Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan tudnám leszoktatni az...

Hogyan tudnám leszoktatni az egész napos evésről, vagy hogyan tudnék nem foglalkozni a dologgal?

Figyelt kérdés

Párom lánya 6 éves és szörnyen sokat eszik. Nem is azzal van baj, hogy sokat hanem hogy egész nap folyamatosan. H-P-ig velünk van akkor próbálom kordában tartani, de péntek délutántól vasárnap estig a nagyszülőknél ők meg teljesen normálisnak tartják ezt a dolgot. Mikor itthon van még haza se értünk már azt kérdezi, hogy mi lesz a vacsora, az oviba eszik rendesen itthon mégis folyamatosan csak enne. Eddig nem volt gond, mert ha kellett neki valami a hűtőből, vagy a szekrényből akkor kérte, mostanában viszont rászokott, hogy kiszolgálja magát és sokszor észre se veszem, hogy eszik. Mivel tudja, hogy nem nassolhat egész délután már szégyenli kérni így kiszolgálja magát. Éhesnek nem éhes, de mindig enne valamit. Jön-megy a lakásba hol a kolbászból harap egy falatot, 10 perc múlva már a csokis szekrénybe matat. Az az első ha hazajön az oviból hogy ülne be a tv elé és enne. Ha mesét néz eszik, ha unatkozik azért eszik, ha sétálni megyünk akkor is enne. Míg itthon vagyunk azért normális határok között tudom tartani, de hétvégén elszabadul vele a pokol. Szó szerint egész nap eszik a nagyszülőknél. Nem a nagyszülők etetik, egyszerűen kiszolgálja magát. Tegnap ott voltam velük egész nap és szörnyű volt látni ahogy az a kislány tömi egész nap magát.

Leírom a tegnapi napját, kíváncsi vagyok mert lehet csak nekem sok ez a mennyiség:

Reggelire 2 nagy szelet májkrémes, kolbászos kenyér. Aztán jött-ment játszott közbe olyan 10 percenként egy-két sajtos pogácsa. Főzés közben mindenbe beleevett (kisült a krumpli abból is 2-3 marokkal evett, két-három marék sajt, fél rántott husi mikor kisült), közbe a tata hozott neki 2 csokit, azt is benyomta. Jött az ebéd abból is evett rendesen, aztán 6 nagy kocka almás kalács + megint pogi. Délután megint egy tábla boci csoki, túró rudi, 2-3 almás kalács, kindertojás. Este vacsi aztán még almás kalács + pogi+cukros lötty üdítők. Tudott volna még enni, de már én szóltam rá hogy elég legyen.

Nem szoktam sajnálni soha senkitől semmit, főleg nem a kaját de ez nekem nem normális mennyiség teljesen kiakadtam tegnap és minden hétvégén ez van. Párom egész családja túlsúlyos, 100 kiló fölöttiek, párom is az volt de szerencsére ő észbe kapott és lefogyott, de a kislány is erre a sorsra fog jutni ha így tömi magát állandóan. Hiába mondom neki, hogy ne egyen annyit még kicsi, nem érti meg. Csak annyit érek el vele, hogy rossz érzése lesz miatta. Tegnap is ha rászóltam, hogy ezt már ne edd meg, majd ebéd után megeheted lerakta, de ahogy kitettem a lábam, már nyúlt is utána. Nem érdekli amit mondok neki. Ha itthon van hallgat rám, de ha többen vagyunk elereszti a füle mellett amit mondok neki. Abban a pillanatban azt csinálja amit mondok, utána megy keresztanyához, mamához, tatához vagy épp aki ott van. Próbáltam beszélni velük, hogy nem kellene zabáltatni a gyereket, de meg se hallják csak dícsérgetik a gyereket hogy milyen jó kis husis. Most még nincs elhízva, de eléggé a normál érték tetejét veri. Ami még rossz az egészben, hogy mindemellett szörnyen lusta és alig mozog. Van hogy rá is rájön a rohangászhatnék, de ez ritka. Leginkább bent ül, tévézik, rajzol, fűz, szóval bármit csinál csak az mozgással ne járjon. Ha megyünk oviba és gyalog megyünk akkor fájlalja a lábát, elmegyünk sétálni 10 perc után elunja magát és kérdezi, hogy mikor megyünk már haza. Eddig próbáltam egészséges életre nevelni, de így semmi értelme az egésznek, hogy a saját rokonait nem érdeklik a gyerek egészsége. Már-már ott tartok, hogy nem erőlködök, meg nem veszekszek feleslegesen a kislánnyal, inkább ráhagyom, nem érdekel engem se, majd 18 évesen rájön mikor 150 kiló lesz, hogy le kellene fogyni. De olyan rossz látni, hogy ennyire lusta. Mivel én 1 éve vagyok velük, eddig jóformán a nagyszülők meg a rokonok nevelték, hétvégente mindig ott van így sokat nem ér a szavam.


