Ilyen esetben lehetséges az örökbefogadás?

Figyelt kérdés
Szeretnénk magunkhoz venni a párom tizenöt éves unokaöccsét. A fiú anyja négy éve halt meg, az apja pedig lemondott róla. Mostanra már elég stabil lett az anyagi helyzetünk, saját gyerekünk pedig nincs. Mennyi időbe telhet ez? Egyáltalán lehet örökbefogadni vagy más úton magunkhoz venni? Az apja biztosan nem akarja, ezt írásba is adja és a fiú is szeretne hozzánk kerülni. Elnézést, hogy ilyen hosszú lett, de annyi mindent hallottunk már, hogy fogalmam sincs a lehetőségeinkről.
2013. júl. 10. 19:35
 1/4 anonim ***** válasza:
Ki most a gyerek gyámja?
2013. júl. 10. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Nem feltétlen kell örökbe fogadni (sőt, ha apa nem akarja, nem is lehet).

Létezik a családba fogadás is. Hívd fel a gyámhivatalt, ott mindent elmondanak.

2013. júl. 10. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Az apját egyáltalán nem is érdekli az egész, neki csak az számít, hogy megszabaduljon a gyerektől. Jelenleg nevelőszülőknél van, de őket nem szereti.
2013. júl. 10. 19:47
 4/4 anonim ***** válasza:

Akkor nincs gond.


Családbafogadás


70. § (1) A szülői felügyeletet gyakorló mindkét szülő vagy a szülői felügyeletet egyedül gyakorló szülő kérelmére - a különélő másik szülő meghallgatásával - a gyámhivatal hozzájárulhat ahhoz, hogy a szülő egészségi állapota, indokolt távolléte vagy más családi ok miatt a gyermeket a szükséges ideig más, általa megnevezett család átmenetileg befogadja, gondozza és nevelje, feltéve, hogy a családbafogadás a gyermek érdekében áll.


(2) A családbafogadás ideje alatt a szülő felügyeleti joga szünetel.


(3) A családbafogadás a szülő tartási kötelezettségét nem érinti.


(4) A gyámhivatal a kérelem benyújtásakor tájékoztatja a szülőt jognyilatkozatának következményeiről.


71. § (1) A gyámhivatal a családbafogadáshoz akkor járul hozzá, ha a családba fogadó szülő személyisége és körülményei alapján alkalmas a gyermek gondozására, nevelésére, a gyámság ellátására, valamint e feladatok ellátását maga is vállalja.


(2) A családba fogadó szülőt (szülőket) a gyámhivatal gyámul rendeli.


(3) A családbafogadás az alapul szolgáló ok előrelátható fennállásáig tart. A családbafogadást a gyámhivatal a gyám tájékoztatása alapján évente felülvizsgálja.


(4) A szülőt megilleti a kapcsolattartás joga, valamint a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben való együttes döntési jog. A gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben felmerült vitákban a gyámhivatal dönt.


(5) Különösen indokolt esetben a gyámhivatal a szülőt feljogosíthatja a vagyonkezelés és a gyermek vagyoni ügyében a törvényes képviselet jogával.


(6) A családbafogadást meg kell szüntetni, ha azt a szülő vagy a családba fogadó szülő kérte. Ha a családbafogadás oka továbbra is fennáll, a gyámhivatal a családbafogadás megszüntetését követően a gyermekvédelmi gondoskodás más formájáról intézkedik.

2013. júl. 10. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!