Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Szelektív mutizmusnál (a...

Szelektív mutizmusnál (a gyerek csak itthon beszél) milyen módszerek váltak be?

Figyelt kérdés
3 és fél éves kisfiamnál szelektív mutizmust tapasztalunk. Itthon beszél, de az oviban nem beszél se tanárral, se más gyerekekkel, pedig folyékonyan beszél magyarul, az angollal is elboldogul, és a többi csoporttársánál többet tud (30-ig számol angolul, ismeri az ABC összes nagy- és kisbetűjét, stb.) Az interneten rengeteg ötletet olvastam a szelektív mutizmus kezelésére, de most olyanoktól várok válaszokat, akiknek tapasztalata van, hogy a saját gyerekénél milyen trükk vagy megoldás hozott javulást.

2013. febr. 7. 06:30
 1/4 anonim ***** válasza:

Szia! Ne haragudj, hogy érdemleges választ nem tudok adni, de hasonló tüneteket produkál a kisfiam is. Ő ugyan 2 éves múlt még csak, de hónapok óta bővített mondatokban beszél, megmondja a nevét, életkorát, lakcímét, több verset is elmond, de senki mással nem kommunikál, csak itthon, velünk. Sőt, ha szólnak hozzá idegenek, vagy olyan felnőttek, akikkel akár napi szinten is találkozik, még a szemét is becsukja, hogy ne is lássa őket! Nekem ez nagyon ijesztő, és érthetetlen, meg persze kínos is. Sorra megsértődik mindenki, mert ahelyett, hogy visszamosolyogna, mint más kisgyerekek, ő így viselkedik, és ezt az emberek többsége visszautasításként, saját kudarcaként éli meg! Köszönöm a kérdésedet, mert ahogy utánanéztem, talán a szeparációs szorongással együttjáró átmeneti mutizmus tünetei ezek. Persze védőnő, gyermekorvos csak legyint: majd kinövi...

Nálatok mikor jelentkeztek először a szelektív mutizmus tünetei? Szép napot!

2013. febr. 7. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Úgy olvastam, ha nem kezelik, nem növi ki. A 'selective mutizm' wikipédiás szócikk angol nyelvű oldalán elég sok kezelési módszert mondanak, csak jó lenne tudni, hogy kinél vált már be valami.


Eddig sajnos nem tűnt fel nekünk, mert külföldön élünk, minden nagyszülőtől távol, és barátaink se nagyon vannak közelben, csak most, hogy 3 hónapja elkezdte az iskolát (óvoda jellegű), a tanárnő szólt, hogy csak gesztusokkal kommunikál, max 1 szóval, de nem többel, de a többi kisgyerekhez egyáltalán nem szól. Most estünk neki az internetnek, hogy mit lehetne tenni, sokan ajánják, hogy minél gyakrabban hívjunk át más gyerekeket először hozzánk, majd néhány alkalom után semleges helyen találkozzunk (pl park), aztán ha már kicsit felszabadultabbnak tűnik, akkor mi menjünk át máshoz. Ajánlják még a csoportos sportokat, pl foci, ebben a korban nyilván csak a labda közös kergetése. és nagyon fontos az okosok szerint, hogy ne kényszerítsük beszédre.Valahol olvastam, hogy jó lehet ilyesmi, hogy köszönésért matrica jár, 10 matricáért valami meglepi, aztán ezt lehet továbbfejleszteni mondatokra. Szóval mondanak rengeteg mindent, csak jó lenne tudni, mi az, ami tényleg beválik. Állítólag a 2 éves korban elkezdett kezeléssel 4 éves korra megszűnhet a gond.

2013. febr. 7. 13:41
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Az én kisfiamnál is ez volt a diagnózis 3évesen. Csak velem volt hajlandó beszélni! Még az apjának is csak unszolásra válaszolt,ha kérdezett tőle valamit! Az ovódában sem beszélt egyik óvónővel sem,csak a gyerekekkel! Szegeden azt tanácsolták (1hetet bekellett feküdnöm vele),hogy vezessünk egy füzetet,amibe nap-mint nap gyüjtheti a matricákat,ha ügyesen válaszol! 10 matrica 1 apró ajándék!(Elmentünk a boltba,s választhatott valamit amit szeretne) Eleinte nem sok matrica szaporodott,de idővel rájött,hogy jól jár ha beszél,mert lesz matrica,s a matricákért ajándék! Most 5 és fél éves,és rengeteget javult! Válaszol ovónéniknek,felnőtteknek! Ritkán előfordul még hogy nincs kedve,de most már nyugodtabb vagyok! Az iskolától még félek,de év vesztes,talán addigra még sokat érik az esze! :-) Remélem hasznos választ írtam.
2013. febr. 7. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Kerestem a neten, és találtam ezzel a betegséggel kapcsolatban egy fórumot:


[link]


Esetleg nézd meg, hátha segít...

Köszönöm, hogy reagáltál, hát én most már egyre jobban megijedek, mert a kisfiam hajszál pontosan ilyen, bár ő gyerekekkel kommunikál, sőt ő megy oda, és köszön nekik, tehát kezdeményez. Felnőttekkel viszont egyáltalán nem. Ma pl a boltban egy sűrűn látott hölgy szólt hozzá kedvesen, de ő csak lehajtotta a fejét, én meg próbáltam noszogatni, hogy figyeljen, de láttam, hogy már könnyes a szeme... A belinkelt fórumon érdekes tapasztalatokat írnak!

Biztosan hamar megoldódik a problémátok, csak nyugodj meg, könnyű mondani, tudom...

2013. febr. 7. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!