Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan segíthetnék extrém...

Hogyan segíthetnék extrém szorongó gyermekemen?

Figyelt kérdés

Amióta kezdi érteni a világot, mindenen szorong. 8 èves fiam rendkívül aggódó típus. Ha beteg azon hogy ki vigyáz rá, ha nem készítek magamnak reggelit azon hogy : -anya mit fogsz enni? Vidd el az én tízóraimat. Ha orvoshoz megyünk azon hogy mi fog ott történni. Mindent részletesen mindig elmondok neki. Nagyon sokat beszélgetünk. Okos, érdeklődő gyerek. A szoringása nem csak a kérdéseiben érződik. Másfél éve tikkel. Pl.orvosi vizsgálat előtt extrém módon forgatja a szemeit, grimaszol, öklét ki be nyitogatja. Annyira sajnálom ilyenkor a szívem szakad meg. De egyszerűen nem tudom már mit tegyek. Neurológiai vizsgálaton túl vagyunk. Pszichológushoz járunk. Nyugodt környezetben neveljük.

Attól félek, hogy ez megmarad nála esetleg tunédzser korában nem tikkelni, hanem másfajta szorongásoldáshoz folyamodik. Gondolok itt önsértés és egyebekre.


2017. dec. 22. 07:10
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
77%

Én csak magamból tudok kiindulni, mint önvizsgálva, hiszen engem annak idején nem vittek el senkihez, de voltak kívülállók számára apró jelek, csak épp betudták a "gyerek aktuális hülyeségének", én pedig gyerekként éreztem, hogy nem normális, ahogy viselkedek, hiszen más nem teszi. Én csak néha tikkeltem, inkább másban jelentkezett, de hasonlóan felmerültek bennem ilyen aggódó gondolatok, csak épp a környezetem nem érzékelhette akkora dózisban, mint te a kisfiadnál, mert én titkoltam.


Szóval én felnőtt fejjel visszagondolva, hogy mi lehetett ennek a kiváltó oka, az a bizonytalanság és bizalmatlanság. Persze sok más apró dolgokból tevődött össze, de a végeredménye a b és b lett, ami miatt szorongtam.

Ennek olyan okai voltak, amik kívülállók számára nem voltak láthatók. A családunk normálisnak látszott, normális anyagi körülmények között és a szüleim is, mégis a viselkedésükben voltak olyan tényezők, amik habár nem erősen jelentkeztek, de rajtunk gyerekeken csattant. Pl. anyám gyerekessége, éretlen-logikátlan gondolkodása (még most is az közel 60 évesen) és apám lekezelő cinizmusa. Szóval pl. anyám hiába volt kedves és főzte meg a kedvencem, tudtam, hogy nem számíthatok rá, nem tud megvédeni, mert gyenge, apám meg hiába mondja, hogy számíthatunk rá, minden apró megnyilvánulásában cáfolja, és még hasonló dolgok.


Na most, azt mondanád, hogy ez nem nagy dolog, minden családban előfordul, csak épp nem mindegy, hogy milyen gyerekkel szemben. Mert van, amelyik gyerek ezt lerázza magáról, valakiből erőszakot vált ki, valakiből meg szorongást.


Nálatok is olyan dolog lehet a szorongás oka, ami annyira apró és észrevehetetlen, annyira beleivódott a mindennapokba, ami már megszokottnak számít és azért nem tűnik fel, + a kisfiad is "bocsánat, hogy ez mondom", de mimózalelkű és túl jó lelkű ahhoz, hogy ne vegyen magára minden terhet. És ez nem a legjobb kombó.


Ezen lehet változtatni, főleg ahogy nő, de idő kell hozzá.

2017. dec. 22. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
78%
Az elso valaszolo szepen leirta, teljesen igaza van!
2017. dec. 22. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Én viszont úgy gondolom, hogy a generalizált szorongás minden külső ok nélkül is lehetséges. Persze kell a nyugodt környezet, szakember segitsége, láttam gyerekeknek csopoertterápiát is és ha muszáj akkor gyógyszer. Nekem születésem óta van, örököltem.
2017. dec. 22. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Kedves első válaszoló! Nagyon szépen leírtad én is erre gondoltam hogy valami nem stimmel itthon. Bennem bízik 100%-osan. Számára én vagyok a nagyon kedves megértő, viszont apa minden kisebb rosszabb gyerekcsínyes mozzanatáért kiabál vagy felemeli a hangját. Én erre gondoltam mert gyakran szól az apjára nyugodt hangon: most miert kiabálsz? Annyira éles ellentet van köztem és a ferjem közt (én vagyok a mindig mindenkor nyugodt ő meg a dilizős) hogy lehetséges ez váltja ki nála.

Köszönöm szépen!

2017. dec. 22. 08:32
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Igen az elso valaszolo nagyon jol leirta, ennel tobbet a dolog mentalis reszehez nem tudok hozza tenni.

