Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Örökbeadás, örökbefogadás » Milyen problémákra készüljünk...

Milyen problémákra készüljünk fel örökbefogadó szülőként?

Figyelt kérdés

Készülünk az örökbefogadásra, sokat olvasunk a témában, kívülről fújok már teljes weblapokat, statisztikákat, felkészítő kiadványokat, viszont valós tapasztalatokra lennék kíváncsi. Ha örökbe fogadunk egy babát és már az elején elmondjuk Neki, hogy örökbe fogadtuk, milyen problémákra készüljünk fel? Kifejezetten arra gondolok, hogy a gyerekünknek milyen problémákkal kell megküzdenie amiatt, mert örökbefogadták? Mennyire fogja megviselni? Mennyire nehéz ezt egy óvodában/iskolában kezelni, jól kezelik-e? Kamaszkorában nem teszi majd ez teljesen depresszióssá?

Vannak örökbefogadott barátaim (csak 2) és az önértékelési problémáikat gyakran magyarázzák azzal, hogy "anyámnak sem kellettem". Itt gyakorin is többször olvasom, hogy súlyos depresszióval küzdenek fiatal felnőttként emiatt, volt, aki a pánikbetegségét vezette erre vissza. Már a téma felhozása után látom, hogy a saját környezetemben sem mindenki kezeli jól a dolgot (sőt), félek, hogy ezzel neki is meg kell majd küzdenie minden egyes alkalommal.

Nem magam miatt félek az örökbefogadástól, nekem egészen a saját gyerekem lesz, de nem tudom, milyen örökbefogadott gyerekként felnőni, mennyivel másabb/nehezebb terep ez? Előre is köszönöm a válaszokat!



#örökbefogadás #örökszülő
2016. máj. 1. 18:41
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha természetességgel kezelitek, nem fog semmilyen gondot okozni.

Az már okozna, ha később, váratlanul tudná meg.


A biológiai szüleit nm szabad szidni semmiképpen. "Sajnos ők nem tudtak megfelelő körülményeket biztosítani, ezért ránk bíztak és nagyon hálásak vagyunk nekik, hogy a mi kislányunk/kisfiúnk lehettél." Tehát ne az jöjjön le, hogy felelőtlenek voltak a szülők és eldobták, hanem a legjobbat akarták neki.

Ha felnő, akkor el lehet mondani az igazságot is (ha ismeritek a hátteret), akkor már nem fogja megrázni.


A családban van két örökbefogadott gyerek. Semmi bajuk nem volt belőle, elejétől fogva tudták. Viszont amivel a hülye szülők és nagyszülők is megforgatták bennük a kést: kamaszkorukban előfordult vita, pimaszkodás és erre a nagyon okos felmenők azt reagálták párszor, hogy "nem is vagy a vérem, kitagadlak". EZT SOHA!!!

Nem fenyegetjük visszavitellel, soha nem vágjuk a fejéhez, hogy nem vér szerinti gyerek, mert ez aljasság.


Ugyanúgy össze lehet veszni vele, mint egy vér szerinti gyerekkel, de a személyét nem szabad elutasítani, csakis a viselkedését. Ez az egy kiemelten fontos.

2016. máj. 1. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Valószínűleg nehezebb örökbefogadott gyerekként felnőni, mint normál esetben, viszont ha nem fogadnád örökbe, akkor még nehezebb lenne neki.
2016. máj. 1. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat! Nagyon sokat gondolkodunk a dolgon, szeretnénk, ha nem lenne nehezebb élete, mint nekünk volt, csak amiatt, mert genetikailag kevesebb a közünk egymáshoz.

Egy örökbefogadós blogon pont az említett "nem vagy a vérem" ellenkezője hangzott el, egy talán 6 éves gyerek mondta, amikor rászóltak, hogy "nem is vagy az anyám, ne mondd meg mit csináljak"! Ezt gondolom kamaszként is meg lehet kapni párszor. Azért azt biztosan nehezen viselném, ha egy ilyet a fejemhez vágnának. Mondjuk én szerintem megmondtam volna a gyereknek, hogy "dehogynem".

2016. máj. 1. 19:44
 4/10 anonim ***** válasza:
95%

A kamaszkor biztos nehéz.

Ugyanakkor szerintem az örökbefogadott gyerek nagyon hasonlít a vér szerinti gyerekhez.

Nem tudhatod előre, "milyet" kapsz.

Lehet, hogy sok nehézséget az örökbefogadás számlájára írunk, ami ugyanúgy meglenne, ha a vér szerinti szülőknél lenne a gyerek.


