Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Van/volt valakinek tic-et...

Van/volt valakinek tic-et /kényszeres mozgást/produkáló kisgyermeke?

Figyelt kérdés
Egy 7 éves, még óvodás kisfiúról van szó.Kb 1 hónapja kezdte produkálni, a tekintetét felfelé és oldalra irányítja. A fejét nem, csak a tekintetét. Kezdetben szóltunk neki, most már tapintatosan kezelnénk.De számunkra ijesztő. Van tapasztalatotok ezen a téren? Kinövi a gyermek? Van rá valami terápia? Köszönjük a segítséget, tapasztalatok megosztását.

2016. márc. 1. 18:22
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia! A fiamnak volt már többször tikkelős időszaka, sőt, dadogós is. Óvodás korában kezdte ezeket, először furán pislogott, mindig összeszorította a szemét közben. Rémisztő volt, mikor kérdeztem, miért csinálja, azt mondta, „elfelejtett” pislogni. Konzultáltunk pszichológussal, aki azt mondta, ne foglalkozzunk vele, tegyünk úgy, mintha nem vennénk észre, mert ha rászólunk, akkor ő is ráparázik. Az óvónőket is megkértük, hogy tegyenek így. Végül pár hét után elmúlt. Később, már iskolában, elkezdte forgatni a szemét, amivel az a plusz probléma merült fel (az alapvető aggodalmon túl), hogy a tanítónők azt hitték, direkt csinálja (mivel úgy nézett ki, mint mikor egy kamasz azt akarja jelezni, hogy „jaaaj, hagyjál már”), és szidták érte. Szerencsére sikerült megértetnünk velük, hogy nem direkt csinálja ezt. (Persze elvittük szemészetre is, hogy megnézzék, van-e szervi oka – nem volt.)


Azt gondolom, először mindeképpen meg kell vizsgálni, nincs-e valami szervi problémája (pl. a látással, rejtett kancsalság akár). Gondoljátok át, nem történt-e valami, ami megviselte lelkileg. A tikkek (a dadogás is) pszichés problémát takarnak, és nem közvetlenül a traumák után jönnek elő, hanem kicsit később. A fiamnál pl. óvodában arra jutottunk, hogy az óvónőcsere váltotta ki, nagyon szerette az előzőt, az új pedig egy ordibálós nőszemély lett. (Persze ez csak tipp, mert más változást nem találtunk az életében akkoriban.)

Tudom, hogy mennyire aggasztó ez, és az embert még az is frusztrálja, hogy a kívülállók furcsán néznek rá, az hiszik, „tök dilis” a gyereke. Itt jegyzem meg, a fiunk nagyon jó értelmi képességekkel bír, neki az a nehézsége, hogy érzékenyebb az átlagnál, így nyilván jobban „meghatják” a negatív történések.

Azért tudok csak viszonylag lazán hozzáállni ehhez, mert a férjem családjában több embernek voltak ilyen tikkjei (és dadogás is előfordult nem egyszer), s látom, hogy felnőttként semmi gondjuk (egyébként gyerekként sem volt gondjuk emiatt, ahogy a fiamnak sincs).


Azért azt is tudni kell, hogy a tik lehet a Tourette-szindróma jele is. Erről rengeteg mindent találhatsz a neten is, de azért nem erre kell gondolni rögtön.

2016. márc. 1. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a részletes válaszod.

Szemészeten már voltunk, de nem jeleztek semmilyen eltérést.

Mi is gondoltuk, hogy valami lelki okai lehetnek. Egyszer szerencsétlenül esett, közben rálépett a macskára, az meg megkapta az arcán.A másik, ami szerintem valószínűbb, a jószándékú, de elég szigorú nagypapa, aki gyakoroltatja az olvasást vele. Még nem iskolás, de valahogy felszedte a betűket, szavakat silabizál, nagyapa meg fejébe vette, hogy megtanítja olvasni, és gyakorolnak, kritizálja...

