Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan zajlik nálatok a...

Hogyan zajlik nálatok a karácsony, milyen családi hagyományok vannak nálatok?

Figyelt kérdés
Mikor díszítitek fel a fát? A gyerekkel együtt vagy meglepetés lesz neki? Mikor kerülnek az ajándékok a fa alá? A szentestét otthon töltitek vagy nagyszülőkkel, esetleg a nagyszülők nálatok? Vannak hagyományos karácsonyi fogások, amik minden évben az asztalra kerülnek vagy mindig mást készítesz?

2014. nov. 11. 13:28
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:

Nálunk úgy alakult (még a gyerekek előtt), hogy mindig 23-án este, délután - a takarítás végeztével - díszítettük fel a fát. Tavaly már segített a két éves fiam is - nyilván abban, hogy lassabban készüljek el :)

Mi itthon töltjük a szentestét. Koraeste vagyis inkább délután van a vacsora, majd az ajándékozás hogy legyen idő játszani még utána az újdonságokkal.

A menü egyelőre nem állandó, de néhány fogást szeretnék fixen megtartani, hogy nagyobb korukban is emlékezzenek majd, hogy anya ezt vagy azt készített mindig (csak még nincs meg, hogy mi legyen a családi karácsonyi kedvenc).

A karácsony első és második napját a nagyszülőkkel töltjük.

2014. nov. 11. 13:32
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
Nekem 6 éves a fiam és nálunk ez úgy zajlott eddig (remélem idén is így fog),hogy délelőtt befejezem a sütiket amiket frissen sütök azt még megcsinálom stb. Ebédre illetve inkább csak délután eszünk amit anyósommal ketten csinálunk (anyósom velünk lakik) általában ez valamilyen leves és rántott hal meg mákos guba. Aztán olyan délután 4 óra körül anyósom átviszi a fiamat a szomszéd utcában lakó sógornőmékhez a férjem csomagolja az ajándékokat (ő ebben nagyon profi) én meg díszítem a fát a nappalit. Ha kész vagyunk telefonálok anyósoméknak hogy jöhetnek. Lekapcsolom a lámpákat csak a karácsonyfa fényei világítanak az asztalon meggyújtom a gyertyákat beteszünk karácsonyi zenéket a lejátszóba és amikor megjönnek a fiam mindig hatalmas ámulattal nézi a fát és az ajándékokat alatta. Olyan megható hogy mindig a sírás kerülget. Átadjuk az ajándékokat játszás stb. És másnap szoktunk anyuhoz menni ebédre délután meg a férjem egyik testvéréhez vagy ők jönnek másnap meg a másik testvéréékhez ja és aznap meg a nagymamámhoz vagyunk mindig meghívva ebédre. De pl. amikor apu meghalt akkor anyu nálunk töltötte a szentestét.
2014. nov. 11. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Eddig még csak 2 karácsonyunk volt hármasban, eddig mindig (:D ) más volt. Idén is kicsit más lesz.

De amúgy általánosságban. Fát 23 vagy 24. a délutáni alvás idején állítottunk, egyszer a nagyszülőknél, másodszor már itthon hármasban. Mikor a nagyszülőknél voltunk, akkor az ajándékok még nem voltak a fa alatt, csak 24-én (szintén alvásidőben) kerültek oda. Itthon már a fa alatt voltak az ajándékok.

Kaja: szülőknél mindig ugyanaz: rántott hal és krumplisaláta, előételnek lencseleves, desszert mézes- (igény szerint fokhagymás) ostya, és utána sütik, ital általában vörösbor

Itthon: ami fix az a csirkehúsleves és a petrezselymes krumpli, husi mindig rántott, de hogy pontosan mi, az változó. Utána sütistál.

2014. nov. 11. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

A karácsonyi ünnepkör nálunk adventtel kezdődik. Addigra készen akarok lenni az ajándékok bevásárlásával, becsomagolásával, a díszek, dekoráció előkészítésével. Ezen kívül megtervezem a menüt, a halászlét előre megfőzöm és lefagyasztom. Muszáj így csinálni, különben elcsúszok mindennel.


Advent idejében együtt szeretném dekorálni a házat a gyerekekekkel (két ovis plusz egy kicsi), és sokat énekeljük az adventi énekeinket. Ilyenkor még altatáskor is adventi énekek mennek.


Dec. 22-én feldíszítünk egy kis műfenyőt lent a garázs mellett egy elhunyt szerettünk emlékére.


Dec. 23-án minden sütni-főznivalót előkészítek másnapra, a sütit talán meg is sütöm.


Dec. 24-én az ebéd mindig mákos guba, a vacsora jó dús halászlé, a második valami ünnepibb húsétel (disznó), s persze mákos-diós sütik.


Ha a gyerekek elég nagyok lesznek ahhoz, hogy megüljenek a templomban, akkor délután istentiszteletre megyünk, de most még sajnos nem bírják. Így hát a délutáni alvás után együtt díszítjük a fát (a fa felállítása és az égők felszerelése persze apjuk dolga). Mivel mi hitvalló református család vagyunk, nem mondunk ilyet a gyerekeknek, hogy az ajándékot a Jézuska hozza, stb, hanem tudják, hogy ilyenkor az úr Jézus Krisztus, a megváltónk szülinapját üljük. Elolvassuk az ide illő bibliai részt, imádkozunk, az ajándékokat pedig egymástól kapjuk. Utána fekvésig nézzük, ahogy a gyerekek örvendeznek, meg mi is. :) Ja, az ajándékok úgy kerülnek a fa alá, hogy a gyerekeknek kicsit ki kell menni a nappaliból, amíg odarakjuk, aztán a férjem megy ki, és akkor odateszem az ő csomagjait, aztán én megyek ki... de mindez csak azért, hogy ne lássuk egymás dugihelyét. :)


25-én elmegyünk szüleimhez és anyósomhoz, aznapra nem főzök. 26-án ebédre apósomhoz. Ez mindig így van.

