Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » A gyerekem nem ismeri fel/...

A gyerekem nem ismeri fel/ nem tudja megkülönböztetni a kiejtett betűket, szerintetek mi lehet az oka?

Figyelt kérdés

Gyerekem most 5 éves, és észrevettem, hogyha le vannak írva a szavak, akkor simán rámutat, hogy pl. melyik szó kezdődik "A"-val. De ha kimondom, hogy "autó", akkor teljesen tanácstalan. (Tippel, és 50-50%-ban kb. bejön.) A szólánc játék se megy neki éppen ezért.


Hogyan tudnám fejleszteni, illetve forduljak szakemberhez? Vagy csak idő kérdése, és kialakul majd nála?



2016. aug. 8. 20:55
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
85%
5 évesnek még miért kéne felismernie a betűket? majd az iskolában kell megtanulnia. mégis szerinted mit csinálna vele a szakember? max te kapnál egy nagy kokit ezért a baromságért
2016. aug. 8. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Az én lányomnak sem ment még 5 évesen. Néha egy-egy szónál megbeszéltük, hogy mi az első meg az utolsó betű (sokáig nem tudta, aztán nagyjából belejött), meg járt egy évet logopédiára pöszeség miatt. Most már nagyjából megy neki. Az autó mondjuk szerintem nehéz ilyen szempontból a dupla magánhangzóval.

Óvodában egyébként mindenkinek csinálnak komplex logopédiai felmérést, ott szólni fognak, ha valami kezelendő probléma van a fiadnál.

2016. aug. 8. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 Eszter76 ***** válasza:

Személyes érintettség okán elég sok tapasztalatom van ebben. De megnyugtatlak, 5 évesen ez teljesen normális! :-)


Amúgy első osztályos "tananyag" a szavak hangokra bontása. Viszont a hang és a betű nem összekeverendő fogalmak! Eleinte még az iskolában is teljesen külön kezelik.


Pl. aludj -

betűi: a, l, u, d, j

hangjai: a, l, u, ggy

(Ezt még pláne nem kell tudnia, csak a példa kedvéért írtam. :-))


Fejleszteni fogják az iskolában is, de játékosan lehet otthon is. Erőltetni viszont semmit sem kell - ha nem megy, majd megtanulja.

Ilyen játék lehet pl. egy bizonyos hanggal kezdődő szavak keresése. Ha az már megy, akkor lehet szűkíteni a fogalmakat (pl. mondj egy gyümölcsöt a-val). De ekkora gyereknél csak addig, amíg meg nem unja - pl. utazás során le lehet ezzel kötni.

Ha nagyon fejleszteni szeretnéd, akkor lehet "hol hallod a hangot" játékot játszani - amire a válasz, hogy a szó elején, közepén vagy végén hallja a megadott hangot.

Pl. "r" hang "keresésére" - ribizli (eleje), körte (közepe), eper (vége)


Ha nem vevő rá a gyerek, akkor a szólánc még biztosan korai.

2016. aug. 8. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

5 évesen hogy ismerné fel? Ha nem iskolás, majd ha az lesz tudni fogja.

Szólánc? Betűket sem tanulta még..

2016. aug. 8. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

A kiejtett betűket úgy hívják, hogy hangok, beszédhangok.

Az "autó" szóban két mássalhangzó követi egymást, úgy hangzik, mint egy kettőshangzó (németben az is), ezért nehét kettéválasztani a két hangot.

Egyelőre nem elvárás tőle, hogy hangokra tudja bontani a szavakat.

Sokat mondókázzatok, jó kis ütemes, ritmikus mondókákat, az már maga a szótagolás, ami a beszédhangokra bontást készíti elő. Tapsoljátok, utcán lépjétek le a mondókákat, hintázáskor mondókázzatok, a lengés ütemére énekeljetek.

2016. aug. 9. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Bocsánat tök sügér vagyok, két magánhangzót akartam írni természetesen.

A betűket peg persze, hogy meg tudja különböztetni, én is megismerek két egyforma arab írásjelet, más kérdés, hogy nem tudok arabul írni.

2016. aug. 9. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Eszter76:


Pont ez a problémám, hogy nem tudja megkülönböztetni, hogy melyik szó mivel kezdődik. Megkérdezem tőle, hogy "aaaaa" alma, vagy "aaaaa" banán, melyik kezdődik "a"-val, és nem tudja. Ha le van írva, simán felismeri, de kimondva valahogy teljes homály...


Viszont a rímeket meg felismeri, sőt ő mond rímelős szavakat. Ha megkérdezem, hogy mi rímel a "ház"-ra, akkor simán rávágja, hogy máz, vagy láz, stb. Sőt sokszor ő maga talál rímpárokat.

Igazából ezért nem értem, hogy akkor hogyhogy nem hallja, hogy az alma, a-val kezdődik-e vagy sem?

2016. aug. 9. 22:42
 8/12 A kérdező kommentje:

5/7


Köszi a kioktató válaszodat, kár, hogy teljesen mást kérdeztem... (Legszívesebben hozzá is tenném még, hogy talán nem ártana pontosan olvasni, az okoskodás helyett...) Fel sem merült bennem, hogy szótagoljak vele!


Hanem, hogy kiejtve a szavakat el tudja dönteni, pl. az autó a-val kezdődik-e, vagy sem. Nem azt várom el, hogy leszótagolja.

2016. aug. 9. 22:51
 9/12 anonim ***** válasza:
Nem tudom, mi a gondod, nem szántam kioktatónak a válaszomat, nem is támadtalak. És azt sem értem, miért ne szótagolhatnátok, mikor minden rigmus vagy egynletes mérőjű ének maga a szótagolás. De mindegy, tégy, ahogy jónak látod!
2016. aug. 10. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező! Pedig az 5. válaszoló nagyon jókat írt. És a kérdésedre válaszolt! Nem tudom miért haragudtál meg rá. (egy szakember)
2016. aug. 12. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!