Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Ovódapedagógus alkalmasságin...

Ovódapedagógus alkalmasságin menmyore kizáró ok a rossz hang?

Figyelt kérdés
A Pannon Egyetem ovódapedagógus képzésére szeretnék jelentkezni, viszont ezt megelőzi egy alkalmassági is, ahol népdalokat kell énekelni. Eléggé tartok tőle, mert egyátalán nem mondható jónak a hangom, és félek, hogy sz kizáró ok. Érdemes így megpróbálnom, vagy nagyon komolyan veszik eszt a részét a dolognak. Esetleg menjek el egy énektanárhoz? A hangom nem lesz jobb, de lehet segítene a hangképzésben.

2022. dec. 6. 17:17
 1/9 anonim ***** válasza:
89%
Ha ennyire aggodsz, menj el enektanarhoz. Nem kell operaenekesi szinten tudni enekelni, de elvaras az enektudas es normalis enekhang, zenei ismeret.
2022. dec. 6. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
89%

Az énektudas pont olyan amit gyakorlassal fejleszteni lehet.

Senki nem születik ugy, hogy tökéletesen kienekli a magas c-t.

Úgyhogy menj énektanárhoz.

2022. dec. 6. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Ami az ovisoknak ajánlott hangterjedelem és magasság, abban tuti meg tudsz tanulni elfogadhatóan énekelni. Kihúzod magad, rendesen veszel levegőt, nem stresszelsz, valószínűleg egyből menni fog. Ha nem vagy benne biztos, konzultálj énektanárral. Az lehet gond, ha nagyon bot füled van, azt több meló kikupálni.
2022. dec. 6. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Én is emiatt tettem le róla. Se hallásom, se hangom nincsen, se a kottázást nem értem. Én is kérdeztem olyat aki csinálta és nekem is az énektanárt javasolta mert kell sajnos. Szomorú de már elfogadtam.
2022. dec. 7. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
48%

Ahogy írták. Elegendő az óvodásoknak való dalokat tisztán kiénekelni. Egyébként mind ugyanaz a sablon, soknak szó-fá-mi-ré-dó (ereszkedő) a zárósora, ezt begyakorlod és az már tuti. A többi sor egyszerűbb. Általában maximum egy oktáv a hangterjedelem.


Ha viszont ennyi se megy, akkor nem neked való szakma, sajnos akkor az van. Más kérdés, hogy igen sokoldalú szakma, irodalom módszertan, testi módszertan (ez pl kiemelt!), énekzene mszt, satöbbi... És persze a gyermekpszichológia alapvetéseit is tanulni kell majd és főképp: érteni, megérteni a gyakorlatban (fejlődéslélektani, játékpszichológia, stb)


Sőt, el foglak keseríteni: rendesen b&szatják a legtöbb főiskolán az ovped jelölteket furulyázással. Szóval furulyázni IS KELL tudni az ÖSSZES ovis dalt, sőt, Beethoven és Mozart kicsit komplikáltabb darabjaiig bezárólag.


Mindezt gondold végig, kérlek, és az után dönts. Ha megvan a dipi, a furulyázás kevésbé lesz már mérvadó, viszont A FELNŐTTET zTÁNOZZA AZ OVIS, TEHÁT a TISZTA ének hang kelleni fog mindig!

2022. dec. 15. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
70%

Egyébként a hagyományos, kodályi zenepedagógiában az ovisok még csak pentatonban énekelnek, oktávnál is kisebb hangterjedelmű dalokat. Vagyis a fent írt szó-fa-mi-re-dó nem is igazán kéne, hogy előforduljon, mert se fá, se ti nem kéne legyen benne. Ettől még persze sok gyerekdalban benne van és gyakorlatilag a legtöbb óvónő tojik rá, hogy elvileg ezek nem ajánlottak. (Egyébként azért nem ajánlottak, mert a tiszta énekhez előbb pentaton skálát kell begyakorolni, amiben nincsenek kis szekundok. A kis szekund környékén szoktak hamisan énekelni a kicsik, azt meg nem akarjuk bevésni. Valamikor általános alsóban érnek meg rá.) A másik gond, hogy sokszor az óvónő nem keresi ki a kezdőhangot (furulyán vagy valahogy), ott énekel, ahol neki kényelmes, ami a gyerekeknek túl mély, dörmögős hang.


Arra alapozva, hogy az ovikban sajnos sokszor így megy, nem sok értelmét látom túlságosan szívatni az óvónőket az énekléssel. Valamennyi kell, de azért na. Inkább a lényeges pár pontot kéne erősebben bevésni: a hangmagasságot, hangterjedelmet és hogy minél kevesebb fá-ti hang legyen a dalokban.


Tudom, a kérdezőn ez nem segít :-(

2022. dec. 15. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Előző, viszafelé reagálnék.

Ebben a formában nem helytálló amit írsz, bár itt-ott van igazság a soraidban.

