Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Meseolvasás 4 évesnek (tudomán...

Meseolvasás 4 évesnek (tudományos szemmel), de hogyan? Mi a legjobb?

Figyelt kérdés

1. Lámpafénynél, meseönyvből, hogy a gyerek lássa a képeket? 2. Sötétben, fejből mesélni, ahol a gyerek saját maga képzeli el az eseményt, és nem úgy, ahogany mások látják? Így jobban fejleszthető a vizualitása?

Előnyök, hátrányok, érvelést kérek :)



2015. ápr. 9. 22:18
 1/6 anonim ***** válasza:
Én is úgy tudom, a képzelőereje bizonyos szempontból jobban fejleszthető, ha nem lát képeket a meséhez. De ettől szerintem egy 4 évest nem kell "megfosztani" a könyvbőli meséléstől sem. Mesélhetsz neki könyvből is meg fejből is, például este először könyvet nézegettek, utána meg sötétben még mesélsz neki. Legnagyobb lányom nyáron lesz 6 éves, kb. 5 éves korától kötötték le az olyan mesekönyvek is, amiben már csak kevés kép van vagy egyáltalán nincs is benne. A fejből mesélést a kisebbek is szeretik.
2015. ápr. 9. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
ezek miért nem mennek együtt? :) nálunk úgy van, hogy lámpánál olvasok, ha van kép, nézi (ezeket szereti), ha nincs, bámészkodik. utána lámpa leolt és kérhet valamit... vagy egy dalt, mondókát vagy egy mesét. ha mesét kér akkor elmondja, hogy kik a szereplők, én meg köréírok egy kis történetet. nekünk így bevált :)
2015. ápr. 10. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Bizony, együtt, és mindent!

Estefelé, ha már nincs dolgom, mesekönyvből mesét olvasok a 4 éves lányomnak, képeket nézegetünk, a kistesó is odajön, sőt a lányom neki is szokott "olvasni" mesét engem utánozva, meglepően választékos szókinccsel adja vissza a már többször hallott meséket.

Esténként meg elalváskor a sötétben az ágyuk szélén ülve fejből mondok mesét, ezekben általában ők a szereplők, majd altatót dalolunk, imádkozunk, ez az esti ceremónia.

Nekem a könyvből mesélésnél nem a képek a lényeg, hanem a szókincsfejlesztés, olyan szavakat, kifejezéseket tanulnak meg, amit a hétköznapi életben ritkán használunk, nincs olyan sok kép egy-egy meséhez illusztrálva, hogy attól ne nőne a fantáziája, nem képregények ezek. Néha kell is, amikor új dologról van szó, pl. egy mesében a páva szerepelt, a lányom megnézte a képen, hogy néz ki a páva, mert még sosem látott ilyet.

Hátrányok nincsenek, csak előnyök vannak abban, ha az anyuka mesél, akár fejből, akár könyvből, mindkettőre szükség van.

"Tudományos szemmel" nem a vizualitása fejlődik, mert az inkább kirakózás, rajzolás közben alakul, hanem a fantáziája, képzelőereje, szókincse, kifejezőkészsége, beszédkészsége, memóriája stb.

2015. ápr. 10. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Amelyiket éppen kéri a gyerek. Mikor 4 éves volt a lányom, megkérdeztem, mit szeretne, vagy választott mesekönyvet, hogy abból, vagy kérte, hogy találjak ki mesét. Sok mesét kitaláltam, amit aztán együtt alakítottunk, nagyon élvezte, hogy ő is beleszólhatott a történetbe, de elárulom, hogy ez eléggé megterhelő agymunka, sokkal egyszerűbb könyvből mesélni, sokszor kértem, hogy inkább hadd olvashassak neki, de nem mindig engedte, jobban szerette a magunk által kitalált meséket, mert azok általában rólunk szóltak.
2015. ápr. 10. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Én ezt a két módszert kombinálom. Imádja mindkettőt, szerintem mindkettő másért jó. És mi ezt még úgy fokozzuk, hogy a fejből mese róla szól, na az aztán a tuti siker! :)
2015. ápr. 10. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Tudományos szemmel.....ez a mai világ mindent tudományosan közelít meg. Ahogy a gyerek szeretné.

A 2 évesem a képeskónyveket szereti, a 4 évesem pedig azt, ha én mesélek neki kitalált mesét, de úgy, hogy ő mondja meg, hogy miről szóljon. Általában a napi tórténésekre aktualizált mese lesz belőle.

Szerintem nem az esti mese milyensége fogja meghatározni a gyerek vizuális és egyéb fejlődését.

Ő mit szeretne?

2015. ápr. 11. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!