2014. ápr. 6. 16:01
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Mondjuk el kéne vinni kivizsgáltatni, mert ha tényleg egész nap eszik, akkor valami betegség is lehet a háttérben. Azért amiket írsz, az nem "nasi" mennyiség, lehet, hogy tényleg éhes.
2014. ápr. 6. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Hát ez szörnyű :(

Egy árva szem gyümölcsöt, zöldséget nem evett ezek szerint tegnap, de borzalmas mennyiségű szemetet.

És ne hidd, hogy én vmi egészségmániás vagyok!

Sajnos kövér vagyok és nehezen tudok parancsolni magamnak, hogy ne zabáljak mindent összevissza. De ez még nekem is sok.

Rettegek, hogy a lányaim is kövérek lesznek. Egész egyszerűen letiltottam őket a tv-ről (leáll az agyműködésük), ha édességet akarnak enni, akkor kapnak, de nem sokat, viszont mindig kapnak gyümölcsöt.

A nagyszülők nálunk is ilyenek, mint Nálatok.

És a párod hogy reagál? Mert azt nem írtad. Édeskevés, hogy Te segíteni akarsz, ha apuka meg nem (tud).

Erőszakosnak és "szemétnek" kell lenni. Nincs végtelen mennyiségű nasi, egyen gyümölcsöt, és igenis sétálni kell, ha már nem sportol. De ehhez apuka kell!!! (Mert Te marha könnyen megkapod, hogy mi közöd hozzá.)

2014. ápr. 6. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Vigyétek pszichológushoz, ez evészavar, vagy orvoshoz, pajzsmirigybetegség, hormonzavar. Menjetek el egész napra kirándulni, vigyetek napi 3 evésre való ételt, nem nasit, neg vizet, más nincs, vagy szed füvet. Drasztikusan. Mztassátok neg neki a super size me filmet.
2014. ápr. 6. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Biztos nincs betegsége, mert hét közben én nem engedem meg neki ezt a mértéktelen nassolást és semmi baja. Nem mondom, hogy soha nem kap édességet de nem minden nap. Gyümölcs mindig van itthon, abból annyit eszik amennyit akar. Van hogy csinálok gyümisalátát, vagy gyümilevest olyankor néha kimegy, eszik belőle de nem sokat. Ha viszont mondjuk süti, csoki vagy valami nassolni való van akkor megállás nélkül rájár addig eszi ameddig van utána meg fájlalja a hasát. Sokszor van, hogy vacsizunk és úgy félti a hasát, hogy nem marad neki kaja hogy telepakolja a tányérját holott ebédnél, vacsinál sose szólunk rá hogy mennyit egyen aztán meg fájlalja a hasát. Lehet ott is ki kellene "porciózni" neki az adagot, de akkor meg ha elfogy neki akkor kér még hogy mondjam neki mikor van még belőle, hogy nem ehet többet? Páromat meg inkább hagyjuk ilyen szempontból. Ő ugyanilyen, rengeteget eszik + minden este muszáj sütiznie, csokiznia vagy valamit nassolni a tv előtt. Szerencsére nála elértem azt, hogy ezeket a nassolásokat mikor a kislány lefeküdt és nem látja akkor eszi. Aztán meg tüntetem el a nyomokat, hogy a gyerek ne lássa a chips-es meg csokis papírokat. Párom sokat mozog, dolgozik is nála nem olyan nagy baj.
2014. ápr. 6. 16:42
 5/12 anonim ***** válasza:

azért egy hat éves már elég nagy,el lehetne magyarázni neki a dolgokat.Először is mozgásra kellene nevelni.Próbáljatok ki neki különböző mozgásokat,és heti kétszer mozogjon 1-1 órát.Tánc vagy valami küzdősport,úszás torna.Ki kell többet próbálni,és amelyik megtetszik neki.Én a 4,5 éves fiamat már egy éve hordom mozogni,mert már ilyen kicsi korban meg kell szoknia,szeretnie a mozgást.Több dolgot is kipróbáltunk mi is,volt ami nem tetszett,oda nem mentünk többet.

