Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mikor kell az egészséges...

Mikor kell az egészséges szeméremérzésnek kialakulnia a gyerekben? Kialakul ez magától, vagy direkt kell tanítani?

Figyelt kérdés

Elsős a fiam, ma nálunk alszik egy osztálytársa. A kisfiú kiküldte a fiamat a szobából, amikor öltözött, és együtt fürdeni is úgy volt csak hajlandó vele, hogy mindketten fürdőnadrágot húztak (ők találták ki az együtt fürdést, nem én akartam így).

Érdekes, hogy az én fiam még nagyon nem tart itt. Mi eddig nem csináltunk ebből a kérdésből különösebb ügyet, a strandon nyilván nem rohangál meztelenül, de itthon minden további nélkül öltözünk egymás előtt, és egyáltalán nem szégyenlős senki előtt. Eddig azt hittem, ez majd kialakul magától, de most elbizonytalanodtam, szerintetek ennyi idősen már rá kell direkt segíteni?

A fehérnemű szabállyal, hogy ami az alsó alatt van, azt nem mutatjuk senkinek, elvileg tisztában van, de a gyakorlatban még mindig nem zavarja, ha meglátják vagy bármi.

A ti gyereketek hol tartott ebben a témában, mennyire volt szégyenlős 6-7 évesen?


2017. febr. 15. 01:03
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Hát, ti otthon minden további nélkül öltöztök egymás előtt, így nyilván ezt tanulja a gyerek.

A másik fiúnál valószínűleg nem pucérkodnak egymás előtt, ezért ő sem teszi.

2017. febr. 15. 03:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
38%

Szia. Mióta egyedül fürdik, ő is szégyenlős lett. KB. az iskola kezdés időszaka volt ez nála (6 évesen) pedig mi is előtte öltöztünk otthon, ha fürödtem, nyugodtan bejöhetett.

Szóval nála minden "tanitás" nélkül kialakult.

2017. febr. 15. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
13%

Ez magától is kialakul majd hamarosan, de nyilván a fiúk nem olyan szemérmesek, mint a lányok, tehát soha nem lesz olyan, hogy sikoltozva takargatja magát mások elől, ha meglátják, vagy szégyenében elsüllyed.

6 évesen együtt fürdőzésnél már én magam is szülőként természetesnek gondolnám, hogy fürdő naciban kellene.

2017. febr. 15. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
73%
A szemérmesség nem magától alakul, hanem a szülő rásegítése szükséges.
2017. febr. 15. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
63%
Kisfiam kb. 5 eves kora ota szegyenlos. En siman oltozkodom elotte, ha tusolok van hogy akkor jon fogat mosni, nem zavarja ha lat minket es nem is foglalkozik vele, de o maga kis szegyenlos. Elottem es apja elott nem is annyira, de masik elott (baratok, nagymama) igen.
2017. febr. 15. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Bocsánat a lepontozásokért, nem én voltam.
2017. febr. 15. 13:48
 7/9 anonim ***** válasza:

A testi szemérmességérzet első megjelenése részben életkori sajátosság (bár igen tág életkori határok között 3-8 éves kor között, többnyire 6 év körül), részben a környezeti (pl nevelési) hatásoktól függ.


Én nem aggódom ezen a kérdésen, átlagos esetben. Átlagos (és többnyire az enyhe fogyatékkal élő) gyermekben magától megjelenik, vagy túl korán (3-4 évesen), vagy 5-7 évesen, de persze már az 5 (legkésőbb 6) évesnek jó, ha szelíden, határozottan értésére adja az anyukája, akár a pedagógusa is arról, hogy a kisgyermek (legalábbis az iskolás és a nagy óvodás) nemi szerve az ő magánügye alapvetően, így ha iskolás lesz, mások előtt -pl idegen jön a lakásba- nem illik csupasz punival / kukival közlekedni, hozzátéve, hogy teljesen természetes testrészünk - tehát utóbbit tegyük hozzá mindig, nehogy zavarba hozzuk, nehogy megszégyenítsük, és nehogy prüdériát alakítsunk ki benne! (Más kérdés amúgy a család saját vonatkozó életvitele: lehet otthon egymás előtt pucérkodni, ha szokás az adott családban, vagy pl nudista strandra járni együtt stb.)