2014. nov. 11. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Adventtel kezdődnek a hagyományok:) Koszorúalapot veszek, de mi díszítjük fel, amit lehet, megőrzünk az előző évi díszítésből. Idénre varrtam egy speciális adventi naptárat, hónapokig dolgoztam rajta, szóval kb. a következő 50 évben használni akarom:), de még nem tudom, mit teszek bele, valószínűleg puzzle-darabokat, biztos nem édességet (azt karácsonykor úgyis eszünk eleget).


Mi 24-én délben állítjuk be a fát (pár nappal előtte ellenőrizzük az izzókat), együtt díszítjük fel. (A díszek évről évre ugyanazok - direkt, beleértve a fára kerülő édességet is, ami mindig ugyanolyan típusú "luxuscsoki" kategóriájú bonbon, házilag csomagolva. Úgy van kiszámolva, hogy minden otthon élő családtag egy darabot ehet belőle naponta, és így szilveszter estéjén fogy el az utolsó). Nagyszülők kb. délután 4-re jönnek, úgy 5 körül van "vacsora", rántott hal krumplival, szóval az abszolút "klasszikus". 23-án sütök mézeskalácsot meg az advent utolsó hetében már eszünk beiglit, ez a karácsonyi desszert is. A rokonlátogatások is fixek, megvan, hogy kihez megyünk első, és kihez második nap, ezeken sosem változtatunk.

2014. nov. 11. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat. Jó bepillantást nyerni a mások családi hagyományaiba, szokásaiba, ötletet meríteni.

Gyerekkoromban nálunk nem igazán volt nagy karácsonyozás, főként anyagi okokból (azért fa, valami kis ajándék és egyszerű vacsora is mindig volt). Ráadásul csak ketten voltunk anyukámmal. Nincs túl sok emlékem a karácsonyról, de szeretném ha az én gyerekeimben jobban megmaradna.

Az adventi készülődés, ráhangolódás nagyon jó dolog... valahogy az idén nálunk is el kellene kezdeni.

2014. nov. 11. 14:12
 7/16 anonim ***** válasza:

24-én délelőtt együtt készítünk karácsonyfadíszeket, délután együtt díszítjük a fát, nem is tudom mi lenne, ha ebben nem vehetnének részt. 6 órakörül szoktunk ajándékozni, utána játék, majd vacsi. 25-26-án anyukáméknál és anyósoméknál van nagy családi karácsonyozás.


Nálunk a gyerekek kedvence a süti sütés és a karácsonyfadíszítés. Ezek miatt várják nagyon, persze az ajándékokat sem utasítják vissza:)

2014. nov. 11. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Utolsó vagyok, még annyit, hogy mi nem vagyunk hívők semennyire, nálunk sem a Jézuska hozza az ajándékot. Nagyobbomnak elmeséljük, hogy ki volt Jézus és hogy az születését ünnepeljük, az ő élete, személyisége mit jelképez és hogyan kapcsolódik mindez a mi kis (számunkra) családi ünnepünkhöz.
2014. nov. 11. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

én idén gondoltam megváltoztatni az eddigi hagyományokat, ugyanis eddig az volt a karácsony, hogy én mindent elintézek, megoldok, megcsinálok. részemről itt befejeztem :D

szóval eddig 22-23 elkezdtem készíteni a kajákat, sütiket, amiket tudtam előre megcsináltam.

24 délelőtt szintén főzés, sütés, gyerkőc míg aludt fát díszítettem. tavaly már nem aludt délután és azt kérte a Jézuskától, hogy ne díszített fát hozzon :D így tavaly együtt díszítettük, de ezt se szeretném idén, mert a legjobb mikor meglátja a fát... :)))

5re jöttek a vendégek, nagyszülők, tesók családostul, sógorok szülei... na és én ezt nem vállalom be többet, mert 3 napig főzök, hogy olyanokkal legyek akikkel szinte nem is találkozom, nagyszülők, tesók meg szerintem ráérnek következő nap is és mondjuk szerintem inkább a nagyik dolga lenne a sütés-főzés, nem az enyém.

anyagilag is megterhelő, akkor inkább a gyerek kapjon többet :P

de még nem tudom mi lesz, biztos mindenki kiakad, mert persze ez mindenkinek kényelmes volt és senki nem volt így egyedül :(

úgy tervezem, hogy idén 23.-én megfőzöm a halászlevet meg a húslevest, vadas nálam a karácsonyi kaja, az biztos lesz idén is, meg rántott hús, rántott hal, hagymás krumpli, saláta és csak 2-3féle süti :)

2014. nov. 11. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm az újabb válaszokat!


Kedves utolsó, nem csoda hogy változtatni akarsz, ez így baromi megterhelő minden szempontból. De azért így is bőséges menüt tervezel úgy látom :)


A közös díszítés azt hiszem nálunk hagyomány lesz. Bár, mint írtam egyelőre csak nehezítés, de nem baj. A gyerek élvezi.

2014. nov. 12. 08:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!