Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » A frusztrációkat hogyan lehet...

A frusztrációkat hogyan lehet 3 évesben feloldani? Beszélgetni nem lehet vele

Figyelt kérdés

Elvileg játékkal/mesékkel/bábozással/rajzzal, de hogyan?


Ha beszélek/magyarázok a történtekről, Elterel! Felhivja másra a figyelmem, más témát hoz fel, nem reagál le semmit.


Pl. Kiabáltam, mérges voltam, kiakadtam, amikor pl munkahelyi sticket tesz tönkre (folyamatosan a gépben van a kozponti gép miattes gyerekkel kényszerülök dolgozni), de aztán annyira furdalt a lelkiismeret, mert tudom, hogy szegénykém csak a figyelmemre szomjazik, alapvetően egy angyal.

Hiába utána a kedves magyarázat, hogy tudod erre nagyon kell vigyázni, es tudom hogy pláne fáradt, nyűgös is vagy (melohelyen nem tudom altatni) , meg fogjuk oldani, tul leszünk ezen az időszakon, hogy anya ki sem lát a munkábol, fájo szivvel átölelném, de terel. Mutogatja a tűzoltóját, beszél inkább még a lámpárol is, csak arrol nem, amiről én.


Az ilyrneket hogy játszam ki belőle, hogy ne az tudatosodjon benne, hogy anyára nem számithat, nem ér rá? Bábozzak egy számitogép elott ülő valakit es nyuszi sir a sarokban, és utána...?hol a happy and?hogy oldjam fel az ilyen es hasonlo frusztrácioit?


És hogyan kezeljem, hogy ez miatt egyre inkább a tiltott eszközökhöz nyul?



Pl ma tök jo hangulatban jottunk haza, utkozben is magyaráztam, hogy tudom nehéz napja volt miattam, fáradt is, de tulleszünk rajta, végig csak szirénázott közben, hogy most ő a tűzoltó, vettem a lapot, meséltem roluk es a rendőrökről, mentőkről, hazaérve mégis azzal kezdi, hogy cipővel ugrikaz ágyra, irto gyorsan berohanva, mert tudja hogy nem szabad, ablakon kidob sebtiben valamit, mert tudja, azt sem. Mindig akkor ilyen, ha düh/elkeseredés/nyűgös fáradtság van benne, olyankor nem képes illedelmes, szabálybetarto lenni, de hirtelenjében ugye felmegy bennem a pumpa, kiakadok es kezdődik előlről. Ma a fürdést végig sírta pedig kedvessé váltottam gyorsan, kipurcanva elaludt.ma mellettem a nagyágyban, mert azt kérte, meséltem a kis balázst es nekem is hiányzik ő, az együtt alvás.


Könnyes szemek mostanában nap mint nap, anya nem ér rá, nem ér rá. Talán oviig is ez lesz.

Hiába játszok vele pl reggel, ha a nap további része totálkár. Az pecsételi meg a napot.napokat.rendszeresen.


A helyzet meg fog oldodni, átmeneti, csak a felgyülemlett frusztrácioinak levezetésére szeretnék tanácsokat. Fáj, hogy tele van dühvel, csalodottsággal, elhanyagolva, talán szeretetlennek is érezheti magát.


2017. aug. 16. 23:23
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Ezt nagyon szomorú volt olvasni! Mikor kezdi az ovit? Addig esetleg felügyelet, hogy ne kelljen végignéznie, amíg te dolgozol? Nagyon feszült helyzet lehet.
2017. aug. 16. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Sajnos a kérdésre igazából nem tudok válaszolni, de azt hiszem én is valaki más felügyeletét javasolnám, pl. nagyszülő vagy bébiszitter, mert így mind a ketten kikészültök. Fix munkaidőben dolgozol, mondjuk 8-tól 4-ig, vagy kötetlen? Lehet, hogy ha nem lenne ott munka közben, akkor gyorsabban tudnál haladni, hamarabb végeznél és a nap hátralévő részét vidáman eltölteni együtt.
2017. aug. 17. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Volt felügyelet egy nap. Nem vállalják, mert nem birnak vele és megijedt aki felügyeli (direkt szájába vesz apro dolgokat, ablakon dobálozik, erkélyre is kiszökött gyenge pillanatban)

Más nincs akit beengednék, pl idegen szittert..vagy idegenhez elvinni..igy is agyon aggodtam magam.


