Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Rosszul nevelem, vagy eletkori...

Rosszul nevelem, vagy eletkori sajatossag? Baratnom megjegyzese elgondolkoztatott.

Figyelt kérdés

3 eves a gyerekem. 2 eves koraban szo nelkul es barmit odaadott barkinek, megosztotta a jatekait. 2,5 eves kora elott nemsokkal kezdodott, hogy mindennel, amivel jatszott kiakadt, ha mas is jatszani akart vele, akar a sajatja volt, akar kozos jatszoteri, akar neki kolcsonadott.


En alapvetoen azt az elvet vallottam, hogy egyutt jo jatszani, vagy csereljen mas jatekra, de ha nagyon nem akarta, akkor a sajatjat visszakerhette, a kozosnel varnia kellett a sorara.


Kb. 3 honap alatt lecsengett ez a mindenazenyem-mindenenkiakadok szakasz, azota mas jatekahoz csak engedely utan nyul, a kozos jatekoknal, vagy masenal kivarja a sorat. A sajatjat szivesen megosztja, de van, hogy csak rovid ideig, es aztan mar keri is vissza.


Egyik baratnomnek meg nincs 2 eves a kislanya, ok a kislanyt asajat jatekai eseteben is mindig megosztasra osztonzik akkor is, ha sir. Nyugodtabb termeszetu az en gyerekemnel, igy ezt viszonylag konnyeden veszi, meg meg nincs is abban a korban, hogy ez igazan gondot jelentsen neki (legalabbis az en gyerekemmel sem volt ennyi idosen gond).

Legutobb, mikor a gyerekem almos volt, de meg kint voltunk, es nehezen vette, hogy hozza akart mas nyulni a jatekaihoz, olyanokat kerdezett baratnom, hogy a mi bolcsinkben ezt nem tanitottak meg a gyerekeknek? Merthogy az ovekbenerre mekkora hangsulyt helyeznek, hogy mindent meg kell osztani. Mondtam, hogy dehogynem, de ez ebben az eletkorban normalis.


Vagy nem jol gondolom? Mit csinalok rosszul? En is osztozkodasra osztonzom, esvarni is tud eleg sokat, ha a kozos jatek foglalt, abbol vaninkabb siras, ha a sajat kedvenc jatekaihoz nyulnak (mindig viszunk olyat, amit cserebe felajanlhat, es fel is szokta). Ha viszont almos, akkor mar rogton kepes, es ordit azonnal, ha valamihez, ami a kedvence hozzanyulnak. Baratnomek meg a kislanyuktol ilyen esetben is inkabb elveszik a sajat jatekat, es odaadjak a gyerekemnek, akkor is, ha a kislany szomoru emiatt, en viszont ugy gondolom, hogy nem kella sajat jatekaibol mindet megosztania, eldontheti o, hogy melyiket. Ezzel onzosegre nevelem? Rosszul csinalom?



2019. máj. 30. 14:39
 1/10 A kérdező kommentje:
Kicsit olyan erzesem van, mintha jobban akarna tudni, mikozben meg nincs is az o gyereke abban az eletkorban.
2019. máj. 30. 14:40
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Valóban főként a bölcsiben tanulja meg igazán, hogy a játék nemcsak az övé és meg kell osztania másokkal is. De ettől még segítheted őt azzal, ha játszik valakivel, hogy osztozzon rajta. Egyik véglet sem jó, az sem, ha túlságosan önző és az sem, ha mindent átad azonnal a másiknak.
2019. máj. 30. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Koszonom a valaszt, teljesen egyetertek, igy is csinalom, az elso mindig az, barmilyen jatekrol is van szo, hogy jatszanak egyutt, aztan hogy csereljenek, vagy adja oda, es ha nagyon nemakarja, es a sajatjarol van szo, akkor nem kell odaadnia, nem veszem el tole.
2019. máj. 30. 14:47
 4/10 anonim ***** válasza:
97%

"en viszont ugy gondolom, hogy nem kella sajat jatekaibol mindet megosztania, eldontheti o, hogy melyiket"


Szerintem is. Igen, alapelv szerint meg kell osztani a dolgokat a többiekkel. De nem feltétlen mindig és nem feltétlen akármit. Egy nagyobb gyereket is inkább arra tanítanék, hogy helyes dolog másokkal megosztani, amink van, de nem kötelező. Ha van egy kedvenc tárgya, kedvenc játéka, akkor teljesen jogos, hogy nem adja oda bárkinek, mert esetleg az illető nem tud vigyázni rá, vagy csak elkeveredik a forgatagban. Úgy is fogalmazhatunk, hogy joga van a gyerekemnek ahhoz, hogy valamilyen tárgy nagyon fontos legyen neki, és vigyázni akarjon rá, akkor is, ha számomra nem világos, mi olyan fontos az adott dologban. Akkor van csak baj, ha az ilyen tárgyak száma nagyon nagyra nő.

2019. máj. 30. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Mi mindig megbeszéltük, hogy amit a játszótérre viszünk, az közös. Amivel nem akarja, hogy más is játszon, az nem jön le velünk, vagy nem veszzük elő/eltesszük, ha más is ott van.

Így tanulta a gyerekem, így is cselekedtünk mindig. Nyilván a gyerek kezéből nem vettem ki a játékot, mert más játszani akart vele, de ha ott volt és nem játszott vele, akkor lehetett akármilyen kedvenc is, vihette a másik. Mondjuk ilenkor azonnal azzal kezdett foglalatoskodni, tehát megoldotta :)

Ha valami olyan volt, akkor pedig visszakértük. Azt nem tűrtem, hogy a gyerekemnek a saját játékára várni kelljen. Mondtam mindig, hogy hagyjuk még egy kicsit, 1-2 perc, de aztán mentünk együtt és visszakértük.


