Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Eléggé meg vagyok ijedve. Jól...

Eléggé meg vagyok ijedve. Jól jönne egy kis segítség! Jár valaki hasonló cipőben?

Figyelt kérdés

Kislányom 17 hónapos. Első baba. Szeretnénk neki mihamarabb tesót, de sajnos eü. problémám adódott, ami miatt úgy néz ki nem alakul minden a terv szerint.

A gondom abból adódik, hogy eddig meg sem fordult a fejemben, hogy esetleg őt bölcsibe kell majd adnom, mert azt gondoltam folyamatosan itthon maradok a második gyerkőc miatt.

De anyagilag sajnos a sima Gyeses ellátást nem bírná ki a családi költségvetés, ezért vissza kell mennem dolgozni 2 éves korára. És én nem tudtam azt, hogy hogyan mennek ezek a bölcsibe iratások, meg oviba. (Most sem vagyok igazán tisztában vele, csak fórumokat kezdtem olvasgatni pár napja.) Tudom naívan, de úgy gondoltam, majd mielőtt oviba megy, elmegyek jó párba, kiválasztom, hogy melyik a legszimpibb, és beiratkozunk. Nem tudtam, hogy ezt már évekkel ezelőtt meg kellett volna tennem, meg hogy erre csak áprilisban volt lehetőségem (már a látogatásokra). Igen, elismerem, hogy abszolút kezdőként állok a témához, de valójában ez azért van, mert az is vagyok. Sem a családban, sem a barátaim között nincs kisgyerek, ezért nem igen tudok ilyen körökből tájékozódni. A védőnőm (már a 4.) sajnos semmilyen tájékoztatással soha nem lát el. Ez így volt már a kezdetektől. A mostanival is az a baj, hogy - ugyan nagyon kedves -, de nem segít semmiben. 21 éves, gyerektelen, nem is a környéken lakik. Sem az étel bevezetésekről, sem alapvető egyéb dolgokról sem tud soha semmit. Nézzem meg az interneten. Köszi! Na ott igazodjon ki az ember. Mindegy is, nem terhellek tovább ezzel benneteket.

A kérdésem, kérésem arra vonatkozna, hogy kitől tudhatok meg alapvető információkat, hogy ne maradjunk le mindenről. A bölcsit már ne is forszírozzam? És mi legyen az ovival? Már azzal is elkéstem? Ha csak jövőre lehet megismerni őket, hogy válasszam ki a nekünk megfelelőt? Vagy örüljek, ha a körzetibe bekerül. Attól nagyon félek, nagyon rosszakat olvastam róla. Tele van kisebbséggel, lopások, nem törődöm kevés nevelő, magas csoportlétszám. Mit tehetek? Jól jönne egy kis biztatás! Bocsánat, ha valakit fárasztottam.


2013. jún. 17. 16:48
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Tavaly írattam be lányomat a bölcsibe. Május közepén mentünk, nem mondták, hogy elkéstünk, semmi ilyesmit. Nyár közepén kaptunk egy értesítést, hogy felvették, de a vezetőnő már a beiratkozásnál mondta, hogy nem lesz gond, mert nem volt túljelentkezés. Mivel az első "kötelező" esemény az augusztus végi szülői volt, szerintem még most sem késő. Nyílván más város, más bölcsi, más szabályok lehetnek. Én, mielőtt bementünk májusban, felhívtam a vezetőt. Óvodában már lement a beiratkozás, de gondolom, még 17 hónaposan nem oda megy, csak majd jövőre (?) Addig megnézhetsz a következő tanév alatt óvodákat.A körzetibe fel kell, hogy vegyék, 3 éves kor betöltése után. Van aki korábban viszi, de ha nincs hely, a körzeti sem köteles felvenni , míg be nem tölti a 3-at. A nem körzetes óvodákban, úgy tudom, várólista, ha túljelentkezés van, de ezekbe sem lehetetlen bekerülni. Persze, tudok olyanokról, ahol több éves a várólista, sok a protekciós stb. Remélem segítettem.
2013. jún. 17. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Disi ***** válasza:
100%
Szerintem is kicsi még a bölcsihez, jövőre ugyan 3 éves kortól kötelező lesz, de ha jól számolom jövő januárban még csak 2 éves lesz a gyerkőc, tehát az ovi csak talán jövő szeptembertől lehet esélyes, de lehet még akkor sem. Nálunk (vidék) múlt héten volt szülői a bölcsiben, úgyhogy arról abszolút nem vagy elkèsve, nem tudom nálatok hány van, menj be megkérdezni hogy állnak hellyel. Nálunk 2 van a városban, az egyikbe év közben nem nagyon szokitt lenni hely (tehát szeptemberre feltöltik) ha valaki máskor akarja beadni akkor azt a másikba irányítják. A bölcsi elég rugalmas, tehát ha csak a GYED lejártakor akarod beadni azt is lehet ha van hely. Mi személyesen mentünk be, akkor körbe is tudsz nézni hogy milyen a hely. Az ovi az keményebb dió, mi is szeretnénk egyet, de nagyon nagy a túljelentkezés, ha az nem megy akkor van egy kettes számú, majd látjuk.
2013. jún. 17. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Disi ***** válasza:
Jajj, de hülye vagyok, azt akartam irni hogy kicsi az ovihoz, csak a kislányom itt ugrált a fejemen...
2013. jún. 17. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Köszi, hogy írtatok. Kicsit megnyugtattatok. Nekiállok keresni. Remélem a szerencse is mellém szegődik..
2013. jún. 17. 22:24
 5/13 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező,