Rugalmas pedig a munkahely, rokonoknál, játszotéren is voltunk reggel, mégis ez lettbelőle


Lassan már azon agyalok, azert beszél mindig másrol, mert menekül egy képzeletbeli világba és már nincs itt velem...pl amikor sir és nem tudok figyelni, elkezd tűzoltoautozni a végén. Es amikor hozzá beszélek, vége a munkaidőnek, még mindig tűzoltó..

2017. aug. 17. 00:25
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

3 évesem van. Én egyrészt folyamatosan mondom, hogy éppen mit érezhet (látom csalódott/mérges/boldog/stb. vagy, mert ez és ez történt). Egy ideje kezdi ő maga is verbálisan kifejezni, hogy éppen mit érez.


A legújabb az, ha kiborul, akkor sírva mondja, hogy "nem tudok megnyugodni", aztán később jelzi, hogy "most már megnyugodtam". Azt látom, hogy már az is segítség, hogy kimondja az érzéseit.


Egyéb helyzeteket pedig szerepjátékkal újrajátszunk. Sokszor ő lehet a "szülő" szerepében. Pl. én vagyok a tűzoltóautó/plüsscica, ő a vonat/lego/akármi és "én" kezdek el úgy viselkedni, ahogy ő szokott.

Nem akarok aludni, hisztizek, ugrálok. Ő meg lecsendesít, alvást parancsol. Ilyenkor mindig kérdezek és nincs rossz válasz, mert játszunk. "Miért aludjak?/Nem vagyok álmos, inkább játszanék./Játszhatok alvás helyett?"

Sokszor visszahallom azokat a mondatokat, amiket mi mondunk ilyenkor. Egyben nyugalmat is látok rajta, hogy most ő uralja a helyzetet, egyúttal a másik szerepében jobban "belátja" (amennyire 3 évesen ez értelmezhető) a másik oldal indokait.


De ugyanez, ha a bölcsődében történt valami. Összeveszett egy társával, megbántotta az illető? Szerepcsere, a tigris bántja az oroszlánt, az oroszlán pedig megkéri, hogy ne üsse, hanem simogassa, és felszólítja, hogy őt nem szabad bántani. Néhány héttel később a gondozóktól hallom vissza, hogy verbálisan megvédte magát, elmondta a másik gyereknek az igényeit és kifejezte a rosszallását. Meglepő módon erre a másik gyerek is pozitívan reagál - én se gondoltam volna, hogy ennyi idősen is működhet az én-kommunikáció. De működik.


Szóval azt javaslom, hogy hagyd kijátszani a dolgot és egyáltalán ne irányítsd a játékot, legyen ő a játékmester. Inkább figyelj csak. Ha pedig úgy viselkedsz, amit megbánsz utána, akkor igenis fejezd ki szóban. "Mérges voltam a Pistire(kollégámra), ezért feszült voltam. Utána kidobtad az ablakon a stick-et, ezért is mérges lettem. De bocsánatot kérek, hogy kiabáltam."

Ez azért is jó, mert ő maga is megtanul bocsánatot kérni, visszakozni. Ne várj azonnali változást, ez elég hosszú tanulási folyamat, szerintem fél év, amíg stabil eredményt mutat, addig ingadozó lehet a reakció, sikerarány.


Amennyi időt pedig vele tudsz tölteni, az szóljon róla, találja ki ő, hogy mit szeretne játszani. Persze ne a napirend kárára, de a kijelölt időn belül ne korlátozd. Ha rajzolni akar, rajzoljatok. Ha autókról beszélni, válaszolja kérdéseire, beszélgessenek az autók (itt lehet becsempészni a szituációs játékokat). A szabályokat azért tartasd be vele és próbáld megelőzni a bajt.

Az értékes tárgyakat tedd magasra, a cipőjét meg az ajtó előtt figyelmeztesd, hogy vegye le. Vagy lépj be a lakásba először te, kapd el az ajtóban, csikizd meg. Így fizikailag is akadályozod a bejutásban, illetve csikizés közben a kezeid között van, legrosszabb esetben a nyeklő-nyakló gyerekről fél kézzel lerántod a szandált.

2017. aug. 17. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Még annyit, hogy én a düh kifejezésére is kínáltam lehetőségeket: lehet lábbal toppantani, párnát püfölni vagy körbefutni. Mgtanítottam szociálisan elfogadott "káromkodásokat". A fenébe, a pitlibe, a macska rúgja meg, carramba.

