Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan segíthetnék a kisfiamna...

Hogyan segíthetnék a kisfiamnak, aki nagyon nehezen viseli, ha kizökken a komfortzónájából?

Figyelt kérdés

5 éves ovis. Az óvónők szuperlativuszokban beszélnek Róla, azt mondják, nagyon együttműködő, udvarias, segítőkész, kreatív, a beszéde, szóhasználata meghaladja a kortársaiét, szval minden oké Vele. Nyilván Neki is vannak nehezebb tulajdonságai: temperamentumos, ez családi örökség, nagyon határozott, sokszor már keményfejű. Úgy néz ki, lecsengett a dackorszak, ami brutális volt, minden nehezebb tulajdonsága felerősödött, nagyon nehéz volt Vele. Kemény kézzel fogtuk, de nagy szeretettel voltunk körülötte. Nem ütjük, nem fenyítjük, minden helyzetet átbeszélünk pici korától kezdve.

Amikor tombolt a dackorszak, voltam Vele pár alkalommal gyermekpszichológusnál, mert elbizonytalanodtam, annyira nehéz volt Vele. A pszichológus szerint semmi rendellenes nem volt, ő is elmondta, hogy egy különlegesen okos, érzékeny kisfiúról van szó.

Ne értsetek félre, nem dicsekedni akartam, csak leírtam azokat, amiket a szakemberek mondanak Róla, ezekbe tudok kapaszkodni, amikor néha elbizonytalanodom.

A problémám az, hogy egy pici kényelmetlenség is nagyon ki tudja zökkenteni a komfortzónájából, és akkor összedől a világ. Tegnap egy gyerekrendezvényen nádsípot faragtunk. A szél a szemébe vitt egy pici nádforgácsot (porszemcse nagyságú, semmi extra), elkezdett üvölteni, próbáltam kimosni Neki, kértem, hogy pislogjon, hogy kikönnyezze. Szerintem már rég semmi sem volt a szemében, csak a felizgatott kötőhártya szúrt, Ő még mindig üvöltött. Próbáltam türelmesen segíteni Neki, határozottan rászólni, hogy csendesedjen el, nem a világ vége egy porszem a szemben, de mintha nem is hallott volna. Aztán egyszer csak elhallgatott, azt mondta, már nem fáj. Lehet, hogy valóban durván szúrta a szemét, de én túlzásnak éreztem a reakcióját.

Egy másik: reggelire kukoricás zsemle volt. A kukoricás tetejét nem kérte, de kibukott, amikor észrevette, hogy az alján is van egy kis kukoricaszórás. Végül sikerült meggyőznöm, megette jóízűen.

Ilyeneken kívül már nincs hiszti, ami nem a saját komfortérzetét érinti, abban meggyőzhető, hatnak rá az érvek, meg tudjuk beszélni a felmerülő helyzeteket.

Mivel tudnám segíteni, hogy rugalmasabb legyen? Ne boruljon ennyire ki egy apró kényelmetlenségre?

Sajnálom, hogy hosszú lett, köszönöm, ha elolvassátok.


2018. máj. 20. 08:17
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
73%

9-es, ezt az autizmust ugye nem gondoltad komolyan? Ha egy gyerek hisztisebb, máris autista?

Az én véleményem az az, hogy nem kell túlságosan átbeszélni mindent. Nem is érti meg az egészet. Mit mondasz neki, nem szabad hisztizni, mert ez nem szép viselkedés? Persze nem tudom, nem látom, milyen amikor “kiakad”. De ha szakember és ovónők szerint minden rendben van vele, akkor biztos nem lehet gond. Hagyjátok gyereknek lenni, hibázni.

2018. máj. 20. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
32%

" Kizökken a komfort zónájából "


Hogy oda ne rohanjak, ez egész egyszerűen csak hiszti! Amit a zsemlével és művelt. Nem tutujgatni kell.

Nem bírom az ilyen szülőket

2018. máj. 20. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:

Az ember - ki könnyebben, ki nehezebben - ki tud zökkenni a komfortzónájából. Mindenkinek a saját ingerküszöbétől függ, mennyire viseli ezt nehezen. Vannak felnőttek, akik szintén nagyon nyűgössé tudnak válni bizonyos helyzetekben. Akkor egy gyerek miért ne zökkenhetne ki a komfortzónájából?

Tudod, én meg az olyan szülőket nem bírom, akiknél kuss a gyerek neve, még a gyerek érzéseinek a létjogosultságát is megkérdőjelezik az ilyen szülők. Embereket nevelünk, nem dísztárgyakat tartunk a polcon.

Szval kedves utolsó, teljességgel hasztalan a válaszod.

2018. máj. 20. 11:42
 14/20 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem jó példákat írtál le, mert van akinek nagyon érzékeny a szeme és lehet rohadtul fáj neki ha belemegy valami. A zsemlénél meg ha nem foglalkozol vele, hogy rinyál a kukorica miatt, akkor szépen abba fogja hagyni. A leírásod alapján viszont nekem is az jön le, hogy nagyon elkényezteted és az valószínűleg nem tesz jót neki, bár a példáid nem győztek meg semmiről, inkább a fogalmazásodból gondolom.
2018. máj. 20. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
72%

Nagyon érdekes a kérdés egy láthatóan értelmes és tudatosan nevelő anyukától. Öröm ilyet is olvasni. Az első válaszolónak nagyon elgondolkodtató a megközelítése és a válaszai, nálunk a családban van ilyen eset, amire mindenképpen hasznos lenne egy ilyen megközelítés is.