szabad tudni, hogy melyik településen, illetve ha Bp. akkor melyik kerületben éltek? Hátha van itt olyan anyuka, aki pont ott lakik és tud mondani néhány trükköt.

Mi Rákospalotán élünk, már egészen kicsi korától gyűjtögettem az infókat (én is kezdő voltam, vagyok, egy gyermekem van, környezetemben nincs, bár a védőnőnk szuper és segített).

Minden bölcsinek, ovinak nálunk van honlapja. Nézd meg azokat is, képek, napirend, dolgozók fényképei, programok, szakmai program általában szokott lenni. Már ez is sokat elárul egy intézményről.

A bölcsődébe nem kell áprilisban beíratni, oda egész évben van felvétel, bár jó minél előbb jelezni persze. Mi is év közben mentünk, volt hely. ha olyan településen élsz, ahol van gondozási díj bevezetve, akkor jobb eséllyel indulsz.

Hogy mit, mennyit kell fizetned, azt az önkormányzatod helyi rendeletben szabályozza, ami kint kell, hogy legyen a honlapján is. Ott megtalálod az étkezés napidíját is.


Ha a kicsi 2 éves korában szeretnél visszamenni dolgozni, akkor őt még nem tudod óvodába adni (nem is célszerű, 3 éves kortól vesznek fel, illetve kivételes esetben ált. ettől 6 hónappal korábban tökéletes szobatisztaság mellett- de szerintem egy 2,5 éves nem való pl. egy vegyes csoportba, ahol mellette 6 évesek is vannak!)

Én is visszajöttem dolgozni és előtte már beszoktattuk bölcsődébe a kicsit. Intézménye és vezetője válogatja, hogy ezt megengedik-e (mert papíron ugye még otthon vagy)- illetve legtöbb helyen a beszoktatás néhány hete azalatt az idő alatt megy, amikor te már munkába álltál, csak a korábbi időszakban összegyűlt szabadságaidat töltöd.

Az önkrományzati böcsődékben munkáltatói igazolás és kereseti kimutatás is szokott kelleni.

Az óvodával kapcsolatban pedig már a bölcsis gondozók is nagyon sokat tudnak segíteni, vagy tudnak ajánlani környékbeli intézményt, főleg, ha megismerték a kicsidet.

A játszótereken, környékbeli gyerekprogramokon is lehet érdekes infókat összeszedni a kisgyerekes anyukáktól. Esetleg fórumokat is elolvashatsz- de mindkettőt csak mértékkel és fenntartásokkal :)

Persze mindent meghallgattam én is, aztán eldöntöttem, hogy számomra ez hasznos-e vagy sem. De amelyik oviról több szülőtől hallottam, hogy pl. rendszeresen eltűnnek a gyerekek holmijai- az máris nem volt olyan szimpatikus.

Érdemes a kiszemelt helyek környékén sétálni nap közben és benézni a kerítésen: kedvesek az óvónők (bölcsiben gondozónő) a gyerekekkel? Ha odaszalad hozzájuk valaki "elhajtják" vagy meghallgatják? Kint dohányzik netán a fél intézményi gárda az árnyékban, miközben a gyerekek futkároznak? Rendezett, biztonságos az udvar vagy csak egy kis lebetonozott részen tudnak levegőzni? Milyen a biztonság? Rigli a kapun, esetleg elekromos csengő vagy tárva nyitva áll minden és csak az nem megy be, aki nem akar?

Amikor kicsi volt a fiam, a netről megnéztem a telefonszámokat, bejelentkeztem és elmentem mindenhová személyesen a férjemmel és a kicsivel- nem áprilisban, hanem év közben valami egészen más időpontban.

Ilyeneket figyeltem pl: milyen a vezető, milyen a személyzet? Rend, tisztaság vagy ellenkezőleg: állott vizeletszag mindenütt?

Megkérdeztem a napirendet, hogy mit csinálnak egész nap a kicsikkel- a válaszokból is sokminden kiderül- esetleg nézd meg a faliújságjukat, üzenőfalukat.

Remélem, tudtam ötletet adni, ha van még kérdésed és tudom, akkor szívesen megválaszolom.

