Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan tudom megtanítani a...

Pancsipipi kérdése:

Hogyan tudom megtanítani a 2,5 éves lányomat önállóan kanállal enni? Az istennek sem hajlandó kanalazni. Szeptembertől ovi, addigra tudnia kellene enni magától.

Figyelt kérdés
2015. márc. 25. 15:25
 1/6 anonim ***** válasza:
próbáld azt előszőr,hogy ketten fogjátok a kanalat
2015. márc. 25. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

"4. Hogyan tanítsuk meg önállóan enni?

Az önálló evésre tanítás már az első

alkalommal elkezdődhet: ha akarja,

megfoghatja a kicsi a kanalat (és

hogyne akarná, hiszen végre egy

érdekes, izgalmas dolog, amit legálisan

tömhet a szájába )

Fontos, hogy az étkezéseknek mindig

legyen egy kerete: ültessük etetőszékbe (vagy ha még nincs a

hordozóba vagy pihenőszékbe) a kicsit, kapjon előkét. Hagyjuk, hogy

a maga tempójában egyen, ne akarjuk gyorsan megtömni. Engedjük,

hogy maga kísérletezzen a kanál megfogásával, később, a tányérból

maga vehesse ki a falatot. Általában onnan tudjuk meg, hogy eleget

evett, hogy már nem tátja a száját, illetve, amikor már nagyjából

maga kanalaz, elkezd maszatolni, játszani az étellel. Ezt egy bizonyos

fokig hagyhatjuk, mert ezzel sokat tanul, de felállíthatunk bizonyos szabályokat például, hogy nem szabad a földre ledobálni az ételt, a

kanalat stb.

Közös étkezésekhez már kezdettől fogva a saját asztalunkhoz

ültethetjük, ehetünk közösen, ha érdeklődik ételeink iránt, nyugodtan

megkóstolhatja az életkorának megfelelő falatokat. Az se baj, ha csak

nézelődik vagy játszik az etetőszékben ülve, miközben mi eszünk:

közben figyeli mit csinálunk, és elsajátítja a mozdulatainkat.

Legyünk türelmesek! Előbb-utóbb minden gyerek megtanul

önállóan enni. Persze sokkal gyorsabb és kényelmesebb lehet

gyorsan megtömni a babát, és túllenni az etetésen, de ha néhány

hétig türelmesek vagyunk, és hagyjuk, hogy maga kísérletezzen,

akkor hamarosan megszabadulhatunk az etetés terhétől, mert a kicsi

javarészt önállóan fog enni.

Amikor már szilárd ételeket eszik, szépen rág, tegyünk a tányérjára

kis falatkákat, a kenyeret, a gyümölcsöt kockázzuk fel, és hagyjuk,

hogy ő csipegesse fel. Azon se háborodjunk fel, ha a darabos főtt

ételeket kézzel eszi, de persze elmondhatjuk neki, hogy a kezével

nem tapicskolhat a főzelékben és a levesben, hogy abba nem

nyúlunk bele, hanem kanállal kell enni......"

[link]

2015. márc. 25. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Mindkét válasszal egyet értek, önálló kísérletezés is hasznos, a minta adás is (hogy látja a felnőtteket enni), valamint olykor nagyon is jó, ha megfogjuk a kis kezecskéjét, benne a kanállal, és úgy etetjük a két éves csemetét - ezáltal is tanulja a mozdulatsorokat. Nekem utóbbiról jutott eszembe, amikor önbizalom hiányos ("nem tudok rajzolni!") ovis kisfiút biztattam, megfogva a pracliját, benne a ceruzával, és együtt rajzoltunk pár percet. Ezek után is biztattam, hogy "én tudom, hogy te ügyes vagy! :)", és természetesen innentől saját maga is képes volt a hóembert, cicust, stb lerajzolni. :) ("Ugye, hogy tudsz rajzolni. :)")
2015. márc. 25. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ja, még azt hozzátenném: nagyon fontos, hogy csak olyat rajzoljon a gyerek, 7 éves kor alatt, amit saját maga akar! NE legyen hangsúly minták rajzolásán! Amikor az önbizalom hiányossal rajzoltam, láttam, hogy ő X dolgot (hóember, cica, már nem emlékszem) akart volna rajzolni, és elgörbült a szája, hogy "ő nem tud :(" . Tehát nagyon fontos, hogy rajzoláskor abban segítsünk az ovisnak, (vagy 2 évesnek), amit ő akar rajzolni, és semmit ne erőltessünk! Érezzünk rá, hogy szívesen engedi-e éppen akkor, hogy megfogjuk a kezét, és együtt rajzoljunk-e egy picit!


A kanállal detto. Erőltetni semmit se kell, hacsak nem a szülő részéről a türelmet. ;-)

2015. márc. 25. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. A helyzet az, hogy egyébként is nagyon rossz evő. Tsmt tornàra jàrunk,finommotorika fejlesztès miatt. Remèlem alakulni fog a dolog.
2015. márc. 25. 22:11
 6/6 anonim ***** válasza:

Az oviban nálunk a 2ovónéni és dadusok is ketten ott ültek a kiscsoportos beszokós gyerekek között és akit kellett, etettek. :) nálunk is volt olyan gyerkőc,aki nagyon nem akart egyedül enni, de az oviban ahogy látja a többi gyerektől elkezdte ő is csinálni.

Az én fiam az ellentetje, őt kb 15-16hónapos korától nem lehetett etetni, csak ő maga egyedül. Ez mindnre vonatkozott a levesre is. Bár azt azért az elején csellel segítgettem neki, de nehezen tűrte. És sose lehetett ráadni előkét ráadásnak, egyszerűen idegbajt kapott tőle. Igaz bőven volt mosnivaló, de hát ő meg egy ilyen gyerek volt. EGyébként gyorsan belejött a szép evésbe, 2éves korától már lecsökkentek a foltok-maszatok. De vannak kaják, amivel most 3évesen is nagyon összekeni magát. :))

2015. márc. 26. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!