Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » 3 év körüli gyermek milyen...

3 év körüli gyermek milyen szerepjátékokat játszik?

Figyelt kérdés

Mi számít szerepjátéknak ebben az életkorban? Írnátok konkrét példákat?


Ha pl. szeret autókkal játszani, és van egy kis markolója, és néha azt mondja, hogy most a markolóval felveszi a homokot (pedig nyilván nincs homok, a szobája padlóján játszik), az már szerepjáték? Vagy mondja, hogy az egyik autó visz vizet a másiknak, és átönti az utánfutóba? (pedig víz sincs, csak mondja)


Köszi, ha segítetek. 3 éves státusz közeleg és nézegettem a kérdéseket, hogy mikre fog rákérdezni a védőnő, és nem igazán tudom, mit kell szerepjáték alatt érteni. Kisfiam a plüssállataival nem játszik el jeleneteket, főzést sem imitál vagy ilyesmi, a fenti esetek szoktak előfordulni az autókkal...


2019. márc. 26. 16:58
 1/9 anonim ***** válasza:
53%

Pl velem szokott szerepet cserélni, ő visz oviba. Vagy doktor bácsi, óvónéni, boltos, szakács is szokott lenni. Ja és persze tűzoltó, hogy is felejtettem el...

Szerintem a markolózás akkor lenne szerepjáték, ha ő lenne a munkásbácsi.

2019. márc. 26. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
73%

Múlt hónapban töltötte a hármat a fiam, ő tűzoltósat játszik a legtöbbször. Van egy játék poroltója, meg sisakja, a sisakot fel szokta venni, és a poroltóval oltja a képzeletbeli tüzet, meg kiabál, hogy fussunk, mert ég a ház :) De néha nem is használ hozzá eszközt, és minden csak a képzeletében létezik, a sisak is, és a poroltó is.

Orvososat is szokott játszani, általában enyém az a megtisztelő szerep, hogy a betege lehetek, és mindig a fenekembe kapok szurit :D Meg belenéz a számba, elmondja, hogy nagyon beteg vagyok, ezért sok mesét kell néznem.

Olyat is szokott játszani, hogy kihúzatja velem a sarokkanapét (kinyitható ággyá), és akkor az a hajó, ő a kapitány, mindig "belesik a vízbe", és akkor megcsípi egy rák.


Szerintem ez a szerepjáték, amikor ő maga képzeli magát valamilyen szerepbe, ami lehet akár egy foglalkozás (orvos, rendőr, boltos, stb), vagy eljátssza, hogy ő a szülő, vagy egy felnőtt, aki például autót vezet, főz, takarít. De akár az is szerepjáték, ha azt játssza, hogy ő valamilyen állat, például kutya, macska, ló, stb.

2019. márc. 26. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszi szépen! :)

Hát igen, akkor jól sejtettem, hogy ebben a tekintetben le van maradva. :(

És nektek ezeket magától kezdte el játszani, tehát az ő ötlete volt (már első alkalommal), hogy most ő lesz a tűzoltó, orvos, vagy valahogy ravezettétek?

Én pl. szoktam neki úgy mesélni, hogy közben is is játszom a mesét bábokkal, plüssökkel, vagy csak a kezemmel mutogatok és állathangokat adok ki, ez tetszik neki, nevet rajta, gyakran kéri is, hogy csináljam, de ő maga sose csinál ilyeneket, nem is utánoz engem. :(

2019. márc. 26. 18:01
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Jaj, ne fogd fel lemaradásként, minden gyerek más.

Vannak olyan játékok, amik szerepjátékra ösztönöznek, pl edények, orvosi készlet, kassza játékpénzzel, stb... ezekkel játsszatok közösen!

2019. márc. 26. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Kérdező, nem feltétlen akkor és ott utánoz, azonban az is a kisgyermek tudatában ragad, amire tudatosan nem figyel. Tehát ezen nem érdemes aggódnod.