2013. jún. 18. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Igen, köszi!

Az ovit csak későbbre gondoltam, de azért kezdtem el kapkodni ebben a témában is, hogy nehogy lecsússzunk arról is, vagy csak a várólista végére kerüljünk.

Kőbányán lakunk, X. kerület.

Ma találkoztam a doktornőnkkel, akit kicsit kérdezgettem a fentiekről. Azt mondta, már ki is írták a bölcsibe felvetteket, azért csak érdeklődjek, csodák mindig vannak, hátha valaki kimarad, és a várólistások sem igénylik a helyet.

2013. jún. 18. 12:10
 7/13 anonim ***** válasza:

A bölcsőde egész évben felvételes. NEM csak szeptemberben, akkor csak a nevelési év kezdődik.

Az érdeklődés helyett én azt tanácsolom, hogy menj be, telefonon kérj időpontot, ott csak annyit mondj, hogy felvégel ügyben szeretnél általános tájékoztatást az intézményvezetőtől.

Bemész, elmondja, hogy szeptemberre már megvan a lista.

nem baj, KÉRJÉL SORSZÁMOT a várólistára (elkérik az adataitokat, iratok legyenek nálad). Erről adnak egy kis papírt is, amin szerepel a bölcsőde neve, telefonszáma, a kicsi adatai és a várólsita sorszáma.

Ezt minden kerületi bölcsiben eljátszhatod, mert nincs közös kerületi várólistájuk. Ha egybe felvesznek, akkor viszont ne felejtsd el lemondani a többi sorszámot.

Szóval az a biztos, ha nemcsak beszélgetsz meg érdeklődgetsz, hanem felveteted magadat a várólistára (ez semmire sem kötelez és ha van hely és te következel, akkior sem vagy köteles elfoglalni- ez tk. csak egy igény, sorban állás).

Hidd el, minden évben van olyan, akinél kistestvér lesz, beteg lesz a kicsi, elköltöznek, a szülők mégis inkább megoldják családon belül stb. - így 1-2 hely mindig akad.

Talán jobb is lesz a te kicsidnek, ha nem pont szeptember-október körül, hanem novemberben (de még a nagy influenzák előtt) megy beszokni, mert akkor jobb eséllyel ő lesz az egyetlen beszokós és nem másik 2-3-4 zokogó kicsi között kell a gondozóknak megosztaniuk a figyelmüket.

Szóva minden bölcsibe jelentkezz be, mindenütt mondd el a történted, mindenütt kérj PAPÍRT a sorszámról. Ha elmondod azt is, hogy kezdő szülő vagy, szerintem még inkább megértőek lesznek- ha pedig (sajnos) lenéző intézményvezetővel találkozol, akkor hivatkozz a kerületi rendeletre és az 1993. év III. tv- (szociális tv- de ebben van a bölcsődei ellátás leírva, amin a helyi rendelet alapul). Remélem, nem találkozol rosszindulatú dolgozókkal, mert szerintem sokkal több a megértő, embeséges és ha dolgozol (dolgozni mész) akkor nem kell szégyelned magad vagy rosszul érezned magad, ha a kicsinek ezért bölcsődébe kell mennie.

A bölcsődében tnyleg a kicsikre vigyáznak, csúnya szóval "megőrzik őket", ezért itt nagy fejlesztéseket ne várj (nem is ez a céljuk, a kicsik eljátszanak egymással- ha esetleg tartanak nekik egy kis éneklst, rajzolást, gyurmázást, akkor az külön öröm, de várni nem lehet). Sok múlik a gondozónők lelkiismeretességén, személyiségén stb.

Óvodát már egészen más szempontok szerint választottam, hiszen ott az utolsó évben már iskolaelőkészítés is van, részképességek alapvető felmérése, játékos fejlesztése- így már más, több szempont is fontos volt nekem.

De ez én vagyok :)

Szép napot, sok sikert.

2013. jún. 18. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
...jajj bocsánat, elfelejtettem írni, hogy az előző válaszoló voltam ismét.
2013. jún. 18. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

...és még valami (ismét előző vagyok)

itt a teljes lista a kerületi bölcsikről elérhetőséggel a kerületedben:

[link]


Itt van részletes leírás a kerületed bölcsődéiről és ugorhatsz a honlapjukra is:

[link]

Itt van a kerületed helyi rendelete az óvodai és egyéb nevelési-oktatási intézmények díjairól, mentességeiről (későbbiekre):

[link]


Szóval minden fent van a neten is (nem vagyok kerületi, nekem 5 percig tartott megtalálni)- szóval ne legyél elkeseredve, fel a fejjel, szép napot:

2013. jún. 18. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Szia!én is Kőbányán laktam egy ideig!Ki a védőnőd? Van itt egy nagyon aranyos kőbányai csaj,majd megirom a nevét!:)
2013. jún. 18. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!