Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Németországi óvodai tapasztala...

Németországi óvodai tapasztalatok leírása?

Figyelt kérdés

Jó napot kívánok.A szakdolgozatomhoz próbálok anyagot gyűjteni.Amennyiben eljut egy Németországban élő magyarhoz ez a kérdés remélem szán rá időt.Előre is köszönöm.


A Németországi óvodai tapasztalatok érdekelnének.A rendszer,óvodapedagógusok száma a csoportokban,az óvodapedagógusok gyermekekhez való hozzáállása,amennyiben agyermek nem tud németül az óvoda biztosít számára ingyenes német nyelvleckéket?Úgy tudom Némezországban minden óvoda fizetős.Érdekelne hogy mennyibe kerülnek esetleg régiónkén az árak,milyen széles skálán térnek el?

Nem vagyok benne biztos,de úgy tudom nincs dadus a csoportokban csak az óvodapedagógusok esetleg ped-aszisztensek stb.A csoportszoba tisztaságát hogy sikerül fenntartani?Napközben is rend van vagy csak délután takarítanak ki?/olvastam ilyet/A friss levegőn való játékok mennyire gyakoriak.Min den nap jut rá idő?


Nem feltétlen kell betartani a kérdéseimet írhatod szabadon is a taoasztalataidat,de ezekre különösen kíváncsi vagyok.


Előre is köszönöm,ha szánsz rá időt higy leírd a választ ^^



2021. júl. 30. 16:24
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Nordrhein-Westfalen, Essen: 2 óvodás gyerekünk van (4 és 5,5 évesek). Születésük után pár héttel a várostól kap minden gyerek egy Kibe Pass számot, ezzel kell regisztrálni a little bird.de oldalon ahol rá lehet keresni a város összes óvodájára és "magánbölcsijére" (Tagespflege/Tagesmutter) cím/távolság, fenntartó és heti felügyeleti idő (20/35/45 óra) stb szerint. Hét intézménybe lehet egyidejűleg regisztrálni/jelentkezni online és ajánlott személyesen is időpontot kérni, megnézni a helyet. Ha semelyik óvoda nem veszi fel akkor el kell kezdeni hívogatni más óvodákat és a helyi Jugendamt-nál is jelezni, hogy próbáljanak segíteni valahol helyet találni. A fiam anno az egyik oviban kapott volna egy 25 órás helyet, de az messzebb is volt, de szerencsére 2 nap múlva jött az e-mail hogy a hozzánk legközelebbi oviban kapunk egy 35 órás helyet. Ez egy katolikus ovi, de a mi gyerekeink nincsenek megkeresztelve (férjem evangélikus, én pedig katolikus vagyok de majd a gyerekek eldöntik, hogy a későbbiekben még szeretnének majd keresztelkedni vagy sem), bár egy egyházi oviban felvételnél előnyt jelent ha még van keresztelve a gyerek, de nem feltétel.

Az óvodák azok különböző fenntartásúak (városi/egyházi/valamely más szervezet pl AWO). Nincs elég hely sajnos, sok a gyerek és ugyan építenek/bővítenek folyamatosan óvodákat de sok szerencse is kell hogy a kiszemelt/közeli oviban kapjon az ember gyereke helyet. A legtöbb helyen ha már egy testvérgyerek bent van, akkor a kistestvér könnyen bekerül.

A legtöbb óvoda 1 és 6 éves kor közötti gyerekek felügyeletét vállalja. De van persze olyan is ahol csak 3-6 éves korúakat.

