Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan kezeljem helyesen 3,5...

Hogyan kezeljem helyesen 3,5 éves kislányom féltékenységét?

Figyelt kérdés
8 hónapos a fiam, eddig is volt testvérféltékenység, de mindig tudtam (remélem helyesen) kezelni. Most viszont a nagyobb állandóan azt csinálja, hogy amihez a pici odakúszik, azt azonnal kiveszi a kezéből, és felkiállt, hogy "Na pont ezzel szeretnék is is játszani!". Mindent elvesz tőle, és engem is felszólít, hogy én is vegyem el tőle a játékokat. Ezt akár percenként is eljátsza. Eddig mondogattam neki, hogy milyen csúnya dolog az irígység, de semmit nem ér.
2012. szept. 1. 21:41
 1/6 anonim ***** válasza:

1. Próbáljuk átérezni gyermekünk helyzetét, és igyekezzünk megkönnyíteni számára a kistestvér elfogadását azáltal, hogy nem állandóan az érkező kis jövevényről beszélünk, és nem figyelmeztetjük előre, hogy: "Nagyon kell majd rá vigyázni! Nem szabad hozzányúlni! Nagyon csöndben kell majd lenni körülötte! Szeretni kell ám a kistestvért!", stb.

Ha megszületik a baba, akkor úgyis mindent megbeszélünk majd a nagyobbal, de azt is mindenképpen szeretettel, türelemmel, és segítségkérően, hogy érezze, partnerek vagyunk, sőt nagyon büszkék vagyunk rá, hogy majd bizonyos dolgokban segíteni is tud nekünk.

Tehát beszélgethetünk vele a kicsi érkezéséről, de nem kell ezután mindennek arról szólnia.

2. Járjunk a nagyobb kedvében legalább addig, míg meg nem érkezik a pici, hiszen utána úgyis sok mindenről le kell mondania. Szervezzünk olyan programokat, amelyek őt érdeklik, és amelyekre a kistesóval még jó ideig nem jutnánk el.

3. Készítsük föl arra, hogy néhány napig anya bent lesz a kórházban, és addig apa vagy a nagyszülők lesznek vele, de ha már anya és a kicsi hazajönnek, akkor újra együtt lesz a család. Beszéljünk arról is, hogy miért kell a kórházba menni, sőt esti mese gyanánt is mondhatunk hasonló témájú történetet a szülés előtti időszakban. A történet lényege azonban az legyen, hogy az anyukának nagyon hiányzott a nagyobbik gyermeke odabent a kórházban is, és rendkívül boldog volt, amikor újra együtt lehettek!

4. A kicsi megszületése után ügyeljünk arra, hogy a nagyot soha ne tiltsuk ki a szobából, ne ripakodjunk rá, ha valamivel hangoskodik, hanem szeretettel, kedvesen beszéljük meg vele, hogy az adott viselkedés miért okoz gondot. Amíg a picurit szoptatjuk, addig ő is ott lehet, együtt verset mondhatunk, énekelhetünk, ill. anya másik oldalához ő is odabújhat. Így nem érzi magát kirekesztettnek, elhanyagoltnak. Feladatot is kaphat, például mindig ő hozhatja oda a textilpelust a büfiztetéshez.

5. Ha rokonok/ismerősök érkeznek babalátogatóba, akkor a nagyobbik gyermeknek is hozhatnak ajándékba valami apróságot, hozzá menjenek oda, őt csodálják meg először, vagy hallgassák meg milyen új verset tanult az óvodában, stb., mert ez a kicsinek semmilyen problémát nem okoz, ám nagymértékben hozzájárul a nagy lelki békéjéhez. Fordított esetben azonban elsőszülöttünk nagyon elhanyagoltnak és szomorúnak érezheti magát, melynek következménye az lesz, hogy rosszalkodással, durvasággal próbálja kivívni figyelmünket.

6. Az első időszakban a kicsi még sokat alszik, így jut időnk arra, hogy a nagyobbal is nyugodt körülmények között játszhassunk. Nagyon fontos, ne hanyagoljuk el! Szervezzünk kettesben olyan programokat (amikor a kicsi alszik, és a nagyi vagy az apu tud rá vigyázni), amelyek az ő életkori igényeinek megfelelőek, élményteliek, vidámak, mert ezek mindkettőnket feltöltenek.