Egyszerűen elmondtam, hogy ha mérges vagyok, akkor ezt szoktam mondani és mérges arccal, összeráncot szemöldökkel asztalra csapást imitálok és dühös hanglejtéssel kimondom. Aztán biztatom, hogy ő is ismételje el. Egyébként, ha éppen rám mérges, akkor elmondhatja. Meghallgatom és kérdezek, kérdezek, kérdezek, az érzését pedig nem vonom kétségbe. Legyen rám mérges. Ha én is mérges szoktam lenni rá, ő miért ne lehetne rám?

Vannak érdekütközések (rendetlenkedik vs. én akadályozom valamilyen vágyott dologban), mindkettőnknek egyformán joga van rosszkedvűnek, feszültnek lenni.

Bocsánatkérést soha nem zsarolok ki, de ha magától jön, akkor túlzóan hálálkodom érte. "Nagyon kedves vagy, hogy bocsánatot kértél! Sokkal jobban érzem magam most!"

2017. aug. 17. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Ne vidd magaddal a munkába, ilyen egyszerű. Nem 3 évesnek való hely. Ha nincs rokon aki vigyázna rá, akkor csana, ovi, babysitter. De nem tudsz rá munka közben figyelni, nem jó se neki se neked.
2017. aug. 17. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Szerintem rosszul állsz a helyzethez.


Talán egyedül vagyok a látásmóddal, de a negatív érzelmekben sincs szerintem semmi rossz. Csalódott, mérges, unatkozik, ez is hozzátartozik az emberi léthez, nem kellene ekkora frusztráltságot érezned, amiért ezeket ks megéli, hiszen fontos, hogy megtanulja kezelni/levezetni a feszültséget.


Az ilyen helyzetektől csak több lesz, nem feltétlen kell veled kijátszania. Szerintem te akarsz erről túl sokat beszélni, hagyd szegénynek, hogy magában dolgozza fel, vagy levezesse a saját módján(rosszalkodás), persze a szabályok mindig állandóak legyenek.


Majd, ha ő felhozza magától, beszélj vele róla szerintem. Nem kell a kisgyereknek tekintettel lennie rád, nem kell neki magyarázkodni, hogy átérezze a helyzeted, anya most nem ér rá, de ez rendben van, nem érhet rá folyton. Nem teszel ezzel semmi rosszat.


Nevezd meg, amit érez és lépj tovább, ő is könnyebben tovább fog lépni.


Persze ez magánvélemény szakkönyvek nélkül, ha valamit muszáj, azt muszáj, ezen nem rugózunk. Igazából semmit nem magyarázok feleslegesen, csak azt, ami érdekli. Úgy adja ki a dühét, ahogy szeretné, amíg nem tör össze semmit. Nem kell neki elmondani mindent, a legtöbbet abból érzi, ahogy cselekszel. Ha megöleled szorosan, mikor kiakad, ha sokáig nézel a szemébe és mosolyogsz rá, tudni fogja, hogy nem csinált semmi rosszat.

2017. aug. 17. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszi a tanácsokat

A bocsánatkérés, érzelmek kifejezése már megy neki, eddig is igyekeztem ahogy tudom, segiteni őt.

Majd játszom vele olyanokat is, hogy ő legyen a játékmester.


Majdnem egész éjszaka hüppögve aludt, mint aki sír álmában.szinte minden második légzésvétel dupla hüppögés volt.Segiteni szeretnék.

Ma véletlen vállalta egyik rokon, mert szabija van.


Annyi biztos, ha a magatartása rendbe jön, abbol fogom látni, hogy jo uton haladunk a feldolgozásban. Amugy reggel is még a tűzoltoautóknál jár csak szellemileg.


Amennyire a neten belemerültem a témába, mivel magára és környezetére szándékos agresszioval nem veszélyes,még olyan kezelhetetlen oriási lelki baj nincsen. Mondhatni a jelenlegi helyzet még "csak" figyelmeztetés nekem, hogy változtatni kell.


Szerintem probálok lelépni hamarabb a munkahelyről, majd szeptemberben lecsusztatni inkább valahogy, igaz pont "gáz"is van, mert tegnap tudtam meg hogy a kollega fúr a főnök előtt...

2017. aug. 17. 09:38
 9/9 anonim ***** válasza:
Apuka nem tud vele lenni, amior neked kicsit stresszesebb? vagy nagyszülők?
2017. aug. 17. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!