Evvel párhuzamosan öt éveseknek érdemes jelezni -de ha már hat éves, mindenképp, adott helyzetben-, ha pl megfogja a (saját) nemi szervét, hogy amúgy szabad neki, de már elég nagylány / nagyfiú, így csak akkor tegye, ha nem igazán látják mások, ha egedül van wc-n / szobájában. Szelíden, határozottan, tömören, NEM megszégyenítve!


7 év alatti gyermek számára mindig az adott helyzetben magyarázz! Amikor történik! Pl pucéran rohangál, ekkor szelíden, kedvesen határozottan, tömören az ő nyelvezetén elmondod neki, hogy "aranyos vagy, kicsim, de ha jön hozzánk egy néni / bácsi, illik felöltözve lenned előtte".


Vagy pl megfogja a (saját) nuniját / kukiját, akkor szépen, szelíden elmagyarázod neki, hogy "meg szabad fognod, de már nagy vagy, elmúltál 5 éves, mások előtt nem illik fogdosnod".


Ilyen szituban beszélhetsz nekik a cukrosbácsikról is, hogy mások SOSEM foghatják ott meg, még a pedagógusa se. De feltétlen tedd hozzá, hogy őneki nagyon is meg szabad fognia ott, akkor is, ha nem fürdik, csak már legyen illedelmes és ilyenkor vonuljon félre a szobájába, vagy pl wc-n -ahol egyedül tud lenni- és úgy érjen hozzá a nemi szervéhez (értsd: a sajátjához).


4 évesnek és kisebbnek NE beszélj erről, max a cukrosbácsikról mint problémaforrásról. Őrájuk gyakran rajta kell tartanunk a szemünket általánosságban, tehát úgyse tud úgymond elvonulni, mint egy nagyobb gyerkőc, bár a 3-4 éves már olykor részben egyedül van, pl wc-n idővel igen, de egyébként se várható el, hogy megértse, hogy más előtt nem pucérkodunk, meg nem fogdossuk a (saját) nemi szervet (se). Nem elvárható még tőlük, hogy ezt megértések, illetve van rá esély, h érti már, de nem biztos. Majd ha 5 éves lesz a gyermek, onnantól elvárható, hogy megértse, és hónapról hónapra megérti, és egyre inkább eszerint fog eljárni.


(Más kérdés a középsúlyos és súlyos fogyatékkal élő gyermek. Nyilván függ a fogyaték súlyától és fajtájától, hogy mikor alakul ki nála testi szemérmesség, és hogy miként lehet vele kommunikálni.)

2017. febr. 15. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
7 éves kora körül kezdett a fiam szégyellősebb lenni, pedig én addig simán öltözködtem előtte, meg az apja is. Sose küldtük ki, ha bejött utánunk a fürdőszobába fürdés közben (csak arra tanítottuk, hogy ilyenkor kopogjon, mielőtt belép), szóval nem szülői minta, egyszerűen ő ilyen. Azóta kiküld minket, ha átöltözik, és a fürdőszobába sem mehetünk, ha ő zuhanyzik éppen. Ha néha be kell mennem valami miatt, akkor rögtön rám szól, hogy ne nézzek oda :D Hát ez van, amúgy én azt tapasztaltam más gyerekeknél a családban, hogy ez a nagy szégyellősködés egy idő után oldódik azért valamennyire (mondjuk öcsémnél például nem csak valamennyire, hanem nagyon is, ő felnőttként vígan kijön egy szál p...-ben a zuhany alól akkor is, ha ott vagyok, őt egy kicsit sem zavarja).
2017. febr. 15. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Abban egészen biztos vagyok, hogy a barátjának ezt direkt tanították otthon, ismerem a családot. Igazából nekünk ez nem menne, mert őszintén semmi kivetnivalót nem látok abban, ha meglát a gyerekem, de természetesen ahány ház, annyi szokás. De lehet, hogy most már azért el kéne erről beszélgetnünk, mert simán pisil is mások előtt, pedig azt soha nem engedtem meg, hogy bejöjjenek hozzám a vécébe. Csak azt hittem, ez majd alakul magától meg a személyes példából lelki beszéd nélkül is.
2017. febr. 15. 23:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!