7. A régi megszokott szertartásokat tartsuk meg! Ha eddig minden este az anyu mesélt, akkor ennek ezután is így kell lennie. Az esti összebújás egyébként is nagyon fontos, ebben a megnyugtató együttlétben könnyebben megnyílnak a gyerekek, elmesélik mitől félnek, mi bántja őket.

8. Fokozzuk a testi kontaktust igénylő játékokat! Csiklandozós, gyömöszölős, ölbe vevős játékokra ekkor fokozottan szüksége van elsőszülöttünknek, hiszen azt látja, hogy a kicsit is gyakran felvesszük, dajkáljuk, s ez neki is jár.

9. Ne lepődjünk meg, ha a nagyobb is újra bepisil, bekakil, esetleg hisztisebb lesz. Az új változások gyakran eredményezik, hogy a gyermek egy átmeneti ideig visszaesik egy korábban már elhagyott fejlődési szintre. Ilyenkor el kell fogadni őt így is, legyünk türelmesek és megértőek, a szidás csak ront a helyzeten. Azt is vegyük figyelembe, hogy a nagyobb azt látja, hogy a kicsinek is szabad bekakilni, bepisilni, sírni, ordítani, és őt senki nem szidja meg emiatt, hanem még dajkálják is. Természetes, hogy ő is megpróbálja ilyen módon megszerezni az anyu figyelmét, törődését. Ha szeretettel, türelemmel vagyunk iránta, akkor ezek a tünetek pár héten belül rendeződnek.

10. Gyakran előfordul, hogy a testvérféltékenységnek a 8-10. hónapig semmi jelét nem tapasztaljuk. Ekkor azonban a kistesó is elkezd közlekedni a lakásban, egyre aktívabb, rengeteg törődést, odafigyelést igényel már csak azért is, mert ha két percig nem nézünk rá, akkor szétszedi a lakást. Nagyobbik gyermekünk esetleg csak ekkor kezdi "betolakodónak, idegesítőnek" érezni a kicsit, aki folyton láb alatt van, szétrombolja az építményeit, széttépi, összefirkálja a rajzait, könyveit, stb. Természetes, hogy nagyobbik gyermekünk dühös, és olykor látni sem akarja a kis rombolót. Ezeket az érzéseit is el kell fogadnunk, és törekednünk kell arra, hogy az ő érdekeit is megvédjük a kicsivel szemben, tehát érdemes megbeszélni, hogy mikor mehet be a kicsi a nagyobb szobájába és mikor nem, melyik játékokat vagy könyveket kell olyan magasságba menekíteni, hogy a kicsi ne tehessen bennük kárt.

11. Ha a nagyobb megüti a kicsit, az természetesen nem elfogadható módja a nemtetszés kifejezésének. Gondoljunk arra, hogy mi magunk, modellként szolgálunk gyermekeink számára, tehát ha nagyobbik gyermekünk kezére, fenekére gyakran rácsapunk, abból nem azt fogja megtanulni, hogy ezt vagy azt a dolgot nem szabad csinálni, hanem azt, hogy ha anyunak vagy apunak valami nem tetszik, akkor üt, tehát ha nekem sem tetszik valami, akkor én is ütök - gondolhatja ő, és így adott esetben megüti a kistesót. Fontos, hogy azt lássa a gyermek, hogy a düh és harag is elfogadható emberi érzelmek, de kiélésüknek egyéb módja is létezik, mint a másoknak való fájdalom okozása. (Pl. ha valaki dühös, akkor vonuljon félre, és várja meg, míg lehiggad, és tud szépen, nyugodtan együtt lenni a többiekkel.)