"Hát igen, akkor jól sejtettem, hogy ebben a tekintetben le van maradva. :("


Ezen se aggódj. :) Különösen 4 éves korig teljesen változó a sorrendje a képességfejlődésnek.


Vannak, akik előbb lesznek szobatiszták, mint az átlag (az átlag ebben kb két és fél éves kor),


vannak, akik előbb járnak, mint az átlag (az átlag e tekintetben kb 16 hónapos kor)


és vannak, akik előbb kezdenek el (tőmondatokban) beszélni, 100+szavas aktív szókinccsel.


Mindenki tartozik valamelyik csoportban, azaz aki előrébb jár valamiben az átlagosnál, az tuti, hogy legalább egy valamiben hátrébb jár, mint az átlag, így minden 4 év alatti gyermek egyenlő ütemben fejlődik,


kivéve, akik határidőre nem érik el az elvárható képességszintet (ezt a határértéket egyébként hajlamosak a korai fejlesztők sajnos túl alacsonyra állítani, mivel sokszor sajnos fejlesztenek akkor is, ha nem kell, márpedig az többet árt, mint használ.)


Járás életkori határ: kb a 22. hónap.


Kb 100+szavas tőmondatokban beszéd (nagyjából érthetően, kisebb beszédhibákkal elfogadható) : kb 35.(36.) hónap.


Szobatisztaság életkori határa: kb a 4. szülinap.

2019. márc. 26. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Az imént a kommentedre, most pedig a kiinduló kérdésedre írok, és hogy láss egy szabatos megfogalmazást, idézetet mutatok az egyszerűség kedvéért:


(Kisgyermekek esetén) "szerepjátéknak azt a játéktevékenységet nevezzük, amelyben a gyermekek a látott szerepeket, tevékenységeket, a felnőttek közötti sajátos viszonylatokat sajátos játékkörülmények között újraalkotják.


Ehhez képzeletük segítségével megalkotják azt a teret és játékeszközöket, amelyek segítségével a helyzetet rekonstruálják, átélik.


Szoros kapcsolatban van a dramatikus játékokkal, azonban ezek témáját a mese, az irodalmi alkotások adják, forrásanyaga eltér a szorosabb értelemben vett szerepjátékoktól"


[link]

2019. márc. 26. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Jaj, dehogy van lemaradva :) Tényleg nem egyformák! Enyém a múlt hónapban betöltött hároméves minitűzoltó, ő sokat szerepjátékozik, sokfélét, viszont például még pelusos. Vagy pl. van ismerősöm, akinek pont annyi idős a gyereke, mint az enyém, tök szépen rajzol, az enyém meg ákombákomozik még most is. Viszont az enyém nagyon szépen legózik, pötyizik, ebben nagyon kreatív, más gyereke meg pont ebben nem.

Később is meglesznek azok a dolgok, amikben jobban teljesít, és másban kevésbé, nem érdemes úgy venni, hogy le van maradva, hát a nagyobbak, és a felnőttek között is van, aki mondjuk bénán rajzol, vagy rémesen énekel, vagy pocsék történetmesélő, mégsem gondoljuk, hogy le van maradva, pedig igazából ezek is fejleszthető dolgok egy bizonyos szintig.

2019. márc. 26. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a további válaszokat és a biztatást. :)

Persze, minden gyerek máshogy fejlődik. A kisfiam pl. gyönyörűen beszél, többszörösen összetett mondatokban kötőszavakkal, nagy szókinccsel, stb. Mondókázik, meséket visszamond kívülről. Nagyon ügyes a mozgásban, sportokban, és az egyszerű társasjátékokban már szabálykövetően tud játszani. Szobatiszta, egyedül öltözik, evőeszközökkel eszik.


