Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hasznos-e tanítani/gyakoroltat...

Hasznos-e tanítani/gyakoroltatni a mozgólépcsőt egy kisgyermeknek/kisgyermekkel?

Figyelt kérdés

Az a tapasztalatom, hogy kezdetben minden kisgyerek megtorpan a mozgólépcső előtt, a helyett, hogy a járást megszakítás nélkül folytatva lépne rá a mozgó lépcsőfokra. Ezért a magam részéről szükségesnek tartottam egy (nagyon kis forgalmú) mozgólépcsőn először kézenfogva, majd önállóan is megengedve begyakoroltatni ezt a műveletet, végül pedig, amikor a kicsi már 'legyőzte a szörnyeteget', megengedtem, hogy 'győzelmi táncot' lejtsen (magyarul, hogy felfelé és lefelé is használja azt, akár a mozgásiránnyal szemben is).

De hogy ezért mit kaptam utólag a családomtól (ahol egyébként a kerékpár, a síelés, sőt még az utcai gördeszka is megengedett), azt nem írom le...



2017. júl. 6. 00:49
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
66%
Még nincs 2 éves, imádja a mozgólépcsőt, persze ő fogja a kezemet végig. Én nem fogom tanítani, mert neki ez nem egy nehéz mutatvány, de ha félne vagy tartana tőle, nagyobb korában jó ötletnek gondolnám. Menetiránnyal szemben semmiképp nem engedném, bár úgyis eljön az a kor, mikor kipróbálják, én is megtettem anno.
2017. júl. 6. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
66%

Én próbáltam, lett is egy kellemetlen élményem, mert a gyerek kezét fogva ráléptünk a mozgólépcsőre, illetve csak én, mert ő az utolsó pillanatban visszarántotta magát, az én fél lábamat meg vitte lefelé a mozgólépcső. Halál sokkban voltam, felfelé gyalogolni féllábbal nem nagyon ment, de a gyereket mégsem hagyhatom az emeleten egyedül.. végül elrugaszkodtam a mozgólepcsőről és ráestem a gyerekre a mozgólépcső tetején, jobb ötletnek tűnt, mint lerántani a bizonytalanba vagy egyedül hagyni. 3 éves volt, mikor próbálkoztunk egyébként, felfelé pedig lazán rálépett, csak lefelé ijedt meg.


Első és utolsó eset volt, azóta nem engedem a próbálgatást, hanem emelem.

2017. júl. 6. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat !

Az elvem az, hogy a gyerek inkább mellettem tanuljon 'vagány' dolgokat, és ne a hátam mögött, mert amíg látom, addig tudok segíteni neki, tudom fékezni, miközben kielégítem a 'vagányság' iránti igényét.

A gyakorlással senkit sem zavartunk, mert - mint ahogy írtam - egy nagyon kis forgalmú helyen gyakoroltunk, és ha mégis csak jött valaki, akkor azonnal félreálltunk.

Az első jutalom természetesen az volt, hogy önállóan mehettek fel és le. A zebrát egyáltalán nem érzem ide való példának; jobb példa inkább a síelés (amikor már megy a hóeke, akkor lehet próbálkozni a rézsű-siklással, a csákányos felvonóval, sőt, lehet gyakorolni az ugratást, stb.); vagy a kerékpározás (ha már gond nélkül megy a tekerés és kanyarodás, akkor lehet próbálkozni hátranézéssel (kanyarodás előtt kötelező!), félkézzel (kanyarodás előtt kézzel is kell jelezni), kis szatyorral kézben, utassal hátul, sőt: elengedett kézzel is (igen, szándékosan írtam: inkább mellettem gyakorolja, mint a haverokkal!).

Pici gyerek kevésbé fél, de ölbe is lehet venni, viszont (vidékről feljött) nagyobbak már inkább félnek első alkalommal (nálunk erről volt szó). Először lehet, sőt kell is fogni a kezét, de a tanítás azt a célt szolgálja, hogy ha nekem két nehéz csomag foglalja le a kezemet, akkor is jöhessen mellettem két gyerek a mozgólépcsőn.

Ha már övé a mozgólépcső (ha már tökéletesen, félelem nélkül uralja azt) akkor a mozgásiránnyal szembeni használat semmi más, mint sport/játék (miért ne erősödjön a lába?). Mint ahogy szinte minden sport arról szól, hogy játszunk és gyakorolunk (lásd játszótéren csúszda, hinta, labdajátékok, atlétika, vízi-sportok, motorsportok, hogy az extrém-sportokról ne is beszéljünk).

A 'győzelmi tánc' nem táncot jelent (azért tettem aposztrófok közé!), hanem azt az örömet, hogy megtanult valamit a gyerek, amitől előtte félt, de szüksége lesz rá az életben, és ezt felszabadultan, játékosan tovább gyakorolhatja, elmélyítheti magában.


Az én véleményemmel ellentétes elvet vallók hozzászólását is köszönöm, mert legalább látom, hogy az emberek elég nagy százaléka nem igen pártolja a 'vagányság' tudatos, ellenőrzött körülmények közötti gyakoroltatását. Pedig ők is voltak gyerekek, csak emlékezni kellene :)

De nem vagyunk egyformák, és ez így jó...

