Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Az óvodában előny vagy hátrány...

Az óvodában előny vagy hátrány, hogyha kicsik, nagyon együtt vannak csak külön csoportban?

Figyelt kérdés
Van olyan óvoda, hogy nincs külön kiscsoport, középső csoport, nagycsoport, hanem vegyesen vannak 10-12 fő csoportokban vegyesen. Ha valakinek ilyenbe jár a csemetéje, megosztaná a tapasztalatát?
2014. aug. 8. 09:29
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Mint mindennek, ennek is van előnye is, hátránya is.

Előnye, hogy a gyerekek nemcsak a kortársaikkal találkoznak, jobban szocializálódhatnak, ha nagyobbak lesznek, a kisebbeknek segítenek, így növekszik a felelősségtudatuk. A kicsik tanulhatnak a nagyobbaknak való foglalkozásokból (még ha nem is vesznek részt rajtuk, csak kívülről hallgatják), és játék közben is sokat tanulnak a nagyobbaktól.

Hátránya lehet, hogy a különböző életkorok miatt nem jut annyi idő az egyes korcsoportokra külön. Pl. nálunk az volt, hogy a nagycsoportosok iskolára való felkészítése miatt a kicsiknek nem volt annyi foglalkozása. Vagy ha a nagyok elmentek egy bábelőadásra, oda nem mehettek még a kicsik, nem nekik való volt.

2014. aug. 8. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
1. vagyok, mondjuk nálunk az volt a különbség, hogy nem 10-12 fős csoportok voltak, hanem 22-23. Kisebb létszámnál talán könnyebben kiküszöbölhetők az ilyenfajta problémák.
2014. aug. 8. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Kb ugyanaz amit az első írt.

Én előnyként még odatenném, hogy a frissen beíratott kicsiket ölbe tudja venni az ovónő, mert csak 4-5 gyerek kicsi és nem 23.

A kisfiam ilyen vegyes csoportba járt. Nem éreztem soha hogy el lett volna hanyagolva a kicsik miatt az iskolakezdés előtt. Már megszokták a gyerekek, hogy mindenki önállóan dolgozik, míg az ovónéni a másik korosztállyal foglalkozik. Ez egyébként az iskolában is hasznos lett.

2014. aug. 8. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Az én kislányom is ilyenbe jár. Először úgy volt, hogy egyedüli kicsiként veszik fel egy csoportba, de sikerült megbeszélni, hogy abba a csoportba kerüljön, ahol már van két ismerős kislány, és összesen 4 kicsi (=3 éves) került a csoportba. Így a saját korosztályából is voltak, de az idősebbektől is tudott tanulni. A legjobb barátai (kisfiúk, kislányok vegyesen) a nagyobbak közül kerültek ki. Velük ez nem alakulhatott volna így, ha kis-, középső- és nagycsoport van az oviban.


Előnyének látom, hogy könnyebb a beszokás, mert nem 15-20 (vagy több) kicsi kerül be egyszerre, ahol mindnek új a helyzet, hanem vannak már rutinos gyerekek, akik nem feszültek, nem sírnak. Ilyen környezetben könnyebb megnyugodni.

Nálunk a kicsiket nyomban a szárnyai alá vették a nagyok, mindegyik kicsinek lett egy "mentora", az én kislányomat ketten is pátyolgatták.


Az óvónők említette hátrány, hogy a gyerekeknek más a napirendjük, a kicsik például korábban ebédeltek volna egy kiscsoportban, sokszor ténylegesen elaludtak mire az ebéd következett. Nyűgösek voltak, elfáradtak. Most már a tendencia, hogy a 2,5 éveseket is beveszik, ha szobatiszták, így könnyen lehet, hogy ők és az iskolától visszatartott 7 évesek egy csoportban vannak. Ezt már nagyon nehéz kezelni. Valahol a kettő között (tiszta csoport, vegyes csoport) kell megtalálni az optimális csoportelosztást.


Azonkívül rendkívül fontos az óvónő személye. A mi csoportunkban a gyerekek nem bántották egymást, voltak összezördülések persze, de kezelhetőek, a csoport összetartó volt. Figyeltek az óvónők, nálunk nem volt olyan, hogy a kicsiket piszkálták volna a nagyok. Így én összességében elégedett vagyok ezzel a megoldással.


Azt mondták még az óvónők, hogy a különböző műsorok (karácsony, anyák napja, évzáró) másképp zajlott volna, ha csak korcsoportok vannak, mert borzasztó nehéz olyan műsort csinálni, amibe be tudják vonni a kicsiket, de közben a nagyok sem unatkoznak.

2014. aug. 8. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A fiam is ilyen csoportba jár már 2 éve (ők 22-25en vannak).

Előnyét már leírták, a nagyok sokat segítenek a kicsiknek, óvónő jobban tud arra a pár kicsire figyelni, a nagyok már önállóbbak. Én azért is örülök, mert az én fiam 4 évet jár oviba (szeptemberi születésű), így nem kell egy idegen csoportba évet ismételnie.


Viszont, az én fiam már 3 évesen is a nagyokkal barátkozott. Pl. az első perctől egy kislány volt a kedvence. De csak 1 évig jártak egy csoportba, mert a kislány iskolás lett. Mai napig emlegeti, hiányolja, mikor megy már vissza oviba a kislány....

Szeptemberben megint a nagyokhoz csapódott, idén ők is elballagtak, mind a 4 gyerkőccel jóban volt.

Idén megint 3 olyan gyerek van, akikkel nagyon jó barátságban van, ők már csak idén járnak, megint elveszíti majd a kis barátait.

2014. aug. 9. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Nekünk nem volt jó.

Első évben is elballagott a lányomnak egy barátja. Aztán következő évben 3 barátja ballagott el. Most elballagott az utolsó barátja, míg a lányom még egy ovis.

Elviszem őt szept-től új oviba, ahol homogén csoport van és bekerül a korosztályába, azok közé, akik már csak egy évig ovisok. Nem szenvedek itt még egy évet, hogy tele a csoport 3 évessel, ő meg egyedül a suliba menő.

2014. aug. 11. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

előző.

kimaradt: ...míg a lányom MÉG egy évig ovis.

2014. aug. 11. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!