Szóval amiatt nem aggódom, hogy "összességében" le van maradva a korosztályához képest, csak ezt a szerepjáték-dolgot mindenhol fontos tényezőként említik, és elvileg 3 éves korra már bőven meg kellene jelennie, nála viszont hiányzik.


Van boltos játéka, kis konyhai eszközei is, rendőrös és tűzoltós szettje, stb. kertészkedős játékok (kis lapát, ásó, öntözőkanna), de igazából nem nagyon érdeklik, csak az autók, járművek... azokat meg főleg csak tologatja.


Oviba még nem jár (áprilisban tölti a 3-at, szeptembertől megy oviba), talán ott majd a többi gyerek hatására megjön a szerepjátékhoz való kedve is. :)

2019. márc. 27. 08:38
 9/9 anonim ***** válasza:

Ismét én vagyok, az utolsó előtti hozzászóló.

Idézlek:

"Oviba még nem jár (áprilisban tölti a 3-at, szeptembertől megy oviba), talán ott majd a többi gyerek hatására megjön a szerepjátékhoz való kedve is. :)"


Ha nem is valószínű, hogy eleinte pont a pajtásai hatására (ugyanis a 3 évesek inkább egymás mellett szoktak játszani, még nem igazán egymással, bár látni látják egymást), de más okokból kifolyólag oviban hamarabb "rákapnak" a gyerekek arra is, amire korábban még nem.


Ha mégse, az aránylag ritka, olyankor lehet gyanakodni elmaradásra (már ha "határidő" előtt nem indul be az adott területen az érés).


A korábbi hozzászólásomból kiemelek valamit számodra, kérdező (egyébként dolgoztam pedagógusként óvodákban), hogy teljesen megnyugodj és a lényeget értsd (egyszerű megfogalmazással) :


Különösen 4 éves korig mondható el az, hogy egyénenként igen változó a fejlődés fajtáinak SORRENDje, ami tök természetes!


A státusz vizsgálat ÖSSZESSÉGÉBEN értékelendő a szakember által!! Nem az fog neki szemet szúrni, hogy még nem szerepjátékozik a kicsid, hanem hogy az ÖSSZKÉP alapján van-e gyanú elmaradás tekintetében!!


Ennél fogva különösen 4 éves korig elmondható, hogy aki X téren előbbre jár, tuti, hogy Y téren meg hátrébb jár, mint az átlag, de megfelelő határidőre épp ott fog tartani, mint aki korábban érte el - ő maga meg az átlagtól hamarabb volt ügyes más téren.


Összességében tehát ugyanaz a fejlődése a legtöbb kisgyereknek.


Pl aki egy évesen már egész mondatokban beszél 50-10 szavas szókinccsel, semmivel se fog jobban beszélni 3 és fél éves korában, mint aki csak a 3.szülinapján szólal meg először!


(Mivel már a magzat is tanulja a beszédet, hall és figyel, szóval aki csak 3 évesen szólal meg először, az is éveken át tanulja már az emberi kommunikációt.)


Aránylag kevés a kivétel, az meg abból derül ki, ha határidőre nem jut el oda az adott képességfejlődés terén, ahova kellene - ezen ritka esetben kell korai fejlesztésre utalni.


(Egyébként a korai fejlesztőkkel csak óvatosan... ők anyagi érdekből lejjebb veszik a fejlődés vonatkozásában az életkori határokat, holott a nem fejlesztendő gyerekek egy részét is sajnos fejlesztik, ami többet árt, mint használ nekik... Magyarán hajlamosak túldiagnosztizálni a gyerekeket sajnos, tehát a fele se szorul korai fejlesztésre azoknak, akiket fejlesztenek!)


Sok lényeges, evvel kapcsolatosat meg tudsz innen (dr Vekerdy Tamás gyermekpszichológustól),

ez az 5/1 video, a folytatásai is a youtube-on, pl a video alatt a linkek:


https://www.youtube.com/watch?v=NiMO7n1kKRk

2019. márc. 27. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!