2017. júl. 6. 22:31
 14/23 anonim ***** válasza:
65%

Nem csak te voltál gyerek, nem csak te emlékszel rá.

Nekem pl: SEMMI, DE SEMMI igényem nem volt gyerekként az ilyen "vagányságra".

2017. júl. 6. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 A kérdező kommentje:

OK, pontosítom a véleményemet: a 'vagányságra' nem_hajlamos gyerekeket, és főképpen azokat, akik az ilyen tanulást/gyakorlást nem élvezik, NEM KELL erőltetni.

Az esetemben szereplő gyerekek nem ezek közé tartoznak...

2017. júl. 7. 00:50
 16/23 anonim ***** válasza:
72%
Mondjuk amúgy a mozgólépcsőn ott a matrica, miszerint kisgyerek spcsak szülővel, kezenfogva hasznalhatja, de ne zavarjon
2017. júl. 7. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
44%

Te hülye vagy. Nem sértés, ténymegállapítás. Kis vagányka.


Fog nélküled ezer vagány dolgot csinálni. Ha pártolod, tán még durvábbat is. De a lényeg, hogy kis vagány legyen. Hány éves vagy, 11?

2017. júl. 7. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
44%
"amíg látom, addig tudok segíteni neki, tudom fékezni, miközben kielégítem a 'vagányság' iránti igényét." Vagy úgy fogja érezni hogy ez a normális, hisz anya tanította, és vagányságból majd amikor nem vagy ott, még tovább megy... Hisz a vagányságnak az a lényege, hogy nem igazán fér bele a megengedettbe.
2017. júl. 7. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
52%
Liftezgetni is megtanítod? Vonaton a fejét kidugni az ablakból? Leugrani a lépcső tetejéről? Késsel hadonászni? Megnyomni a vészleállítót a mozdólépcsőn? Vagy a trolin? Átfutni a piroson? Mééééér, tök vagyányság, inkább meletted tanulja meg, háddenem????! Majd ha egyedül lesz, lesz ami mentén elinduljon a vezérhangya, kitalál még klasszabbakat!! Mér nem próbáljátok ki hogy menetiránnyal szemben autóztok? Tiszta vagányság lenne!!
2017. júl. 7. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 A kérdező kommentje:

Köszönöm a megerősítéseket!


Örülök, hogy a 9-es is látja, hogy esetében sokat segített volna egy fiatalkori tanítás. De még nem késő :)


A 12-es példája is hasznos, hiszen látszik belőle, hogy a tanítás sem könnyű mesterség. Viszont örökké nem lehet a gyereket ölbekapni, tehát vagy megtanítom mozgólépcsőzni, vagy behunyom a szemem, és reménykedem, hogy majd a többi gyerektől baj nélkül megtanulja azt. Én az előbbit pártolom.


A 16-osnak nyilván igaza van, bár én még ilyen matricát nem láttam, viszont kérdés, hogy meddig kézenfogandó gyerek egy gyerek, és hogy hogyan kerül át az egyedül közlekedő gyerekek csoportjába. Szerintem úgy, hogy kézenfogom, és közben magyarázom neki, hogy ne torpanjon meg a mozgólépcső előtt, hanem ugyanolyan sebességgel lépjen a lépcsőfokra, mint ahogy előtte sétált. Ezt egymás után addig gyakoroljuk kézenfogva, amíg simán nem megy a dolog, majd ugyanezt kézenfogás nélkül, de mellettem, majd ha már semmi bizonytalankodás nincs, akkor mehet egyedül is. A szembesétálás megengedése olyan jutalom, mintha az Elvarázsolt kastélyban próbálkozhatna a különféle varázs-lépcsőkön (csak egy kicsit egyszerűbb és veszélytelenebb azoknál)...


A 74%-os 7-es, 10-es, 14-es, 18-as és 19-es válaszadó fura eset. Ha esetleg mozgáskorlátozott, akkor nagyon sajnálom, hogy sebeket szakítottam fel benne. Ha viszont csak 'félős', akkor inkább azt javasolnám, hogy keressen egy félreeső, kisforgalmú helyet, és gyakoroljon egy kicsit, hiszen neki a legrosszabb, hogy hátrányban érzi magát (és a leveleiből látszik is, hogy milyen mértékben növekszik a frusztrációja már a gondolatra is).

Ha az ő stílusában válaszolnék, akkor azt írnám, hogy "úgy tűnik, hogy minden gyereknek levágná a fél lábát, amelyik gond nélkül élvezi a mozgólépcsőt", de nem írom, hiszen nyilván ő sem gondolja komolyan, hogy a tanításom egyenes következménye lenne a sztrádán való szembe-autózás.

Én a mozgólépcsőn való közlekedés gyakoroltatását inkább a sportok közé sorolnám, amik legnagyobb része nem teljesen veszélytelen (kerékpározás, síelés, gördeszka, különféle iskolai tornaszerek stb.), de az egészséges élet alapja.

2017. júl. 9. 10:51
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!