Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Egy vallásos, egy ateista...

Egy vallásos, egy ateista szülő. Mennyire zavarja ez össze a gyereket?

Figyelt kérdés

A férjem vallásos - nem bigott, nem hisz el mindent betű szerint Ádámról, Éváról, teremtésről stb., nem is jár templomba, de úgy tekint a vallásra, mint egy útmutatásra, mankóra a hétköznapi élethez, ami néha hasznos, ha baj van. Hálás Istennek mindazért, amit elért az életben.


Én meg nem hiszek Istenben, az egyházban meg pláne, de én se vagyok bigott ateista, csak tudom, hogy a gondokat nekem magamnak kell megoldani, senki nem fog felülről mentőkötelet dobni nekem, de az eredményeim is a sajátjaim. Vannak jó dolgok a Bibliában, de az ókori görög filozófusok írásaiban is.

Soha nem lennék képes azt mondani egy gyereknek, hogy a dédi felköltözött a mennyországba a jóistenhez (főleg mivel dédi sincs beszélőviszonyban a jóistennel).


Egyáltalán nem bánnám, hogy a leendő gyerekünk majd hittanra járjon, HA képesek lennének egyfajta erkölcsi tanmeseként előadni a történeteket, nem tényként. De azt nem akarnám, hogy hittan ürügyén kényszerítsék, hogy együtt bégessen a nyájjal, vagy kimossák az agyát.

Utálnám, hogy én mesélek neki a dinoszauruszokról, aztán másnap hazajön hittanról és megkérdi, hogy hogy is volt ez az özönvízzel. Vagy fordítva, ami még rosszabb.

Majd ha nagy lesz, eldönti, hogy melyik verzió tetszik neki.


Csak összezavarná, hogy kétféle "igazságot" hall, vagy elfogadná, hogy apa és anya számára picit máshogy működik a világ?

Volt itt valaki hasonló helyzetben? Hogy oldotta meg?


2015. júl. 3. 09:12
1 2
 11/12 A kérdező kommentje:

Tökjó, hogy vannak ilyen nyitott emberek. :)


Apám kifejezetten bigott ateista, aki élvezettel áll le szájkaratézni a becsengető Jehova tanúival. Imád téríteni. Mikor kiskoromban megkérdeztem tőle, mi az, hogy isten, az volt a válasz, hogy a buta emberek találták ki, akik nem boldogulnak a saját életükkel. Már akkor sem elégedtem meg ezzel...

De a családom összes többi tagja normálisan kezelte a dolgot. Ha kérdeztünk, kaptunk rendes választ, akár a halálról, akár gyerekszületésről, akár templomról volt szó.

A mesék elkülönültek ettől, a télapó, húsvéti nyuszi, karácsonyi angyalok persze megvoltak.


A halált megérteni még egy felnőtt embernek is komoly megpróbáltatás, de nem hiszem, hogy a "nagymama most egy felhőn ülve vigyáz ránk" jellegű megoldások tényleges megoldások lennének, ha a szülő nem őszintén hisz benne. Persze a "megesznek a férgek" se jobb...


Vagyok annyira egyenes ember, hogy ne tegyek olyat, amit magam sem gondolok komolyan. Nem vállalok keresztszülőséget, pedig többen felkértek már, mert nem lenne hiteles lépés részemről. Leszek én "jófej nagynéni" vagy ilyesmi, ha kell, de a papot hagyjuk ki a dologból.


Legszívesebben a férjemre testálnám a hittanoktatást. :) Elég intelligens hozzá, hogy ne elvont dolgokat meg bűnbeesést meg kénköves tűzesőt prédikáljon egy ötévesnek, hanem az értékrendet adja át, amit a kereszténység közvetít. De tudom, hogy jól el fogja tudja magyarázni az ősrobbanást is, ha kell. :)

2015. júl. 3. 13:15
 12/12 anonim ***** válasza:
100%

„…inkább ne is válaszoljanak a gyerek vallást érintő kérdéseire, nem szeretném, hogy 6-7 évesen azért ne aludjon éjszakánként mert fél ha becsukja a szemét akkor nem kel fel többet és a föld alatt rohad el”


Erről eszembe jutott, hogy engem meg a pokolrajutás rémített halálra gyerekként, folyton attól féltem, hogy az lesz velem (holott – vagy éppen ezért – egy görcsösen szabálykövető „jókislány” voltam). :)


A keresztelésről és a templomi esküvőről azt gondolom, hogy ha valaki valóban tartja a vallásának az előírásait (pl. katolikusként jár templomba, áldoz, gyón, csak a „természetes családtervezés” módszerével védekezik stb.), akkor oké. Ha viszont a vallás által rárótt kötelezettségeket nem teljesíti, akkor álszentség kimazsolázsni a „jó, menő” dolgokat belőle.


Őszintén remélem, hogy a hittan és az erkölcstan okatatásának kényszerét mihamarabb eltörlik. Legyen rá lehetőség, hogy aki akar, járjon hittanra, de ha már kötelező, akkor bármilyen vallásra lehetővé kellene tenni. Az erkölcstan meg… hát, a gyerekem tanítónői speckó olyan értékrendet nyomnak most is a gyerekeknek, amely alapból szemben áll a társadalmi normákkal, az emberséggel, szóval nem hinném, hogy tőlük etéren jót tanulhatna bárki (persze nyilván vannak, akiktől igen).

Sokkal jobbnak tartanám, ha logikát vagy filozófiát tanítanának az iskolákban, arra ösztönözve a srácokat, hogy gondolkojanak.

2015. júl. 3. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!