Napi öt étkezést kell neki beosztani,és igenis ki kell adagolni.Keress a neten kövér emberekről képeket,és mutasd meg neki,hogy belőle is olyan lesz,csúfolni fogják.(sajna én is állandó súlyproblémával küzdök)

reggelire adj szénhidrátot,kenyeret,péksütit,cukrozatlan müzlit joghurttal

tízórai gyümi

ebéd-normál ebéd

uzsonnára ehet nasit,de mértékkel(a tábla csokin ledöbbentem a rengeteg süti után).1-2 tejszelet,kismackó,rudi

szerettesd meg vele a répát,azt ehet ehet evések között felkarikázva.(mi a munkahelyemen nagyon rászoktunk,az egész csapat répát nasizik)

vacsorára kevés szénhidrátot adj,inkább fehérjét,tojás,virsli,felvágott,sajt fél szelet kenyérrel.mindig legyen zöldség,amit szeret,paprika,retek,savanyú kápi stb.

és beszélj a nagyszülőkkel,hogy a gyerek közel áll a cukorbetegséghet,sőt lehet már inzulin rezisztenciája van.Ezt komolyan mondom,nem ártana egy vérvétel,amiben inzulint is néznek.Nekem is ez van sajna,és ez egy ördögi kör.Ahhoz,hogy a szervezetem normális szinten tudja a cukrot tartani,inzulint termel.Ahhoz viszont szénhidrát kell,nem is kevés-Ezért zabáltam a szénhidrátot,hogy tudjak inzulint termelni,ettől persze a cukor meg nőtt,és még több inzulin kellett és így tovább.ördögi kör.és egy ugrás a cukorbetegség.

próbáld elrettenteni a cukorbetegségtől,inzulin szuri,állandó cukor mérés,szövődmények stb.persze azért az ő szintjén

és a vérvételt mindenképp tanácsolom.

kérd ki dietetikus véleménmyét is,de szerintem 1700-1800 kalória elég kell legyen egy hat éves gyereknek.ezt ne lépjétek túl.

2014. ápr. 6. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

első gondolatom az volt nekem is hogy kellene egy vérvétel,itt valami sztem azért csak van a háttérben!Azért ez nem normális hogy egy egész tábla csokit benyom egy 6 éves meg hát a többi mennyiség sem semmi!A múltkor itt két kérdésnél is kiderültek ételallergiák(lisztérzékenység azt hiszem)hogy folyamatosan evett a gyerek(viszont folyamatosan járt is a wc-re)úgyhogy egy vérvétel mindenképpen kellene.

A másik ami szöget ütött a fejembe hogy anyukáról nem nagyon írsz,soraidból azt veszem ki nemnagyon vesz részt a kislány életébe ergo ez a "zabálás" lehet pszhihés alapon is tehát elvinném egy pszhihológushoz is!

A harmadik meg a mozgás:ez csak is rajtatok múlik,biciklizzetek,járjatok játszótérre,gökorizzon bármi!Azért neharagudj meg de ha ovi után a gyerek csak ül a tv előtt meg gyönygöket fűz csak az igenis a szülő hibája!Persze az én fiam is egy időben bepróbálkozott hogy ő fáradt meg itt fáj a lába meg ott de én ennek nem dőltem be,mondtam neki jól van akkor te itthon maradsz de mi kimegyünk a játszótérre,mondanom sem kell mint a kisangyal úgy öltözött és jött!Most már nem szokott bepróbálkozni a lustasággel,sőőőt ő mondja hogy menjünk Anya biciklizni,motorozni stb!Az alapokat ebben a korban teszed le egy gyereknél,ha ezt most megszokja akkor nagyobb korában is szeretni fogja a mozgást!Vagy írassátok be az ovi keretein belül tornára,úszásra,néptáncra bármire amire a többi ovitársai is járnak és akkor még a motíváció is meg van ha a többiek is ott vannak és csinálják!


Apukával meg komolyan ülj le beszélgetni hogy változtatni kéne a kislány életén!

2014. ápr. 6. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

1 a nasit meg se veszed, nem sütsz sütit,

2 a párodnak meg a munkahelyén nasizon otthon tilos

3 a gyereket tesék lefoglalni, kimeni vele focizni, sétálni... akkor majd nem zabál unalmában

2014. ápr. 6. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Nem vagyok nasiellenes és egészségmániás sem, de a ti esetetekben azt tenném, hogy megszüntetném otthon az ilyen jellegű kajákat. Ha nem veszed meg és nincs otthon ilyen, akkor nem fogja megenni. Ha ez szépen működik már, akkor alkalomszerűen visszavezetném a nasit, mert a teljes tiltás hosszútávon nem célravezető, meg kellene tanulnia mértéket tartania.