12. Ne mindig a nagyobbat szidjuk le! A kicsik ugyanis hamar rájönnek, hogy ha ők sírnak, akkor az anyu azonnal ugrik, és máris a nagyobbat szidja. Ezt jól ki is tudják használni, és ha nem tetszik nekik valami (nem kapják meg az értékes könyvet vagy nem rombolhatják szét az új építményt), akkor egyből ordítanak, mint akit nyúznak, mi pedig berontunk, és egyből nekiesünk a nagyobbiknak. Érdemes előbb megkérdezni, hogy mi is történt valójában. Nagyobbik gyerekünk ugyanis gyakran kerülhet az ártatlanul megbüntetett gyermek helyzetébe, ami nagymértékben rontja a kettőnk közti érzelmi kapcsolatot.

2012. szept. 1. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! Akkor mit is kellenne tennem?
2012. szept. 1. 22:30
 3/6 anonim ***** válasza:
Én semmit nem csinálnék, szerintem az ilyesmit attól hagyja abba leginkább, ha semmilyen hatást nem ér el vele, nem reagálsz rá egyáltalán. Mivel a kisebb még nagyon pici, az éntudata sem alakult ki, őt egyáltalán nem zavarja ez a viselkedés, az sem kizárt, hogy valamiféle játéknak veszi. A nagyobb felkiáltásából egyértelmű, hogy a te figyelmedet akarja felkelteni vele. Szóval ha ő elveszi a játékot a kisebbtől, észre se vedd! Ha téged kér meg, hogy vedd el, akkor meg mondd azt, hogy most nem azzal akarsz játszani, és hagyd annyiban a dolgot! Pillanatok alatt le fog szokni róla.
2012. szept. 1. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
6hós és 3éves3hós :-) Ugyan ez a helyzet.Avval a különbséggel,hogy nálunk ez hangzik el:Ez az enyém!És a kezébe nyom valami alap játékot,hogy ez meg az övé és játszon avval a pl.rágókával. Már egy ideje mondjuk,hogy ne vegyen el mindent,nem szép dolog.Anyósom azt mondja neki,hogy undok és irigy.(Ez utóbbi nem tetszik nekem)Anyu azt találta ki,hogy nála minden a mamáé és majd ő eldönti,hogy ki mivel játszik.Én ma bepipultam és látványosan összeszedtem pár kedvenc játékot ami a nagyobbiké és mondtam neki hogy ilyen érzés amikor mindent elvesznek tőle és átvittem a mi szobánkba a fiam.Sírt kb.5percet és akkor még nem engedtem be,hanem megbeszéltük hogy csak akkor jöhet be a gyerek szobába, ha játszhat a kistesó is nyugodtan és nem kapkodja ki a kezéből a játékokat.És nincs ilyen hogy az enyém-tiéd.Egész délután nem volt gond.Később elővettem az elkobzott kedvenc játékokat és mondtam az egyikre hogy adja oda a tesónak.Evvel se volt gond.Még nem tudom hogy meddig lesz hatásos ez a mai akció,de mára bevált.Olvastam,hogy hagyjuk rá.Szerintem meg kell tanulnia,hogy nincs mindig az amit akar.Az oviban se veheti ki a játékot csak úgy a másik kezéből.Persze eddig is percenként veszekedhettem volna vele a viselkedése miatt,de nem szóltam rá annyit mert azt se akartam hogy az egész napja arról szóljon hogy anya mindig rászól a testvére miatt.Mellesleg tegnap a 10éves unokatestvérével játszott a 3éves és az egyke unokatesó is egyfolytában azt hangoztatta,hogy ez az övé és a fiam ne jászon vele....
2012. szept. 2. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
koszonom! A kicsibol sirast valt ki amikor elveszi tole a jatekokat, tehat annyira mar nem kicsi. Valahogy nem birom ki, hogy ne avatkozzak kozbe, bánt a dolog, ugyanakkor aterzem a nagyobb helyzetet is, de... Kedves utolso! Ha valami bevalik, kerlek oszd meg majd velem, es en is viszont!
2012. szept. 2. 08:35
 6/6 anonim ***** válasza:
Utolsó vagyok.Úgy néz ki bevált.Most is elő fordul,hogy elveszi a játékot,de már nem annyira jellemző.Ha nagyon eldurvult a helyzet,akkor emlékeztetem hogy elveszem én is a játékait.Emlékszik rá és rögtön nem veszi el.Közben el kezdett oviba járni és lehet hogy ez is befolyásolja a viselkedését.
2012. szept. 6. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!