A tiszta éneklés -az óvodásoknak való dalok kapcsán- valójában nagyon is fontos az óvodapedagógusok részéről! Mágpedig azért, mert a felnőtt: egy minta az ovisok számára! Az óvodás legfőbb tanulási formája az utánzás. Ezért kell tiszta hangon éneklő pedagógus.


(A félreértés elkerülésére mondom: beszédben is a tiszta kijetés alapvető az ovisok felesztése során, mégse akadály pl a tájnyelvi, akcentusos óvónő alkalmazáa, amennyiben HITELES a tájnyelvi magyar kiejtése, és nem valamiféle kevert változatú, továbbá az autentikus, annak megfelelő hangzókkal produkálája. Úgy is a gyerek szülei akcentusa a mérvadó az ovisok beszédérésére nézve, ha nem is teljes körűen, de azért mégis, legyen már hiteles az a másik akcentus!)


Ovped szakon fel szokták hívni a figyelmet a pedag jelölteknek, hogy kellően magas legyen a kezdőhang. Tudom, léteznek nem pályára való óvónők is, ilyen, vagy olyan szempontból, de az más kérdés.


"Vagyis a fent írt szó-fa-mi-re-dó nem is igazán kéne, hogy előforduljon, mert se fá, se ti nem kéne legyen benne. Ettől még persze sok gyerekdalban benne van és gyakorlatilag a legtöbb óvónő tojik rá, hogy elvileg ezek nem ajánlottak. (Egyébként azért nem ajánlottak, mert a tiszta énekhez előbb pentaton skálát kell begyakorolni, amiben nincsenek kis szekundok"


Lehet, h néhány óvónő nem a pályára való, azonban ovped szakon nem úgy tanítják, ahogy hiszed, a téren.

Azaz, helyes bár, amit írsz ezen a ponton, azonban abban tévedsz, mntha a legtöbb óvodapedagógus nem így járna el. Dehogynem így járnak el!

Nevezetesen, bölcsiseknek és kiscsoportos ovisoknak a két- és háromhangból álló dalokat veszik elő a legtöbb esetben. (Most hadd ne térjek ki az óvodapedagógia módszertanára, ezért fogalmazok úgy, hogy "veszik elő", de a módszertan alapja az indirekt fejlesztés egyébként, nem úgy, mint suliban, tehát nincs direkt tanítás!! Dalolás van, például, megfelelően időzítve, aszociálva, játékhoz van kapcsolva, vagy tevékenységhez, stb)


A 4 évesek számára leginkább a 3-4 hangosakat szemléltetik, úgymond.


És csak az 5-6 évesek számára úsztathatják be játékba, tevékenységbe az oviban a szó.fá.mi.ré.dó ereszkedő hangsort is, aminek 5-6 évesek esetén nagyon is megvan a helye!


Tehát megvan a fokozatosság.


Csakhogy valamit félreértettél. Én nem arról írtam, mi kell az ovisoknak a hangképzés tekintetében, hanem a kérdés vonatkozásában írtam, tehát arról, mi kell AZ ÓVODAPEDAGÓGUSOKNAK a hangképzés tekintetében! Nagyon nem mindegy! :)


Márpedig az ovpedesek hangképzéséhez KELL a szó-dó ereszkedő hangsor tiszta kiéneklése! (Sőt, mondom, 5-6 éves gyerekek számára is kell.)


Abban igazad van és én is úgy látom, hogy a szekund (kis- és nagyszekund) nem való 5 éves kor alatt, gyakori hallgatásra, játékhoz kapcsoltan (pl énekes játékok).


Ahogy a túl nagy ugrás sem (kvint és afelett, se a szűkített kvint), 5 éves kor előtt.


Sőt, tovább megyek: bármelyik életkorú gyerek számára ZENEHALLGATÁSRA A HÁTTÉRBEN BÁRMILYEN nekik való zene mehet! Babáknak is, akár komolyzene! Ovisoknak is! Melyekben igen bonyolult dallamok és hangsorok is felfedezhetőek sok esetben. De ez csak a háttérben oké! Ellenben játékkal összekapcsoltan már a hangsúlyt arra kell helyezni, amiről írtam, ÉLETKOROKRA, ÉVJÁRATOKRA LEBONTVA.


Tehát tartsuk szem előtt, hogy évjáratonként más és más a gyerekek érési szintje, különböző téren, és ezért más és más a pedag módszertan is, évjáratonként!

2022. dec. 15. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
#7, köszönöm a javításokat, és remélem, tényleg odafigyel az óvónők többsége azokra, amiket írtál.
2022. dec. 15. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom mennyire lesz releváns a válaszom, de nálunk fiatal az egyik óvónéni, tavaly kapott diplomát. Sosem énekel a gyerekeknek, azt mondja azért, mert nem jó a hangja. Az idősebb óvónénink szokott mindig énekelni, ő inkább a mozgásos játékokat csinálja, ezt ők mikor összekerültek megbeszélték, szerintem ezzel nincs probléma. Ez alapján úgy gondolom nem kell annyira félni a felvételitől, mert nem kell hozzá kristálytiszta hang.
2022. dec. 19. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!