Amit en tanacsolnek, az a fizikai aktivitas. Aktiv a kisfiad fizikaliag? Mert a sport es a mozgas nagyon jot tenne neki.

Az en kisfiamnak is nagyon sulyos mentalis problemai voltak kisebb koraban, ugy tunt nem is lesz szegenyke teljesen normalis. Elkezdtunk szertornazni 5 evesen, majd 8 eves koraban teniszezni, ahol nagyon kellett koncentralni. Heti harom edzes volt hat eves koratol kezdve, es a gyerek a mentalis problemat teljesen elhagyta, kinotte. Most mar kamaszkoru, es nagyon erzekeny, de tikkeles depresszio es szorongas nincs hala az egnek, vagy legalabbis nem tobb mint egy atlagos tinedzsernek.

Es a sportot meg mindig csinaljuk.

A masik amit tehetne, egy muveszi tevekenyseg. Az ilyen erzekeny gyerekek altalaban nagyon muvesziek. Ha jatszana valamilyen hangszeren az rengeteget segitene neki. Vagy rajzolas, festes, illetve barmilyen kreativ elfoglaltsag.

Az en fiamnak ezek a dolgok segitettek, es mara mar semmi baja.

2017. dec. 22. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Tudom hogy ezek a dolgok segíthetnének neki, csak nem akarok ráerőltetni semmit. Tavasztól őszig jön velem bringával mikor futok, de most nem merem hívni a hideg miatt.

Az a baj, hogy semmit nem szeretne csinálni. 4-kor hazajövünk az iskolából az autóban hazafelé végig erősen tikkel, már ahogy beül közli velem hogy nem szeretne boltba menni csak haza. Nagyon fáradékony. Rengeteg vitamint szedünk most, persze idő amíg a vas is felszívódik pl.erősen vashiányos is amire rá is csodálkoztam mert jó evő.

Hangszert kérdeztem tőle, nem szeretne, pedig zenei család vagyunk. Sportolni meg ugye a fáradtság miatt nem tudom elvinni. Suliban focizik heti 2-szer 45 perc (tudom ez kevés).

Olyan mintha kifogások lennének és tehetetlenkedem, de nem akarja. Szorong a sport társaktól mindentől ami új. Új ételt se hajlandó megkóstolni és már nem kicsi gyerek.

2017. dec. 22. 09:44
 7/12 A kérdező kommentje:
Azt még szeretném elmondani hogy gyerekkorom óta szorongok én is, nálam 10 éves korom óta fennáll a hajtépegetés (trichotillomania) és szociális fóbiám is van, időnként pánikroham is jelentkezik ilyenkor 3-4 napon keresztúl csak 1-2 órát alszom éjszaka. Örökölhette ezt tőlem? Vagy átragad rá az aggodalmaskodás?
2017. dec. 22. 10:02
 8/12 anonim ***** válasza:
Szerintem örökölte, de ezeket nagyon nehéz bizonyítani, viszont a stresszel való megküzdési stratégiákat minél korábban meg kellene neki tanítani.
2017. dec. 22. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Tul aggodalmas vagy. Ebben a 0-5 fokban nem viszed ki mert hideg? Ne rohogtess...
2017. dec. 22. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

5-os valaszlo vagyok


Pedig valamit muszaj lesz csinalnia, mert ha ezt rahagyod akkor 13-14 eves korara mar odaig romolhat az allapota, hogy iskolaba sem lesz hajlando jarni, sot sehova sem.

Igenis eroltesd ra, megyarazd el neki hogy amit csinal nem viszi jo utra. 8 eves mar erteni fogja. Segits neki valasztani hangszert, es ha ugy gondolod hogy hideg van valasszatok benti sportot, talan olyat ahol nem kell a sporttarsaktol rettegni. De ha fel is toluk, probald meg elmagyarazni neki, hogy ezen a probleman egyedul o maga tud segiteni. Az en fiam is megertette 8 eves koraban, es ezert valasztotta a teniszt. Focizott is, de o is felt a tobbiektol, igy egyeni sprotot kellett valasztani neki, olyat ahol nincs testkozelseg, fizikai bantalamazas. De a teniszhez rohadt nagy lelkiero kell, mert lelkileg nagyon erosnek kell lenni hozza.

Anyukakent azt mondom, muszaj egy kicsit a sarkadra allnod, ha nem akarod a gyermekedet tiz ev mulva elmegyogyintezetben latni. Es ha a gyerek eleg erett hozza, akkor errol nyiltan beszelhetsz vele. Az enyem mar erti, es nem akarja ott vegezni, ezert tudja hogy ha nem tanulja meg magat valami ertelmes dologgal elfoglalni amiben oromet leli, akkor nagyon rosszul jarhat. Es ehhez nem kell oroklott hajlam sem.

2017. dec. 23. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!