Szóval én úgy gondolom, ami nincs a kezében, de ott van a játszón esetleg homokozóba kiborítva, vagy mászóka alá ledobva, azt igenis illik megosztani a többiekkel, vagyis nem illik azt mondani a földön heverő játékra, hogy ne nyúljon hozzá a másik. Persze ennek ellenére a gyereknek szíve joga azt mondani, hogy NE, mert az az övé, de ezt mindig úgy rendeztem, hogy akkor ezt ő beszélje meg a másik gyerekkel. Nyilván ezt is fontos megtanulni, hogy hogyan, miként és milyen esetekben kell vagy érdemes konfrontálódni egy másik gyerekkel.

2019. máj. 30. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
#4, igen, volt ilyen is, hogy nemcsak par jatekrol volt szo, hanem pl. jottek hozzank, vagy mi mentunk, es az osszeset maganak akarta. Ilyen esetben ezt nem hagytam, es hazajottunk, vagy atmentunk a masik szobaba, ameddig meg nem nyugodott annyira, hogy elfogadja.
2019. máj. 30. 15:03
 7/10 anonim ***** válasza:
0%

Kicsit olyan erzesem van, mintha jobban akarna tudni, mikozben meg nincs is az o gyereke abban az eletkorban"

Lehet ő nem is lesz abban az életkorban, mert már megtanulta. A tied még nem. Na bumm, nem kell ebből ekkora ügyet csinálni.

Nyilván nem kell a másik kezéből kivenni a játékot, de az sem normális, hogy ami a földön hever azzal se játszon más mert ordít mint a sakál. Tudom, mert voltam ilyen helyzetben és marha idegesítő. Ami féltett kincs azt el kell pakolni, amíg vendég kisgyerek jön. De azt te sem gondolod komolyan, hogy semmivel nem játszhat a vendég kislány mert akkor minden épp a kedvenc játéka lesz a gyerekednek.

2019. máj. 30. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Gyerekfüggő is a dolog.

A legnagyobb gyerekem nyugodt típus volt, bármit megosztott, nem voltak nagyon konfliktusok. Pedig évekig csak Ő volt, azt sem lehet mondani, hogy alapból volt testvér, hisz első gyerek...


A középső gyerekem most lesz majd 3 éves (picit le van maradva, és közösségbe se jár.)

És van egy pici, ő 9 hónapos. Na, tőle mindent elvesz. Ha nem kell neki, akkor is, csak azért, hogy ne legyen a picinél...

Persze, szólunk neki, hogy ezt nem így kéne, meg van csomó játék, amivel játszhat, de én megértem a helyzeteteket, ez tényleg az a korszak, már amelyik gyereknél így előjön. Pl nálunk is akkor jut eszébe minden (enni, fürdeni, átöltözni, akármi...) amikor a húgával épp azt csinálom. És addig ordít, hogy "Én is, én is", amíg sorra nem kerül...

2019. máj. 30. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
A gyereknek azt is meg kell tanulnia, hogy van privát szférája, és olyan tárgyai, amelyek fölött ők rendelkeznek. Erre pont van is egy életkorilag alkalmas szakasz, amin a te fiad nagyon egészségesen ment keresztül. Megtanult úgy osztozkodni, hogy a másikra is figyel és a saját érdekeire is. A másik gyereknek is meg kell tanulnia, hogy az idegen játékot kölcsönkérjük, úgy játszunk vele, hogy ne legyen baja, majd visszaadjuk. Ha egy gyereknek mindig osztozkodnia kell külső kényszer hatására, ráadásul saját, szeretett játékot kell megosztania, akkor frusztrált lesz, lehet, hogy később nem fogja tudni megvédeni a saját érdekeit, tulajdonát, lehet, hogy ő lesz az, akinek majd folyton elveszik a tízóraiját, radírját, uzsonnapénzét, stb. Pont az ismerős kislányt nem nevelik helyesen. Az az optimális, ahogyan te neveled (ebben a tekintetben) a fiad. Egyébként megkérdezném az illető anyukát, hogy a saját telefonját, kocsiját, ékszerét bármikor szívesen kölcsönadná valakinek, esetleg egy alig ismert embernek, csak mert egy tekintéllyel rendelkező ember erre felszólítja?
2019. máj. 30. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Koszonom a valaszokat, otletet, megerositest!


A jatszoterre mar tegnap meg is beszeltuk, hogy csak olyat vihet, amivel ha epp nem jatszik, nem sajnalja masnak odaadni, rogton megertette, mivel mar tobbszor hazajottunk akarata ellenere emiatt, rogton mondta, hogy mit hagyjunk akkor itthon, es mit ad szivesen kolcson. Ez egy szuper tipp, koszonom.


9-es, jo volt ezeket olvasni, amiket irtal, hogy nemcsak en gondolomigy. En sem adomoda akarkinek akarmelyik holmimat. Olvastam rola, hogy a masodik vilaghaboru elott mar hogy neveltek a gyerekeket, hogy ne kerdojelezzek meg egyaltalan a feljebbvalojukat, valahogy ez is beugrott arrol, amit irtal, illetve azt, hogy kialakuljanak az egeszseges en-hatarai en is nagyon fontosnak tartom.

2019. máj. 31. 09:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!