A vér szerinti gyerekek között is nagyon nagy különbségek vannak, akkor is, amikor közel ugyanolyan körülmények között nevelkednek.


Szerintem irtó jó, hogy belevágtok!

Sok boldogságot az új családhoz!

2016. máj. 1. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

"Anyámnak sem kellettem..." Hányszor mondtam már ezt.

Én 12 évesen tudtam meg, hogy örökbefogadtak, akkor is a véletlen folytán. Hát. Nem igazán örültem. Ha korábban elmondják mondjuk, akkor is szerintem nagyjából hasonló érzéseim lennének most, 15 évesen.


Magamat kb 0-ra ítélem meg, de ez nem ennek az oka. Az még máshonnan jön. :)


Viszont! Szerintem ha ott vagytok mellette, tudja kezdettől az igazságot és olyan 12 éves korában átbeszélitek az egészet, nem lesz gond. Nekem az volt a baj, hogy nem volt kivel átbeszélni, mert szüleimben nem igazán bíztam addig sem, olyan barátot meg nehéz találni, aki megérti.


Suliban nem lehet, hanem biztos fogják ezzel bántani. Főleg a rosszindulatúbbak. A normálisabbja meg fogja érteni, de van ugye az, aki abban éli ki az örömét, h másnak rosszat tehet. Engem hányszor, de hányszor csúfoltak, idegesítettek azzal alsóbb osztályokban, hogy "ez még a saját szüleinek sem kellett, mit vársz tőle", meg hasonlók. Ez abban végződött, hogy inkább el sem mondtam a későbbiekben. Higyjék csak azt, hogy én is normális gyerek vagyok. Na ez volt a legrosszabb döntésem.

Mégis jobb, ha a szülő nem avatkozik bele ebbe. Otthon lehet beszélni a gyerekkel, de ha egy mód van rá, ne a szülő menjen "árulkodni" az osztályfőnökhöz, mert attól kezdve még jobban kinézik maguknak. Biztos nehéz lehet, de néha jobb hagyni, hogy a gyerek magának intézze a dolgait. Persze ez csak személyes vélemény, egy gyerek szemszögéből.

2016. máj. 3. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, nagyra értékelem a saját tapasztalatok megosztását, ezt a legnehezebb megkapni. KÖSZÖNÖM! :) Mindenkinek köszönöm! :)
2016. máj. 3. 20:09
 7/10 anonim ***** válasza:

Nálunk van egy család, ők azt mondták a gyereknek kezdettől fogva, hogy nem én szültelek, de attól még én vagyok az anyukád. Nyilván nem értette a gyerek az elején, és idő kell, mire megérti, hogy ez mit is jelent.

A család nem csinál belőle titkot, mindenki tudja, hát, én nem biztos, hogy mindenkinek hangoztatnám. Az iskolában pl. minek elmondani?! Kinek mi köze hozzá?

Amúgy meg igen, bármilyet kaphatsz.

Mi a férjemmel diplomás, nyelveket beszélő emberek vagyunk, a családban nem tudok problémás gyerekről. Mégis autista a fiunk. Hát, nem tudom, ha örökbefogadott gyerek lenne, hogy kezelném. Így is nagyon nehéz elfogadni.

2016. máj. 21. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

engem örökbefogadtak, csecsemő voltam :)

kb. 4 éves lehettem, amikor anyu elmesélte, így nőttem fel, hogy tudom. annyit mondtam akkor rá, jó :D

sosem jut eszembe, teljesen természetes, ha szóba kerül (vannak már gyerekeim, és pl. ha mások rákérdeznek dolgokra), bárkinek elmesélem, inkább mások szoktak zavarba jönni, mint én :)

szerintem ha nem rugóztok ezen, de amint lehet, elmondjátok neki, abszolút semmit nem okoz. csak legyetek nyitottak, ha később érdeklődik.

ha ti jól kezelitek, másokkal sem lesz gond, ha meg mégis, szépen el kell magyarázni, akár rokonnak, akár ismerősnek.

2016. máj. 27. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
8. válaszoló vagyok, még annyi jutott eszembe, hogy nem kell szerintem ezt sehol reklámozni, de titkolni se. ha kiemelítek, mondjuk a suliban, hogy ő örökbefogadott gyerek, máris oda a természetesség, ugyanakkor ha szóba kerül, lehet róla beszélni.
2016. máj. 27. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a választ!
2016. máj. 28. 06:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!