Miért van mégis az az érzésem, hogy az anyuka tudja a választ a kérdésére?

Látatlanban azt is lehetne mondani, hogy egyszerűen egy karakterkérdésről van szó. Egy kiemelkedően értelmes, korán érő kisfiúról van szó, aki talán emiatt is az érzelmi fejlődése nem tudott lépést tartani az értelmivel. Vajon elfogadta-e a kishúga érkezését? Zsarolhatja-e a szüleit, hogy azok állandóan készenlétben legyenek, ha vele történik valami? Mennyire igényeli úgy egyébként az anyja figyelmét? Csak az anyuka jelenlétében ilyen?

Az autizmus felmerülhet, asperger formájában. Viszont ha a kérdező, akinek azért van fejlődéslélektani ismerete, nem figyelt fel soha arra, hogy a fia más lenne, mint a többiek, szokatlanul reagálna, rosszak lennének a szociális kapcsolatai a kortársaival (óvónők sem említettek ilyet soha, hanem csak jókat), akkor el lehet vetni. Játszik a kisfiú a kortársaival? A fiúkra az ő korában már nem igazán jellemző, hogy magukról megfeledkezve üvöltsenek társaságban. Kortársai között fiúként szerintem már automatikusan szégyellené magát, ha gyengeséget mutatna. Oviban a fiúk rendesen nyúzzák egymást, verekednek, erőt fitogtatnak, tehát ott nincs helye a könnyeknek. Nem lehet, hogy túl van foglalkoztatva? Jól érzi magát gyerekközösségben? Nem volt túl sok neki a nyüzsgés? Nem részesíti előnyben az egyéni játékot, mint a csoportos dolgokat?

2018. máj. 20. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
27%
Az étkezés nyugodt körülmények között zajlik? Csacsog a kislány, szól a rádió, tv közben? Apuka is ott van? Érezheti valami miatt a kisfiú, hogy őt kevésbé szeretik?
2018. máj. 20. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
67%

Most nem azért, minden rosszindulatot mellőzve írom de a kisfiúk ezerszer hisztisebbek a kislányoknál. (Vagy csak én vagyok rossz helyen mindig.) Még a férjem is megjegyezte hogy mennyi picsogó, hisztiző, óbégató kisfiút lát miközben kislányt visítani alig-alig. Túl vannak tutujgatva vagy én nem tudom de rengeteggel találkozom nap mint nap. Itt pedig hozzátenném hogy 40 hetes terhesen buszozom és csak az elmúlt 4 napban 3 olyan anyukát láttam aki a 6-9 éves fiával utazott: felfutott előttem a buszra mindegyik és az egyetlen helyre leültette a kisfiát és leszarta hogy mellette állok óriási hassal. (Tisztán emlékszem hogy én ennyi idősen végigálltam az utat az anyukámmal sőt még ovis voltam.) Végállomáson a gyerek azonnal hisztibe kezdett amikor várnia kellett hogy leszállhasson mert tele volt a busz és kígyozott a sor az ajtókig de nyilván ő a világ közepe akinek azonnal oda kell jutnia amit az anyja viselkedése alapján nem is csodálok... Így nevel rengeteg anya igazi anyámasszony katonáját a fiából hogy túlfélti meg tutujgatja.

Csak remélni tudom hogy nálatok nem ez a helyzet és tényleg nem bántásból írtam ezt a kommentet.

2018. máj. 20. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

13as kommentedből:

Az ember - ki könnyebben, ki nehezebben - ki tud zökkenni a komfortzónájából. Mindenkinek a saját ingerküszöbétől függ, mennyire viseli ezt nehezen. Vannak felnőttek, akik szintén nagyon nyűgössé tudnak válni bizonyos helyzetekben. Akkor egy gyerek miért ne zökkenhetne ki a komfortzónájából?


Itt a válaszod ebben.

Mi van ha kizökken?Idővel majd megtanulja kezelni.Te is tudod, hogy az élete nem a konfortzónájában fog telni.A kukoricás dolgot hisztinek gondolom.A szeme tényleg fájhatott.Ez a két példa nekem nem tűnik problémának.

2018. máj. 20. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
55%
tényleg fájhatot a szeme még utána is ,tegnap egy csepp forro olaj fröcsent a karomra órákig fájt helye nekem is .ha tudod hogy nem szereti kukoricás zsemlét ne adj neki ,vagy kapard le neki az aljárol.nem kell nagy ügyett csinálni belőle.lányom nem szereti mazsolás kalácsot ha olyan van itthon akkor kiveszem a mazsolát kalácsbol.ha van az ő szeletjébe,nem szereti pokot és még néhány bogarat ,kertbe vagyunk akkor elüldözöm öket és kész nem csinálok belőle problémát ,mint te kérdező .
2018. máj. 21. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Csak most keveredett elém a kérdés, és pont ugyanazt gondolom, mint a 19-es. A szeme tényleg fájhatott, nem értette, mi történik, ő még nem tudja, hogy elmúlik. Olyan kaját meg, amit nem szeret, nem kell adni neki és kész. Neked is van olyan. Máris nincs feszültség. Ne akard megváltoztatni. Sok olyan ember van, aki ragaszkodik a megszokotthoz. A te dolgod, hogy nyugodt, megértő, szeretetteljes körülményeket biztosítsál neki, a jelleme meg majd kifejlődik ennek meg a veleszületett temperamentumának és a tőletek látott viselkedésmintának az elegyéből.
2018. okt. 8. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!