már kell vele foglalkozni. Valamelyik gyerek szebben beszél, valaki nem, ő valószínűleg megkésett beszédfejlődésű, ez párosulhat súlyosabb pöszeséggel. Nincs értelme a gyerekeket összehasonlítgani, kérlek ne tedd, főleg a kisfiú szülei előtt.

2012. máj. 9. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
most kéne elvinni, mert hamarosan iskolába megy. egy ismerősünknek három gyermeke van, a legidősebb 7 éves és még óvodás... szegénnyel alig foglalkoznak valamit, egyáltalán nem fejlesztik, pedig nem most kezdődött nála a probléma. sajnálom is, mert így ki tudja, milyen jövő vár rá. mindenképpen vidd el szakemberhez, segíteni fog, elhiheted!
2012. máj. 9. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Köszi az eddigi válaszokat.

Ronról van szó,de nem merek szólni. :-(

Eszembe sem jutott összehasonlítani a gyerekeket, sem előtte sem a háta mögött, csak az objektivitás kérdés miatt merült fel bennem.... Úgy értem,ha nem lenne gyerekem akkor lehet hogy nem tartanám ekkora problémának?


A kisfiú járt bölcsibe is és óvodába is jár. Egyszer még 4 éveskora előtt voltak vele logopédusnál,mert nem beszélt, de ő azt mondta,hogy a szájának szervi baja nincsen, késik a beszédfejlődéssel,de még nem gond (akkor).


Én igazából attól félek,hogy így marad, mert a család megérti amit beszél, az óvónők is nagyjából már megszokták, és így szerintem ő maga is lusta szebben beszélni. Nem tudom.

Nagyon nem értek hozzá, ezért tettem fel a kérdést. Fel tudnám vezetni óvatosan az anyukájának valahogyan sértődés nélkül, de ahoz szükség van arra hoyg ne beszéléjek "zöldségeket", ergo tudjam,hogy igazam van.

2012. máj. 9. 10:42
 6/13 A kérdező kommentje:

Ja még az lemaradt,hoyg nem csak pösze. Az is.

De egyszerűen nem formálja a hangokhoz a száját, csak olyan körülbelüli hangokat ad ki (hű de nehéz ezt leírni),szóval olyan mintha nyelvduzzadása lenne meg nyáltúltengése.


Nem tudom másképp megfogalmazni, mert igazából hallani kellene. De végül is mindegy is, mert az a lényeg,hogy nem igazán lehet megérteni amit mond.

2012. máj. 9. 10:45
 7/13 anonim ***** válasza:
Ha öt éves, akkor nemsokára suli, ott gondjai lesznek szegénynek.
2012. máj. 9. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
egy ilyen ovistársa van a fiamnak is. én elképedek azon h se a szülők,se az ovónő nem tesz semmit. suliban-is-nagyon nagy hátrányban lesz. sajnos nem sokat tehetsz,bezélhetsz a szüleivel,h értsék meg,h hátrányba kerül,mert nekik kényelmes persze,h nem tesznek semmit,nincs macera különben is ők értik. de igy pl suliba tuti h később kerül majd,járhatja többször az ovi nagycsoportját,és ezzel nagyon kiszúrnak vele
2012. máj. 9. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Valószínűleg akkor renyhe a száj és nyelvizomzata. Tornával javítható, nem valószínű, hogy így fog maradni. Azt nem írtad, hogy milyen csoportos. Hacsak nem valami nagyon kis vidéki faluról van szó (elvileg ott is, bár a mai világban ki tudja), látnia kell az óvodában logopédusnak.

Inkább erről érdeklődj az anyukánál, hogy tud-e róla, volt-e már az oviban logopédiai szűrés. Egészen biztos, hogy ha a szülőnek nem is "tűnne fel" a beszédhiba, az óvónőknek igen, és jelezni, kérni fogja a vizsgálatot, terápiát.

2012. máj. 9. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Az én fiam is ilyen. 4.5 éves. Mondjuk ő semmivel se tart előrébb logikai gondolkodás meg amiket írsz inkább átlagos, életkorának megfelelő. De beszédje nagyon hibás. Heti 2 szer kell neki logopédia és itthon is próbálunk gyakorolni ( az egy másik kérdés hogy ha nem jó pillanatában kapom el akkor ordít és ellenáll minden feladatnak). Mivel évvesztes így egy évvel amúgy is később megy szerencsére. Én nagyon nem lennék nyugodt az anyuka helyében...
2012. máj. 9. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!