Az hogy mennyibe kerül az óvoda, tartományonként, de lehet hogy városonként is változik. Függ a szülők éves bevételétől, attól hogy heti hány órás helyet kapott a gyerek és hogy van-e testvérgyerek már az oviban. Drágább a 3 év alattiak felügyelete, mert ott egy óvónő azt hiszem max 5 gyerekre vigyázat (nálunk a béka csoportban vannak a 3 év alattiak, és 10 gyerekre van 2 óvónéni a csoportban)... Korábban ebben a tartományban csak az utolsó óvodai év volt ingyenes, de ez tavaly óta megváltozott és így az utolsó 2 év ingyenes. Nekünk mikor a fiunk 3,5 évesen elkezdte az ovit akkor 132 EUR volt a díj havonta, plusz az étkezés ami csak az ebédet tartalmazza az havi 50 EUR volt. Aztán mikor covid miatt limitálva volt hogy kik vihetik és heti hány órára a gyereket oviba, akkor ha jól emlékszem volt olyan hónap hogy nem kellett fizetni és 2x csak fele összeget és persze a kaját se kellett fizetni mikor nem voltak ott. Közben pedig 2019-ben hoztak egy olyan törvényt, hogy 2020 augusztusától már az utolsó 2 év ingyenes. Ez számunkra azt jelentette, hogy a fiunknak 2020 augusztusától már csak az ebédet kell fizetnünk, és a húga aki szintén 2020 augusztusban kezdett, testvérgyerekként szintén ingyenesen jár oviba. Az reggelit vinni kell magukkal, a meleg ebéd 2,9 EUR naponta , egy online rendszerben lehet jelezni, hogy melyik nap esznek ott és annyit vonnak le az előre átutalt pénzből az online kontón (ez a rendszer nálunk májusban lett bevezetve, és nem mindenhol működik így).

Egy csoportban 24 gyerek van, vegyes csoport 3 éven felülieknek. És 2-2 óvónéni van ezekben a csoportokban, a fiaméban van heti 3 napon egy leendő óvónéni gyakorlaton, a másik 2 napon elméleti oktatáson van. Ismerősöktől hallottam hogy náluk pl 3-3 óvónő van egy-egy csoportban de nem tudom hogy ez mitől függ, több pénzt ad a fenntartó, vagy hogy integrált csoportok vannak...

Külön németórát nem tartanak nálunk szerintem, a gyerekek egymástól tanulnak a legtöbbet és persze az óvónéniktől játszás és közös foglalkozások alkalmával, ha szükség van rá akkor logopédus foglalkozik velük heti 1x. A gyerekeim tudtak németül, mert a férjem és családja német úgyhogy nálunk a nyelvtudással nem volt gond. De azt látom pl lányom kis barátjánál, aki augusztusban még nem tudott németül, hogy nyárra már ügyesen beszél, persze még nem olyan nagy a szókincse, de mindent megért és válaszol, csinálja amit kell. Ők pl Moldovából származnak. Eleinte ha az óvónéni nem értette mit szeretne akkor a másik csoportból áthívták a másfél évvel idősebb nővérét aki lefordította mit szeretne/miért sír az öccse.

Napközben az óvónénik tartják rendben a csoportot, ha kell felsöprik a behozott koszt, elesett morzsákat, de este jön egy takarítószemélyzet aki felsöpör/porszívózik/felmos stb. A gyerekeket már az elején rászoktatják arra hogy maguk után elpakojanak.

A gyerekek minden nap kimennek az udvarra, kivéve ha nagyon viharos szél van vagy zuhog nagyon az eső de enyhe esőben vagy saras udvaron is játszhatnak, csak fel kell venniük a gumicsizmát és vízálló esőruházatot. Az 5-6 évesek egyedül is kimehetnek , a kisebbek csak óvónénivel együtt.

A mi gyerekeinknek heti 35 óras helye van, reggel 7-re vihetném őket és du 2-re kell értük menni, mi általában 8 után kicsivel érünk oda (kb 5 perc az ovi gyalog) és 2-re megyek értük. Délutáni alvás csak a kicsiknél van, ha a szülő kéri hogy a 3,5-4 éves gyereke is aludjon ebéd után akkor megoldják, de én nem kértem mert mire elaludt volna már ébreszteni is kellett volna. Az óvoda első hónapjaiban otthon lefektettem őket ha láttam, hogy fáradtak de hamar leszoktunk a délutáni alvásról és inkább korán fekszünk le este, szerencsére ezzel nem volt soha gond.

Heti 45 órás helyet általában azok a gyerekek kapnak ahol mindkét szülő dolgozik vagy egyedülálló a szülő.

[link]

2021. júl. 31. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!