Az, hogy mennyire szeret rohangálni, az rajtatok is múlik ugyan, ugyanakkor veleszületett temperamentum kérdése is. Nem egyformák a gyerekek, van, aki "lassabb" típus, ezt is tiszteletben kell tartani. Viszont sokat javíthatsz rajta, ha motíválod valamivel a mozgásra. Egy ennyi idős gyereknek a séta ehhez gyakran kevés. Az én egyik gyerekem is lusti, a séta szótól kifejezetten rosszul van, hiába beszélgetünk közben, akkor is egy céltalan dolog számára. Viszont ha van valami célja a mozgásnak, akkor sokkal aktívabb, pl gyerek, menjünk játszótérre vagy nézzük meg ezt vagy azt itt és ott stb.

2014. ápr. 7. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Őszintén szólva szerintem addig túl sok mindent nem tudsz tenni, amíg a nagyszülők hétvégente telezabáltatják és még bíztatják is rá. Az a baj, hogy így olyan szokásokat alakítanak ki a gyerekben, ami egész életében meghatározó lehet az étkezés szempontjából. Párod is nyilván azért eszik annyi nasit, mert vele is ezt csinálták kiskorában, és ha egy gyerek egyszer ezt megszokja, akkor nagyon nehéz ezt később megváltoztatni.

Pároddal beszélj mindenképpen, őt próbáld meggyőzni, hogy beszéljen a nagyszülőkkel, hogy ne etessék egész nap a gyereket, és főleg legalább csokit ne adjanak/vegyenek neki, ha már úgyis egy csomós süti is van itthon. Próbáld meggyőzni párodat hogy ez hosszú távon nem mehet így, nem egészséges. Hétközben meg csokit egyáltalán ne adj neki, max kis szelet sütit ehet alkalomadtán, ezt próbáld minél többször elmagyarázni a kislánynak is.

2014. ápr. 7. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Itt írta is valaki a mértéktelenséget, szóval ez a baj, hogy nem tud mértéket tartani nem tudja mi az elég. Sajnos ez a rokonokra is jellemző páromra is és ez nem csak az étkezés hanem az élet más területein is előjön. A tiltásnak nem vagyok a híve, a túlzásba vitt egészséges életmódnak sem. Egyen csokit, sütit de ne mértéktelenül. És tényleg olyan rossz hogy én hét közben odafigyelek, a hét végén meg bepótolja az egész heti nasi adagot szó szerint. Tegnap a vacsinál kipróbáltam, hogy csak annyi vacsit csináltam neki, amennyi szerintem elég egy ekkora gyereknek. Még el se kezdett enni már kérdezte hogy csak ennyi van? Eddig úgy voltam vele 6 évesen már rá kell szoktatni, hogy tudja mennyit szed ki magának a tányérjára, mennyi az az adag amennyit meg akar enni, de ezek szerint ki kell tényleg adagoljam neki:( Az a baj, hogy tudom ha nem vagyok ott akkor nem fog kevesebbet enni. Az óvodában is mondták már, hogy valami sportra be kellene íratni, leginkább az úszást javasolták, mert a magatartására is kihat a mozgásszegény életmód. Sajnos elég szétszórt és figyelmetlen. Az a baj az úszással, hogy szerintem nem elég intenzív. Persze meg kell tanulnia úszni, de mivel még nem tud kell azért jó pár hónap mire megtanul, mert sajnos még a haját se meri beletenni a vízbe és szerintem addig míg tanulnak olyan nagy mozgással nem jár. Az hogy minden másnap menjen az meg pénzbe rengeteg (1800 Ft/alkalom) úgyhogy ezt csak valami más sporttal együtt tudom elképzelni tényleg hatásosnak, mert amit hétvégén összeeszik kétlem hogy heti 1 nap úszással lemozogna. Jó lenne, ha minden nap legalább 1 órát mozogna intenzíven és fejlesztő jelleggel tudna mozogni, de az oviban még torna órájuk sincs szinte és már most látom rajta hogy helytelenül ül, nem szép a tartása, görnyed. Ezekre szerintem az oviba kellene odafigyelniük, de nem nagyon tudnak sajnos ennyi gyerekkel foglalkozni, hogy még ezekre a dolgokra is figyeljenek. Már logopédushoz járok vele, külön fejlesztőre kell vinni, már soknak érzem ezeket a dolgokat ovi mellett. És sajnos tényleg kezdem azt érezni, hogy lemondok én is az egészről, mert azt látom hogy próbálok segíteni, de "genetikailag bele van kódolva" ez az egész lustaság és hiába minden próbálkozásom.
2014. ápr. 7. 12:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!