Én is azt vettem észre, hogy olyan mozdulatokat tesz, mint a kamasz, aki az égre forgatja a szemét, hogy jelezze a nemtetszését. De már nem adekvát helyzetben is él vele. Ilyenkor olyan, mint ha "elszállna a helyzetből", kívül helyezné magát. Már is merősök is kérdezték, hogy fáj a szemed? Nem olvastam még szakirodalmat, mert azt hittem, pár napos dologról lesz szó. A Tourette szindrómára épp tegnap akadtam rá, de nem olvastam figyelemmel. Most, hogy említed, nekifutok.

Szóval ha nem tesszük szóvá - amíg kérdezgettük, azt mondta rá,hogy nem akarom csinálni-elmúlhat? Most jön az iskolakezdés, sokat beszéltük előtte az iskolák előnyeit, hátrányait,hova nem vették fel...lehet, hogy ő erre figyelt közben, s kudarcként élte meg, hogy a barátjával nem fog egy iskolába kerülni? Köszi, hogy segítettél.

2016. márc. 2. 07:30
 3/4 anonim ***** válasza:

Szia! Magamból kiindulva azt tanácsolom, olvass utána a Tourette-nek, de ne éld bele nagyon magad a témába, mert akkor elkezdesz ezen szorongani. Egy hónapnyi motoros tik miatt még senkit nem diagnosztizálnak tourettesnek! Egyébként ezt gyógyszerrel kezelik, és azt mondják, a Vadaskertben nagyon jók a diagnosztizálásában… de hozzá kell tennem azt is, hogy én ellene vagyok a gyógyszereknek, és hacsak van rá lehetőség, elkerülöm őket.


Igen, nálunk mindkét esetben, mikor ilyen szemmel kapcsolatos tikje volt a gyereknek, elmúlt magától (hozzáteszem, a kettő megjelenése között eltelt több év). Tudom, hogy nagyon nehéz nem idegeskedni, nem „észrevenni”, de ha valóban szorongás okozza a fiadnál, akkor fontos észben tartanotok, hogy nem szabad fokoznotok ezt benne.


Simán lehet, hogy a nagyapa túlbuzgóságától és az iskola közeledtétől szorong a fiatok. Hangsúlyozom, ez az én véleményem, nyilván van, aki mást gondol erről, de szerintem nem szabadna olvasni tanítania, pláne, ha az a gyereknek inkább frusztráló mint játékos élmény. Az is lehet, hogy úgy gondolja, hogy ilyen lesz az iskolában is, amilyen a nagyapával, és ez pluszban nyomasztja…


Lényeg a lényeg, a helyetekben én egyelőre várnék, és igyekeznék minél nyugodtabb környezetet biztosítani számára. Ha nem akar múlni, akkor gyerekpszichológust keresnék fel az ügyben először…

2016. márc. 2. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy megfogalmaztad helyettem azokat a gondolatokat,amelyeket nem merek kimondani.A nagypapa velünk, gyermekeivel is nagyon szigorú volt, s azt hiszi, csak jót tesz azzal, ha "dolgoztatja" a gyermeket, hogy figyelj jobban!, nem az van odaírva!, addig nem mehetsz, míg be nem fejezed! Nem akartam szóvá tenni, hisz sokat vigyáznak a gyermekre, de mostanában, ha választhat, azt mondja, hogy inkább nem mennék, mert félek az olvasástól. Jól nézünk ki, ha az iskola előtt ilyen érzelmei alakulnak ki.

Különben is, át kell értékelnünk a dolgainkat, mert "átbeszélünk" a gyermek feje fölött, de eddig azt hittük, gyerek még!, nem figyel...De ez nem így van.Most egyelőre igyekszünk kerülni a beszélgetésekben is a konfliktusokat és pozitív dolgokat próbálunk neki adni. A papa mindig arra apellál, hogy az iskolában csak a kitartó, figyelmes, koncentrálni tudó gyerekek érnek el valamit. Tény, hogy a kisfiúnk a figyelme hamar odébb áll, de hát erre nem biztos, hogy most kell intenzíven edzeni:( Köszönöm ismét a tanácsaidat, most igyekszünk mi is változni.

2016. márc. 2. 10:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!